nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

Pc Müdehalesiz Fotoğraflar ....

Arkadaşlar galeri bölümümüze pc müdehalesi yapılmamış fotoğraflar kategorisi açılmasını istiyorum.şimdi "zaten dijital makinalar oynama yapıyor" diyenler olacak ama ben bunu en aza indirelim ve fotoğrafçılığımızı dijital makinalarla ışığı kullanma becerisinde gösterelim diyorum.bir öneridir.saygılıar

Tarih: 18 Şubat 2007, 22:47 - İp: 85.***.**7.215
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tam tersi dijital mudahaleli fotograflar bolumu var zaten
dijital makinalar zaten cekimden sonra duzeltme yapabilme ozelliği nedeniyle tercih ediliyorken,boyle bir seye gerek yok sanırım..mudahale kotu birşey degilki ustelik..karanlık odadada yapılan birşeydi mudahale...saygılarımla

Tarih: 18 Şubat 2007, 23:43 - İp: 88.***.**1.181
ramjam
ramjam (üye)
Antalya / Meraklı

Fotoğrafın büyük düayenlerinden bir üstat der ki ''Saf fotoğrafa yapılan her türlü müdahale hiledir.''Kalbi ve kadrajı kötü olan kötü anlar.

#RamJam' tarafından 19.02.2007 14:16:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Şubat 2007, 13:57 - İp: 88.***.**8.227
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar sitede yüzlerce fotoğraf var makina ismi yazılmış ama oynama yapıldığı halde bilgi verilmemiş.
bence çok yanıltıcı oluyor bu durum.

Tarih: 19 Şubat 2007, 15:18 - İp: 85.***.**1.249
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Analoglar zamanında yapılan temel karanlık oda işlemleri bugün PS ile rahatlıkla yapılıyor üstelik kırmızı ışık zorunluluğu da yok

Bugün ps'de bir fotoğrafa temel karanlık oda işlemlerini yapıp siteye eklediğimizde ve bunu yazdığımızda diyorlar ki: Ooo fotoğrafta ellenmedik yer bırakmamışın

Ya yorumcunun yorum yapmadan haberi yok,
Ya da yorumcu karanlık oda işlemleri nedir bilmiyor,
Ya da yorumcu analog makinalar zamanında manuel müdahaleler yapıldığını bilmiyor,

Ya da laf olsun torba dolsun hesabı iş yapıyor...

Ben bu olayı böyle görmeye başladım çünkü....

Ha şuda var...Dijitallerle çekerken bir kareyi beğenmediğimizde silip bikez daha çekiyoruz değil mi?

Sonra duruma göre makinanın bütün ayarlarını kurcalayıp en iyiyi bulmaya çalışıyoruz...İşte bundan iyi müdahale olur mu?

Tarih: 19 Şubat 2007, 18:35 - İp: 85.***.**7.252
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

PC de mudahale, ama nereye kadar ? Arkadaslarin dedigi gibi zaten negatif uzerinde bir cok mudahale yapiliyordu.
Ozellikle karanlik oda doneminin bitisi ve minilab baslangici ile bu dahada fazlalasti,tonlama,pozlama,bir kac mm kadraj ayarina kadar hepsi yapiliyordu.

Dijitalin sundugu imkanlarla bu dahada kolaylasti.

Yalniz burada nicolayy arkadasimiza destek vermemiz gereken konu fotografin orjinal halinin tamamen bozulup,bir cok eklemelerle onumuze sunulmus hali olmalidir.Ornek vermek gerekirse deniz kiyisinda bikini ile poz vermis bir bayanin arka fonuna kardan adam yerlestirmek gibi bu tur sacmaliklara prim vermememiz gerekir.Yoksa diger mudahaleler dijitalden oncede vardi.

basarilar

Tarih: 19 Şubat 2007, 23:57 - İp: 195.***.**2.65
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Gelişim ve değişim...

Tarih: 20 Şubat 2007, 12:59 - İp: 213.***.**1.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle denizde bikinili kızın arkasında kardan adam sacmalık degil dijital manipulasyona girer..buna prim vermemekten kastınızı anlayamadım..boyle bir udahaleyi gercekci yapan adama saygı duyulur dıslanmaz..ve zaten kumsalda kardan adam olmayacagını bilen herkes bunun ne oldugunu anlar...

ikincisi fotografı makinadan cıktıgı haliyle yayınlamak gibi bir şey sadece fotograf makinası inceleme sitelerine ozgudurki makinanın gercek performansının (renkleri vermesi keskinligi vs.)ortaya cıkarılması için mudahale edilmez...
ama makinayı alıp cekim yapan kişinin makinanun default ayarlarıyla takılıp kalmasının mantıgı nedirki bu tip birşey istiyorsunuz?? ısıgı kullanmayı ogrenmek farklı şey cektigin fotografı begenilerine gore duzenlemek farklı..

Dijitallerle çekerken bir kareyi beğenmediğimizde silip bikez daha çekiyoruz değil mi?
Sonra duruma göre makinanın bütün ayarlarını kurcalayıp en iyiyi bulmaya çalışıyoruz...İşte bundan iyi müdahale olur mu?

bakın ne güzel soylemiş burkay08..beyaz ayarı yapmak bile fotografa mudahaledir boyle dusunursek..hatta cropta,sharpnesı contrastı artırmakta...

kaldıki photoshop kotu birşey degilki sanki kotuymus gibi taraf alınıyor bazıları tarafından..karede bizden kaynaklanmayan bir fazlalıgı cıkarmak için, kendi zevkine gore renklerin doygunlugunu artırıp azaltmak için kullanabılmek kotumuki???hep doğanın bize sundugu renklerlemi yetinmeli,makinanın bize soyledigi ayarlarlamı cekmeliyiz??ozaman manuel kullanım diye bir seye gerek yokki..makina zaten kendince dogru olanı cekiyor ve hiçbir makinada yanılmıyor neredeyse..ozaman makinaları otomatıge alın ve deklanşore basın.yıne ısıgı kullanmıs olmadıkmı??..fotograf bu degil..nasılki analogda filmi makinaya taktıgın anda baslayıp kurumaya asılmasına kadar suruyorsa,dijitaldede ps sonrasına kadar suren bir süreçtir fotograf...mudahalesini belli eden ve egreti duran fotograf zaten alaka gormez ve kalitesizdir..ama mudahale gormesiyle birlikte degeri kalitesi artan fotograflarda var,orjinal haliylede cok iyi olmasına ragmen..

hem zaten dijital mudahaleli fotograflar için bir bolum var buda demek oluyorki geri kalanlar mudahalesiz fotograflar..bılgısayarda levels,kontrast vb işlemler bana sorarsanız mudahale bile degildir...ışığı kullanmak onemli ve ışıgı kullanamazsak zaten mudahale edebilecek bir fotografımızda olmaz...
benım bu fikri işlevsel yada yararlı bulmama nedenimde budur...

tatrbeyin lafıyla bitireyim gelişim ve değişim

gelişimin altını çizmek lazım

Tarih: 20 Şubat 2007, 16:54 - İp: 88.***.**5.80
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

o zaman sayfalarca yapılan "dslr alımı son karar. lütfen yardım ,....." tartışmaları hikaye.photoshop yeterli.boşuna makinalarla uğraşıyoruz.o zaman herkese program tavsiyesinde bulunulsun.vizör kadraj ışık saçmalık.oturup pc nin başına yapalım fotoları.ne gerek var makinaya dimi...
adam yazmış ay yoktu ben koydum ; kuleyi şuradan ekledim...
karanlık odada bunlar da yapılıyor muydu acaba?

Tarih: 20 Şubat 2007, 17:19 - İp: 85.***.**3.135
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet yapılıyordu...hatta bir dergide karanlık odada photoshop diye bir knu vardı bulursam yine buraya eklerim..

dslr alan kişi para veriyorum en iyisi olsun mantıgıyla arastırır..kullanmayacagı bir ozellik sırf kagıt ustunde dıgerinde yok diye o makinayı alır..ama kullanmayacagına gore aslında ıkısındede yok...ay yoktu ben koydum deniyorsa eger bunun yeri dijtal manipulasyon kategorisidir..ve belirtmiş işte zaten daha neyin tartısmasıki bu???
kule yokmus eklemiş ve olmus,ve bunuda belirtmiş daha ne demesi gerekiyor???

forumda zaten bir makinanın forumu varsa orada yayınlanan fotolar işlenmemiş oluyor,mudahalesiz oluyor..ve soylede birşey varki raw formatında bir fotografın işlenmemiş haline donup bakılmaz bile..
cekim yapmak için parametrelerden haberdar olmalıyız evet..enstantane denilince diyafram denilince ne anlama gelir,nasıl calısır hangi ısıkta kac enstantane,hangi kosulu yaratmak için kac dıyafram degeri vermeli bilinmeli..
ama cektikten sonra zevkine gore duzenleme yapmak yanlış degilki...renkleri sogutmak kendi begenine gore,doygunluk vermek,kontrast artırmak kotu degilki..ve yine fotografını etkileyici kılmak isteyen bir adamın gece fotografına ay yoktu ekledim daha guzel oldu diye ay koyması adamın kendi begenisi degilmidir..bunu belirttigi,orjinalinde yok dedigi surece kime ne???
kaldıki orjinali boyle dese bile yine banane..adam kendini kandırıyor demektir..

fotografı makina cekmez fotografcı ceker..canon 350d ye forumda bir kişi bile prim vermez belki ama burada kac tane mukemmel fotograf var o makinadan cıkan..kim yanılıyor burada ??? tarz diye birşey var..bazısı soguk renkler sever bazısı yuksek kontrast ve makinayla yapılamayan bu seyler onceden banyoda yapılıyordu şimdi bilgisayarda..cokda kucuk gormemek lazım..

Tarih: 20 Şubat 2007, 18:01 - İp: 88.***.**5.80
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

peki dondurduğunuz an nerede kaldı?

Tarih: 20 Şubat 2007, 18:09 - İp: 85.***.**3.135