nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

Pc Müdehalesiz Fotoğraflar ....

Arkadaşlar galeri bölümümüze pc müdehalesi yapılmamış fotoğraflar kategorisi açılmasını istiyorum.şimdi "zaten dijital makinalar oynama yapıyor" diyenler olacak ama ben bunu en aza indirelim ve fotoğrafçılığımızı dijital makinalarla ışığı kullanma becerisinde gösterelim diyorum.bir öneridir.saygılıar

Tarih: 18 Şubat 2007, 22:47 - İp: 85.***.**7.215
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anlamıyorsunuz..fotograf baska sey dijital manipulasyon baska sey..bunların yapılmasının ne gibi bir zararı var sizce acıklarmısınız..35 mm nin galata kulesi fotografı oldukca basarılı bir dijital mudahale ve kendisi zaten sunu boyle yaptım bunu boyle yaptım demiş,galatayı boyle yakaladım cektim dememişki..

dijital fotografcılık fotografta bir daldır,
fotografı anı dondurmak olarak kısır bir tanımın içine hapsedersek yazık olur diye dusunuyorum..

Tarih: 20 Şubat 2007, 23:32 - İp: 88.***.**5.80
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

yok ben sadece fotoğrafçılık nereye doğru kayıyor , nasıl olmalı .... diye kendi çapımda yorumlar yapıyorum.yoksa bende çok iyi fotoğrafçıyım siz de fotoğrafçı mısınız böyle müdahale edemezsiniz demiyorum zaten.ama sorular var kafamda sanki biyerde bişeylere haksızlık ediyormuşuz gibi hissediyorum.böyle bir huzursuzluğum var bu konuda.bilmeme anlatabiliyor muyum.
bir de bu konuyu açma sebebim makina alacağım zaman testler dışındaki amatör arkadaşların çekimlerine bakıp makinanın performansını değerlendirmekti.ama çoğu zaman oynamalar yazılmıyor.

Tarih: 20 Şubat 2007, 23:53 - İp: 88.***.**0.78
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anladım şimdi..forumdaki makina topiclerinde makinayı yeni alan amator arkadasların fotografları bolca kullanılıyor zaten..onları takip etmenizi oneririm,oldukca iyi cekimler oluyor...

fotografcılık nereye kayıyor demeyelimde ona,nasıl yollara ayrılıyor diyelim..surekli bir gelişim var,gerileme degil..sonucta hangi makinayla cekildigi cok onem tasımıyor,fotogafı fotografcı cekiyor,fotografcı yaratıyor....

Tarih: 21 Şubat 2007, 00:02 - İp: 88.***.**5.80
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sap ile saman karışıyor yine
"fotoğraf" veya "fotoğrafçılık" gibi geniş bir yelpazeyi tutup, küçücük bir tanımın içine sokmaya çalışılırsa böyle tepkiler ve tartışmalar tabiki olur.
Ne demek istediğimin anlaşılması için tezat uç noktalarda örnek vereceğim..
Meşhur Erol Atar fotoğraf çekecek.. ve ona diyeceksinizki "fotoğrafçılıkta müdahale olmaz" diyeceksiniz adamda hiç bir rötüş yada arka fon eklemesi yapmayacak.. olcak işmi..

ya da:
Meşhur Savaş Ay herhangi bir savaş fotoğrafını çekecek ve siz ona "fotoğrafta müdahele olmalıdır, manipilasyon çok normal ve şart bişeydir" diyeceksizin adamda tutacak kopmuş kafa kol görüntüleri ekleyecek, harabe bir şehirde elinde sapanla gezen çocuk yanına F22 jet uçağı ekleyecek ve çocuk sapanla savaş uçağı düşürdü diye pompalayacak... olacak işmi..

"fotoğraf" gibi geniş kavramların, dar tanımlar içine alınması, anlamsız kural ve yasaklarla çevrilmesi abukluktan öte gitmeyecek çabalar olabilir. Manasız tartışmalara yol açar.

manipilasyonun olacağı yer var olmayacağı yer var..
birde kullanan varsa kendine ve bize "SAF FOTOĞRAF" olayının tanımını yaparsa iyi olur.. tabi varsa böyle bişey..buna göre "KATKILI" yada "BOZUK" fotoğrafın tanımınıda yaparız heralde

Tarih: 25 Şubat 2007, 11:57 - İp: 88.***.**8.18
hasonza
hasonza (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

gerçek fotoğrafçılar fotoğraflarına müdahale yapmaz!!!

Tarih: 27 Şubat 2007, 04:10 - İp: 212.***.**0.50
aytac pht
aytac pht (üye)
Kayseri / Profesyonel Fotoğrafçı

neden kardeşim hala ordamısınız ya elinde pc gibi imkan varken neden hala aynı şeyler konuşuluyor anlamıyorum sen stüdyo çekimi yapsan pc müdahahalesi yapmadanmı vercen müşteriye kalmışmı böyle şeyler

Tarih: 19 Mart 2007, 22:31 - İp: 88.***.**9.2
hls1071
hls1071 (üye)
Almanya / Meraklı

Üyeliği İptal Edilmiştir.

Tarih: 31 Ağustos 2008, 20:41 - İp: 88.***.**5.176