teosss
teosss (üye)
İstanbul / Amatör

İlgisiz Kullanıcı Sorunsalı...

Fotoğraf çekme konusunda son derece amatörüm. Netfotograf.com, bu alanda benim ilk gözağrım, ki ilk gözağrım ile kalmayarak daimi yoldaşım olacak belliki.. Ancak! Siteye yüklediğim fotoğraflara bakarsanız, ne kadar az yorum geldiğini göreceksiniz. Son derece özen gösterdiğim, kadrajına, ışığına, vs'sine dikkat ettiğim fotoğraflarım hiç yorum almamakta. Kaldı ki, diğer kullanıcıların fotoğraflarına kayıtsız kalan, yorum yapmayan biri değilim.

Bu alanda çok yeni biri olarak, sadece fotoğraflarımın iyi olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorum ben bu site içinde. Kötüyse kötü denmeli ki, ben yanlışlarımı düzeltebilmeliyim. Ancak hiç yorum gelmemesi, beni çıkmaza sokuyor...

Sözün özü, fotoğrafların, daha fazla görüntülenmesi ve eleştiri alabilmesi için ne yapmak gerekir?

Bu konu ile ilgili, ustaların tavsiyelerini öğrenmek isterim... Saygılarımla...

Teo

#teomio_jr' tarafından 18.08.2009 15:29:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 03:10 - İp: 94.***.**9.6
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Birinci kural,
ne kadar çok iyi iş çıkartırsanız çıkartın, eğerki bu siteye yeni girmiş insanlar veya normal kullanıcılar sizi tanımıyorsa ve gözleri size aşina gelmiyorsa yorum yapmaktan çekineceklerdir.
Bunun önüne geçmenin en basit kuralı seviyeli ve bilinçli olarak başka fotoğraflara yorum yapmaktan geçer.
Hatta forumda insanların işine yarayacak mevzularda konu açmanız size karşı ve fotoğraflarınıza karşı sempati kazandıracaktır.

-itici ve havalı fotoğraf-profil fotoğrafı bize artistlik yapıldığı anlamını uyandırır.
-saygısız yorumlar yapılması, alakasız teşekkürler gibi yazılar sizi bize soğutur. Dolayısıylada fotoğraflarınıza yorum yapılmaz.

İkinci kural sizin için iyi fotoğraf değil, bizim için herkes için iyi fotoğraf çekmelisiniz.
Bizim için fotoğraf çekmek;
1-Fotoğrafın exif verilerini silmemek
2-Açıklama kısmına kısa özet mahiyetinde bilgilendirici yazılar girmek, hatta fotoğrafın çekildiği yerin o anki halini bile yazsanız bizim için çok iyi birşeydir bu. Özellikle tarihi mekanlar ve ulaşım koşulları, kalabalıklığı s.gibi bilgiler..
3-Fotoğrafta özel teknik kullanılmışsa bunu açıklamamaya ilave yaparsınız buda işimize yarar.
4-Fotoğrafın tam göbeğine imza koymamak veya tam boyunu imzasız halini isteyene göndermek çok faydalı bir harekettir.
5-Fotoğrafı birisine hitaben armağan etmek. Bu o kişyi mutlu eder ve diğer insanların dikkatini çeker. Eğer bu hareket karşılıklı yapılırsa (anlamlı olmak şartıyla) daha iyi olur.
6-yazılan yoruma cevap yazarken sadece "teşekkürler" gibi kısa şeyler yazmamak.
Gerekiyorsa az uzun yazma zahmetine girmek o kişiyi onore eder. Ve bu hareket sizede extra ilgi ve alaka olarak geri döner.

Aslında yazılacak şeyler çok. Ama şimdilik bunlar az yorum almanın nedenleri olabilir.

İşin özü şu;

"İnsanlara ne kadar çok faydalı şey verirseniz o kadar alırsınız."

şey= İlgi, alaka, samimiyet, bilgi, yorum,saygı, eleştiri vs.vs. faydalı herşey..

#remi5861' tarafından 18.08.2009 03:56:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 03:54 - İp: 78.***.**6.159
teosss
teosss (üye)
İstanbul / Amatör

remi5861.... İnanın ve lütfen takibe alın, bahsettiğiniz, belirttiğiniz tüm maddelerin nerede ise tümünü uygulamaktayım... Ki siz de benim bir fotoğrafıma güzel bir yorum yazdınız, ben de ona güzel bir teşekkür ve minnet mesajı yazdım.

Exif konusuna gelince; Photoshop bilmem ve kullanmam, fotoğraflarımı en fazla Picasa'da düzenliyorum. Exif bilgisinin çıkması için fotoğrafların boyutu ile oynanması gerektiğini belirttiler... Bunu uygulamama rağmen bazı fotoğraflarımda maalesef Exif bilgileri görünmedi...

Hiçbir fotoğrafımda, yorum yazan kişilere salt teşekkür etmedim.

Yazdığınız maddelerden belki de sadece biri eksik bende. Bir fotoğrafımı, birine armağan etmek. Onu da gerçekleştirirsem, amacım yerine ulaşır mı bilmiyorum. Ama deneyeceğim, söz...

Yazdıklarınızdan sadece profil fotoğrafı kısmına katılmadım. İtici ve havalı profil fotoğrafı bize artistlik yaptığınız anlamına gelir gibi bir cümle yazmışsıznız. Sadece katılmadığımı söyleyerek bu kısmı atlayayım...

Zaman ayırdığınız ve bu kadar faydalı gönderiyi üşenmeden yazdığınız için çok teşekkür ederim...

Teo

#teomio_jr' tarafından 18.08.2009 04:58:48 tarihinde düzenlendi.

#teomio_jr' tarafından 18.08.2009 05:02:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 04:56 - İp: 94.***.**9.6
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Aslında sizin için fazlaca şey yazdım mesajımda.
Hepsine dikkat ettim demişsiniz.
burada forumda bildiğiniz konularda açılmamış konu açmak,
galerideki ayın konusuna destek fotoğraf çekmek, çekenleri desteklemek, puanlamak,
serbest kürsüde ve forumun makina lens alım yardım konularımnda ve tartışmalarına katılmak,
sitede online olmak,
Fotoğraflara yorum yapmak,
Sıradan fotoğraflar eklememek,
Eklediğiniz fotoğrafta bir özellik olması hatta özellik ve güzellik olmasa bile manevi bir değer taşıması,
Buluşmalara zahet edip katılmak..

herşeyden ötesi netfotolu olduğunuzu fotoğrafı sevdiğinizi ego tatmin etmek değil amacımızın fotoğraf olduğunu bize (fotoğrafseverlere) ispat etmek veya bu uğurda bir çaba göstermek..

Bunu zaman gösterecek elbet. Bu sitede bana uyuz olanların sayısı okadar çoktuki, bunları zamanla aştım ve insanalara burada fotoğraf ve paylaşım için varım'ı ispat ettim.
Belkide daha ediyorum.
Ama şuda bir gerçekki, burada reklam için bulunmuyorum, fotoğraflarım yorum alsın diye çekmiyorum (hatta yoruma kapatayımmı dedim ama saygısızlık olur diye yapmadım)..
Amacım bişeyler öğrenmek, görmek paylaşmak öğretmek..
Ne aldıysam 2 misli vermeliyimki farkım ortaya çıksın istiyorum.
Gecenin 4ünde 5inde konu açmak cevap yazmak eleştiri yapmak bana zahmetten çok keyif verir..
sizede vermeli..

Not: Şu aralar galeride edindiğim yeni bir olayda şu; Yeni gelen arkadaşların fotoğrafları bazen kötü olabiliyor, bazen siteye alışamayabiliyorlar, bu türden arkadaşlardan ilk fotoğraflarından mucize beklmeiyorum.
Hoşgeldiniz diyerek karşılıyorum. İsityorum ki sıcak bir ortam oluşsun alışım süreci iyi olsun..
kendisini dışlanmış gibi hissetmesin diye yapıyorum bunları..
Gayette iyi neticeler alıyorum. Bi bakıyorum ki çok iyi fotoğraflar eklenmiş. Yşa göre ve ilk yüklediği fotoğraflara göre..
bu iyi bişey tabiiki..

Siz şimdi başlayın tohumları ekmeye..
bahara alırsınız meyveleri..

unutmadan: profildeki artist fotoğraf kısmına takılmayın o benim takıntım. Size değil sözüm

Tarih: 18 Ağustos 2009, 05:41 - İp: 78.***.**6.159
teosss
teosss (üye)
İstanbul / Amatör

Peki... Aynen söylediğiniz gibi, ektiğimi biçmek için bekleyeceğim... Dedim ya, tek derdim, fotoğraflarım iyi mi kötü mü onu bilmek, eksiklerimi giderebilmek. Bunun için yoruma ihtiyacım var. Ustaların yorumları ve eleştirilerine... Eleştirilmek istiyorum, onu bile bulamıyorum... Tek derdim bu...

Tarih: 18 Ağustos 2009, 05:54 - İp: 94.***.**9.6
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

1 seneden beri siteye üye olduğunuz halde sadece 18 yorum yapmışsınız.

Siz yorum yapmıyorsunuz ama fotoğraflarınıza yorum bekliyorsunuz.

Bu çelişki değilmidir acaba sevgili teomio_jr

Fotoğrafına yorum yaptığınız kimse merak edip sizin portfolyüzünüze bakacaktır.

Bundan emin oun. Beğendiği veya eleştiri yapabileceği fotonuza mutlaka yorum yapacaktır.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 12:53 - İp: 81.***.**4.97
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

arkadaşlar sorununuzu özetlemişler. fotoğraf arşivi gibi elinizdeki fotoğrafları galeriye yüklemeyin. seçici olmaya gayert gösterin. galeriye sizin yeterince ilginiz yok ki insanlar sizin galerinize ilgi göstersinler. bu yazınızı görünce galerinizi kontrol ettim ama sıradan özensiz çekilmiş fotoğraflardan başka birşey görmedim.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 13:41 - İp: 81.***.**7.150
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Oncelıkle sunu belırteyım cekmıs oldugunuz karelerı tıtızlıkle secmenızı onerırım, ben mesela bır yerde cekım yapmısımdır, aksam eve geldıgımde bamısım bır tanesını bıle ıcıme sındırememısım onca emek bosuna gıttı, emek verdım dıye ılakı yuklememde gerekmıyor once ben begenmem lagazım felsefem bu benım begenmedıgımı baskasınında begenmesını beklemıyorum zaten
Mesela kısı bır fotograf yuklemıs ufak bır elestırı yapıyorsun, kırmadan Cevap: bılıyorum esasen bılmıyorsun bılseydın o fotografı yuklemezdın,
Sıtemıze gunde yuzlerce fotograf yuklenıyor bunları ıyıce takıp etmenı onerırım,
baka baka ınsan cok sey ogrenıyor,
Saygılar selamlar...

Tarih: 18 Ağustos 2009, 13:50 - İp: 88.***.**4.67
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Arkadaşım yorum beklemek en son lüksün olsun...Buralarda yorum olayı fotodan çok kişilerin öne çıkması ile alınıyor....Tabii iyi fotoyada yorum geliyor...Ama kişisel ilişkiler malesef fotoğrafın genelde önüne geçiyor....Eğer çok yorum almak istiyorsan her fotoya yorum yaz yorum yazdığın kişileri favorilerine ekle....Birazda dişini sık ve gayret göster....Belli bir sürenin sonunda mutlaka yorum sayın artacaktır....
Ama fotoğrafı ögrenmek istiyorsan; İyi fotoları izle...
Forumlardaki ilgili yazıları oku...
Teknik kitapları takip et....
Durumun varsa fotoğrafçılık kursuna git...
Bol bol gez ve deklanşöre bas....
Ve ekipmana yatırım yap...
Unutma yorum almak fotoğraf sanatını öğretmiyor...Yorum sadece egoları tatmin eder...

Ve en önemlisi; KENDİN İÇİN ÇEK....yorum almak için değil...Zira sırt sıvazlayan ego tatmin eden yorumlardan sana fayda gelmez. Hatta ve hatta çok kısa sürede kişi kendini usta sanır....Buna kendide inanır...

Tarih: 18 Ağustos 2009, 14:59 - İp: 88.***.**7.200
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

fotoğrafçılığı öğrenmek için National Geographic Dergisi Fotoğrafçılık Okulu eğitim CDlerini temin edin bakış açınız biraz daha değişecektir.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 15:36 - İp: 81.***.**7.150
teosss
teosss (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın gorbi67, aman yanlış anlaşılmasın! Yorum alma isteğim, bu alanda çok yeni biri olduğumdan dolayı teknik detayları ustalardan öğrenebilmek ve bu şekilde eksiklerimi görebilmek. Yoksa tabii ki, "vay ne güzel fotoğraf, helal olsun, eline sağlık" şeklindeki yorumlar yanıltır insanı. Sürekli iyi birşey yaptığımı düşünürüm, halbuki değildir, iyi olmayabilir. Tek derdim bu yani uzun lafın kısası. Eleştirileyim, eleştirileyim ki, hatalarımı düzeltebileyim.

Bu arada Sultan hanım, 1 senede 18 yorum olayı doğru da, ben 1 sene önce üye oldum, sonra pek zaman ayıramadım. 1 ay önce düzenli olarak girmeye başladım. Yani, üyelik tarihi sizi yanıltmasın, yeni kullanıcıyım aslında...

Bu başlığı açmakta biraz acele ettim belki de... Ya da açmamalıydım diyeyim. Yanlış anlaşılma olasılığı çok yüksek çünkü...

Değerli tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ederim...

Selamlar.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 15:37 - İp: 94.***.**9.6