excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Güzel Fotoğraf Nedir ?

arada flassv ile konusuyoruz..

sol tarafta onlaın 10 kişi gördüğümüzde sevinirdik bugun rekor kırdık derdik fazla uzun olmadı 3 veya 4 yıl o zamanlar ahmet d 70 i olmakla beraber nıkon f5 bende pentax mg kullanıyordum dijitalım bile yoktu

simdi son rakamları bilmemekle beraber 103.000 üye az bir rakam değil.

her zaman tartısılıyor...
iyi fotograf nedir? kime göre değişir? bir formul varmıdır? yoksa ;!! bana göre güzel, kimse umurumda değil demek doğrumudur..

uzulerek söylüyorum artık gözler kötü fotograflara alışmıştır buna bende dahilim..
olur olmadık gökyüzü renkleri ,olur olmadık yeşilimsi bir deniz, fonda dusuk enstanteneyle cekilmiş bir mekanda havada askıda kuşlar.. abartılı bir dolunay.
veya kötü cekilmiş bir fotografı alıp at adobeye. cevir siyah beyaza veya kalıplardan birini kullanarak evir cevir sonra adını kavramsal veya somut diyerek lanse et.
sonra yarısmalara katıl..benım fotografım ordakılerden guzel oldugu halde neden bırıncı degıl de..

tek bir dogru olduguna ınanıyorum diyecekki herkes herkesin kendi dogruları vardır.
hayır : tek bir dogru vardır
cinayet işleyen bir kişi kendi dogrularını yapmıstır fakat o tek dogruyu bilmedigi için hukum giymiştir
enstateneden ve dıyaframdan bilhaber.makınanın yuzde 10 özelliklerini kullanarak birseyler yapmaya calısıyoruz.bunları ögrenmeye calısacagımız yere
birbirimizi pofpoflayarak
harika,cok güzel,sitedeki en güzel,mükemmel,harkulade,daha iyisini görmedim,sen ustasın,bravo yürüüü kim tutar seni ..
kime iyilik etmek bu ?? aslında iyilik değil..sunuda dıyebılır arkadaslar ::
benim bir iddaam yok fotograf sanatcısıda olmayacagım
ben istedigimi derim..tamam sen olma ama olacak genclerede gazı verme !!
amacım yeni bir polemik yaratmak asla değil..
sitedeki en iyi fotograf budur!! derken gercekten yıllarını bu sanat dalına ugras vermıs ustaları dusunerek söylenmesi gerekir diye düşünüyorum..
bu eksikliklerden dolayı ne ust bant tartısması bıter,nede bende orda oy kullanmak ıstıyorum heveslerı..cunku burda artık herkes usta. kötü fotografcı bi dilaver bide ben kaldım sanırım

Tarih: 7 Ekim 2007, 00:16 - İp: 88.***.**4.4
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

aman dur excalibur burayı basmasınlar şimdi

Tarih: 7 Ekim 2007, 21:29 - İp: 88.***.**0.212
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Yaşım dolu dolu 42, ben daha yeni başlıyorum sayılır fotoğrafa.
Benim amacım burada bir şeyler öğrenmeye çalışmak.
Digital kompakt bir Samsung Digimax S800 marka makinem var.
Öncelikle fotoğrafını çekmeye çalıştığım yer ya da şeyi objektiften doğru olarak görebilmeyi öğrenmeye çalışıyorum.
Kendi açımdan artık tamam dediğim zaman dslr bir makine almayı düşünüyorum.
Ama bana fotoğrafımın hangi nedenle iyi hangi nedenle kötü olduğunu yorumlarıyla aktarabilecek kişilerin eleştirmesini istiyorum.

Fotoğraflarımı mümkün mertebe üzerinde oynamadan galeriye eklemeye çalışıyorum.
Sizlerden istediğim olaki bana yorum yazarsanız gerçek fikirlerinizi yazın.Çünkü bu işi gerçekten öğrenmek istiyorum.

Tarih: 7 Ekim 2007, 22:14 - İp: 85.***.**2.87
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Photoshop olmadan sade ve doğal olarak fotoğraflar 1 hafta mesela deneme tercihinde yüklensin,sonrası makina-donanım ve kişinin ustalığı daha bir ön plana çıkar..

Tarih: 7 Ekim 2007, 22:39 - İp: 88.***.**5.201
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

İyi bir fotografçı olmak için bir amacım yok,bu uğraştan 1 ytl bile kazanmak gibi hiç bir projem yok.Sadece sanatı seven,fotografı sanat diye seven biriyim.
Her ne kadar sitede daha çok marka savaşları,lens yarışları,photoshop yaratıcılıkları daha gündemdeyse de ben yine sanat gözüyle bakmaya çalışıyorum.
Photoshop tan nefret ederim,yıllardır hiç bir çektiğim fotografı bilgisayar müdahalesinden geçirmedim.Ama bu forumda(yaklaşık 1 aydır buradayım) photoshop suz fotografın olmayacağı izlenimini edindim.Photoshop programını günlerce uğraşıp download ettim ama hiç kullanmadım,kullanmayacağım.diğer programlardan denedim fotografın sanki kirlendiğini bir daha eski orijanilliğini bulamayacağımı düşünürüm.
Galeri bölümüne gelince çok güzel fotolarda var,sırf fotograf eklemek için eklenmiş olanlar var.Benim görüşüm Daha çok popüler kişiler yorum alıyor buda beni soğutuyor.Zaten yorumların çoğuda copy-paste tarzı."çok güzel"+smiley
Güzel fotografa gelince ,ne ile çekildiği,ne ile işlendiği,kim tarafından çekildiği önemli olmayan.ne rengi,ne keskinliği çok ön planda olmayan.Sadece ne anlattığı önemli olan fotograf "güzel fotograftır"
Bu bir makroda olabilr,benim gözümle görmediğim bir kelebeği fotografta görmem,bana bir şeyler anlatabilmiştir.

İyi fotograf için de çok deneyimli bir makine kullanıcısı olmak,bütün makinelerin her türlü özelliğini bilmek bence çok önemli değildir.

#kad-ir' tarafından 07.10.2007 23:29:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2007, 23:27 - İp: 85.***.**7.215
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

izninizle Bir Alıntı Eklemek İstiyorum

Profesyonellik ve Amatörlük

Bu kavramlarda çok karıştırılan kavramlardandır, profesyonelin kelime anlamı o işten mühim oranda para kazanan veya hayatını tamamen o işten kazanan anlamına gelir, amatör ise o işi zevk için yapan paranın ikinci planda veya hiç olmadığı bir uğraşı yapan anlamına gelir. Ülkemizde ustalık veya acemilik kavramları yerine kullanılabilmektedir, halbuki kullandığı bir fotoğraf makinasının özelliklerini bile anlamayan, pozlama ve diyaframın farkını bile bilmeyen fakat sağdan soldan veya deneme yanılma metoduyla başkalarının fotoğrafını çekerek hayatını kazanan bir fotoğrafçı profesyoneldir, fakat hemen her türlü teknik bilgiyi bilen, her türlü zor ışık şartında harika fotoğraflar çeken fakat bu işten elle tutulur bir para veya hiç kazanmayan bir fotoğrafçı ise amatördür. Bu kavramların karıştırılma nedeni ise basittir, çünkü hayatını bir işten kazanan bir kişiden o konuda daha bilgili ve yetkin olması beklenir, ama bu fotoğrafçılıkta durum yukarıda verdiğimiz örnek gibi ülkemizde ve dünyada bazan tamamen ters orantılı olabilmektedir…….

#kad-ir' tarafından 07.10.2007 23:35:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2007, 23:34 - İp: 85.***.**7.215
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

İyi fotoğraf nedir?Gerçekten göreceli bir kavram olmalı.Bunun cevabının zor oldugunu bu sitede ögrendim.Biri geliyor kel bir gül resmi çekiyor,onlarca yorum alıp pohpohlanıyor,hadi buyrun çıkın işin içinden...
İşin bir başka boyutuda foto digital ortamda oynanıp sözüm ona güzel hale getiriliyor.Aslında doğada olmayan ucube renk konpozisyonları yapılıp sunuluyor,üst bantta günlerce kalıyor.EEE bunlarda süper olmuş harika falan filan yazılıp şişiriliyor.
Nerde tabii gerçek fotoları çeken ustalar onlar işi bilmiyormu?
İşte zurnanın zart dedigi nokta burası sevgiyle kalın...

#gorbi67' tarafından 08.10.2007 00:26:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2007, 23:57 - İp: 85.***.**2.106
erkutberk
erkutberk (üye)
İstanbul / Meraklı

Bakmaktan zevk aldığınız ve tekrar tekrar bakarak içine girdiğiniz, o anı yaşadığınız her fotoğraf güzeldir diye düşünüyorum. Amacı anı ölümsüzleştirmek olan birşey için güzelliği bu şekilde algılıyorum.

Tarih: 9 Ekim 2007, 20:56 - İp: 88.***.**8.244
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Yani protestonuz güzel ama...Buradaki konu ile ne alakası var?

#gorbi67' tarafından 09.10.2007 21:59:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ekim 2007, 21:57 - İp: 85.***.**3.194
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bundan sonra photoshop öğrenmeye karar verdim excalibur .

CS 2'im vardı,
kirlilikleri temizlemek için bir noiseware, (Tripoda ne gerek var, varsın kirlensin foto.)
ufak tefek oynamalar için yanına birde photofiltre,
iki sefer çekip birleştirmek yok artık, onun için de dinamicPhoto HDR prg,
picasa 2. küsür de yan tarafta dursun lazım olur.

Millet bunlarla uğraşıyor artık.
Teknolojiiiiiiiiiiii diyorlar, madem gelmiş yapmayalımmı?

Tabii yap. Ama kullandığın kodak makinen manuel ayarı dahi yokken çerçeveci dükkanındaki manzaralar gibi siteye fotoğraf yüklemen senin fotoğrafçı olduğunu göstermez. İyi bir photoshopçu olduğunu anlatır sadece. (yarası olan gocunabilir bu arada)

üç başlık açtım bu ve buna benzer konularla ilgili.

Rastgele çekip üstt banta çıkmanın birşey olduğunu sanmayın diye. Hazır menüleri kullanıp çekilen fotoğrafların sadece elçisi olduğunuzu. Arkadaşlarınıza gaz vermenin, kendinize gaz ısmarlamaktan başka birşey olmadığını. Defalarca söyledim. Kötü kişi ilan edildim gün aşırı.

Millet hala pohpohluyor. Demekki bu böyle gidiyor. Forumlarda ''dostluğumuz baki, canım arkadaşım, ciğerim, gülüm, hoşgeldin-beş gittin masalları sürüyor. Eleştiri yaparken takma ad kullanmaya özen gösteren sayılı benmişim meğer. Fotoğrafın altında akrabalığını anlatıyor zat.

Ben burada sayılı insanların dışında fotoğrafla ilgilenildiğini düşünmüyorum zaten.

Sitenin 1/3'ü birbirine fotoğraf armağan ederek geçiriyor gününü

Eeeeeeee sana armağan edilen fotoğrafa karşı ''İŞTE BU, FOTOĞRAF BU, BÜYÜKSÜN ..... ABİ'' demezsen

Ben benim iyi fotoğrafımı anlatayım excalibur.

Konuya döndüğünde, ışığın yönüne göre, kafanın içinde perde ve hızı kestirebiliyorsan, vede perde hızının elde çekmeye müsait olmadığını kavrayıp, diyafram açılacak en son noktaya dayandığında ısoyu artırma becerin o an aklına geliyorsa herşey yolunda.

Makinendeki (M.A.S.P) modlarını kullanarak fotoğraf çekiyorsan, dahası makineni iyi tanıyıp sınırlarını zorlayabiliyorsan, boş ver çektiğin üst banda varsın çıkmasın. Çıksada birileri senle kavgalı olacak zaten.

Çekerken harcadığın zaman, işlerken kullandığın zamandan çok ama çooooooook fazla olmalı.

Konuyu geç farkettiğim için üzgünüm excalibur.
Ben kötü fotoğrafçıyım da, seni bir bilene sormak lazım

Tarih: 9 Ekim 2007, 22:08 - İp: 88.***.**4.82
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

biraz geç olacak ama kad-ir e bir öneride bulunmak istiyorum,fotoğrafını para karşılığı satmak için yapanlara yani dükkanı olan fotoğrafçılara zenaatkar,fotoğrafı sanat için yapıp satanlara sanatçı,bunlardan çok iyi fotoğraf çekebilen ama fotoğrafını parayla satmayan kesime de amatör desek kavram kargaşasının önüne geçebilir miyiz acaba...

Tarih: 4 Kasım 2007, 15:45 - İp: 88.***.**6.212