excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Güzel Fotoğraf Nedir ?

arada flassv ile konusuyoruz..

sol tarafta onlaın 10 kişi gördüğümüzde sevinirdik bugun rekor kırdık derdik fazla uzun olmadı 3 veya 4 yıl o zamanlar ahmet d 70 i olmakla beraber nıkon f5 bende pentax mg kullanıyordum dijitalım bile yoktu

simdi son rakamları bilmemekle beraber 103.000 üye az bir rakam değil.

her zaman tartısılıyor...
iyi fotograf nedir? kime göre değişir? bir formul varmıdır? yoksa ;!! bana göre güzel, kimse umurumda değil demek doğrumudur..

uzulerek söylüyorum artık gözler kötü fotograflara alışmıştır buna bende dahilim..
olur olmadık gökyüzü renkleri ,olur olmadık yeşilimsi bir deniz, fonda dusuk enstanteneyle cekilmiş bir mekanda havada askıda kuşlar.. abartılı bir dolunay.
veya kötü cekilmiş bir fotografı alıp at adobeye. cevir siyah beyaza veya kalıplardan birini kullanarak evir cevir sonra adını kavramsal veya somut diyerek lanse et.
sonra yarısmalara katıl..benım fotografım ordakılerden guzel oldugu halde neden bırıncı degıl de..

tek bir dogru olduguna ınanıyorum diyecekki herkes herkesin kendi dogruları vardır.
hayır : tek bir dogru vardır
cinayet işleyen bir kişi kendi dogrularını yapmıstır fakat o tek dogruyu bilmedigi için hukum giymiştir
enstateneden ve dıyaframdan bilhaber.makınanın yuzde 10 özelliklerini kullanarak birseyler yapmaya calısıyoruz.bunları ögrenmeye calısacagımız yere
birbirimizi pofpoflayarak
harika,cok güzel,sitedeki en güzel,mükemmel,harkulade,daha iyisini görmedim,sen ustasın,bravo yürüüü kim tutar seni ..
kime iyilik etmek bu ?? aslında iyilik değil..sunuda dıyebılır arkadaslar ::
benim bir iddaam yok fotograf sanatcısıda olmayacagım
ben istedigimi derim..tamam sen olma ama olacak genclerede gazı verme !!
amacım yeni bir polemik yaratmak asla değil..
sitedeki en iyi fotograf budur!! derken gercekten yıllarını bu sanat dalına ugras vermıs ustaları dusunerek söylenmesi gerekir diye düşünüyorum..
bu eksikliklerden dolayı ne ust bant tartısması bıter,nede bende orda oy kullanmak ıstıyorum heveslerı..cunku burda artık herkes usta. kötü fotografcı bi dilaver bide ben kaldım sanırım

Tarih: 7 Ekim 2007, 00:16 - İp: 88.***.**4.4
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Evet ekskalibur herkesin doğruları kendine doğru. HErkes için geçerli bu.

Tarih: 7 Ekim 2007, 00:19 - İp: 88.***.**6.188
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

ust ban hakkında bişi demiyorum.

ama kolay çekilen fotoğraf tesadüfen iyi fotğraf oluyor pop santcıları gibi birden yıldızları parlıyor birdsden sönüyor. bunedenle. önce çekerken emek vermek lazım fotoğrafa.

Tarih: 7 Ekim 2007, 00:35 - İp: 88.***.**6.139
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

çok güzel kare .tebrikler,elinize sağlık

Tarih: 7 Ekim 2007, 00:50 - İp: 85.***.**4.234
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Usta, özetle Sen şimdi sitede kötü fotoğrafçı iki kişi kaldık diyorsan bak buna itiraz ederim...
Sen kötüysen Biz ne olacağız o zaman...
Bunu açıklaman gerek...
Kafamızı karıştırmaya hakkın yok akşamın bir vakti... (Şaka)

Burası serbest bir platform...
Günden güne, fotoğrafçılıktan bir parça dostluk, çöpçatanlık, chat platformuna kaydığını düşünmemek elde değil... Yorumların, değerlendirmelerin, üst bantın şirazesine de ayar yapmak zamanı geliyor mu...
Yoksa biraz alınganmıyız?
Dedim ya burası serbest bir platform...
Ama göz var izan da var Allah'a şükür...
Güneş balçıkla sıvanmıyor....
Senin fotoğrafların ortada....(Ciddi)

Sen onlar orada dururken kendi kendine kötü fotoğrafçı diyorsan... Kötü fotoğrafçılığı kimseye kaptırmam bilesin...(Şaka)

Yürü be oğlum kim tutar seni şeklindeki yorumlar gidiyor geriye güzel fotoğraflar kalıyor...
Özellikle son zamanlarda kültür mirasımız başlığı altında yaptığın katkılar bana kalırsa sitenin kalitesine çok fazla olumlu katkı yaptı...Bunu görmemek için kör olmak gerek...(Çok ciddi)
Sitede bir çok önemli platformlarda ödül almış veya almaya layık bir yığın gerçek güzellikteki resim yoruma hasret giderken, sırf geyik için yüklenmiş olan bir resim yorum manyağı (biraz amiyane oldu ama güzel bir tabir buldum sanırsam) oluyor...
Serbest platformlarda olur böyle şeyler...
Bence bu konuya takılmaya hiç gerek yok...
Takılacaksak da bir çözüm üretmeliyiz...

Ama bir daha kötü fotoğrafçıyım filan deyip beni tahrik etme..En iyisi şöyle harbiden kötü bir fotoğraf koy...Yorum manyağı yapıp dalgamızı geçelim... (Tamamen Şaka)

Sana hak vermemek elde değil (Bu da maalesef ciddi)

Tarih: 7 Ekim 2007, 01:22 - İp: 88.***.**3.185
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sevgili ozzy

tamam bizden geçti artık yaş kemale erdi...

ama ilerde bu işi severek yapacak harbiden öğrenmek isteyen gençler var bu işten ekmek yiyecek....öğrenmeye çalışıyorlar..gözlerinin kötüye alışkın olmasını istemiyorum..

bu konu belki cok tartışılmıştır..bundan sonrada tartısılacaktır..olur olmadık ebatlarda croplar..olur olmadık renkler..bizleride kötü yönlendirmiyormu ..valla ben bile diyorum artık kendi kendime yav su gökyüzüne az daha mavilik versemmi acep denizide iyice bi abartayımda miller reklere doysun..
filim pahalı olmasa geri dönecem ..daha makinalar duruyor.
lakin memur maası buna el vermiyor..

bende bilirim her kese olur olmadık yorumlar yapıp fazla yorum almayı.. ama bu bana ne kazandırırki sadece egolarima iyi bir masturbasyon olurdu .. yani bizimde dilimiz az edebiyat yapar evvelallah..tam eleştireyim diyorum 50 kişi harkulade demiş..şimdi cıkıp yav olmamıs desem bu sefer dumur durumuna düşeceğiz diye birseyde diyemiyoruz..

bu arada pazarbeyy...herkesin dogruları dogru olsaydı avukatlara gerek olmazdı..

bu gune kadar ne ust bant tartısması yaptım nede bır yerlerde görev almaya calıstım..buna kendımı layıkta görmedim..
sadece gecenlerde yazdım ust bant hakkında onuda keske yapmasaydım pişman oldum..

ben burda ögrenmeye calısan sade bır uyeyım öğrenmeye calısırken bildiklerimide unutmak istemiyorum
yazılarımın amacı sadece bundan ibarettir..

Tarih: 7 Ekim 2007, 01:43 - İp: 88.***.**4.4
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Usta siteye ilk girdiğimde ben bu dijital işinden hiç çakozlamazdım....
O yüzden o acayip kesilmiş acayip renklendirilmiş fotoğraflar bana da gerçek üstü gelirdi...
Analog günlerine yetiştiğimiz ve amatör baskılarımızı ucuza bir yerlere 10x15 veya 13x18 yada taş çatlasın 18x24 bastırdığımız için crop denen olay acayip komik olur... Yani 13x18 i bu sitedeki fotolar gibi croplayınca yüksük kadar bir şey kalır, büyüteçle göremezsin...Boyama işleri ise tam karanlık oda işçiliği bize bir değil on gömlek büyük gelir yapanlarında ellerinden saygıyla öpmek dışında aklımızdan bir şey geçmezdi... Ama şimdi dijital sağ olsun kes yapıştır. boya...Vay bee ne fotoğraf olmuş...
Dedim ya siteye ilk girdiğimde şok yaşadım... Adamlar ne fotoğraf çekiyorlar... Fotoğraf sanatı almış başını gitmiş Biz ara verdiğimizden beri diye düşünüp bir yığın çinekop yorum yaptım...
Ama şimdi görüyorum ki değişen bir şey yok... İş baskıya gelince burada bilgisayar ekranında vay beee dediğimiz resimlere verilecek tepkiler belli...Hele hele büyük baskıya... Öyle kes boya ile bu işler olmuyor...
Bu sebeple ben zaten son zamanlarda hep orijinal kadarj yapmaya çalışıyorum... Siteye koyduğum fotoğrafların büyük çoğunluğu (tamamına yakını orijinal kadrajdır) bir kısmında yeniden kadrajlama yapsam da mümkün olan en küçük kayıpla yapıyorum bu işlemi... İşin garibi beğenilen ve benim de beğendiğim fotoğraflarımın hepsi bire bir kadraj... Yani 0 crop... Bu da gösteriyorki aslında değişen çok bir şey yok...
Bu sebeple sitede yayınlanan ve gerçekte fotoğrafik açıdan hiç bir değer sergilemediği halde çok yorum alan fotoğraflara gösterilen tepkiye şaşırmıyorum... Zamanla bu işe devam edenler taşlar yerine oturdukça (özellikle de fotoğraflarını şöyle A4 den biraz büyük bastırmaya gittikten sonra) gerçek yüzlerine çarpılıyor...

Bu arada bu gece bayaa bir kötümsersin...
Tamam her şeyine katıldık kabul ettikte..
Bu nasıl lakırdı...

"bizden geçti yaş kemale erdi"

Bizle iyiden iyiye dalga geçtiğini düşünmeye başladım...

Boş vaktin olursa şu Rahmetli teyzemin hayat hikayesini bir araştır bakalım internetten...

Leni Riefenstahl

Kaç yaşında fotoğrafa başlamış..?
Kaç yaşında sualt fotoğrafçılığına başlamış...?
Başından geçenler kaç kişinin hayat hikayesinde yer almış?
Sinemaya, fotoğrafa ne gibi katkıları olmuş...

"tamam bizden geçti artık yaş kemale erdi" haa..

Hiç güleceğim yoktu be Usta...

Allah iyiliğini versin...

Uzun ve güzel ömürler....

Tarih: 7 Ekim 2007, 02:12 - İp: 88.***.**3.185
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sizi gidi dinazorlar siz dinaozorsanız bene olayım.

Tarih: 7 Ekim 2007, 18:10 - İp: 88.***.**6.139
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

---iyi fotoğrafın kuralları olmaz.--- iyi fotoğraf rastlantı ile çekilmez--- iyi fotoğrafta kullanılan makine önemli değildir---iyi fotoğraf birşeyleri anlatması lazım, aşırı karışık yada aşırı sade olamaz---

tabi bunlar benim görüşlerim :D:D

Tarih: 7 Ekim 2007, 19:33 - İp: 88.***.**9.49
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ozzybaba güzel konuya değinmiş.. baskı değeri olmayan bir şeye fotoğraf diyemeyiz bence.

bu gün fotoğraf A moduna ve raw a emanet. Al makineyi A moduna, o ölçsün biçsin, raw çek , makinein işlemcisi saçmalarsa sonra düzeltirsin. hepimizin yaptığı bir şey, ne kadar doğru bilemiyorum.

Tarih: 7 Ekim 2007, 21:05 - İp: 88.***.**0.212
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

bufalo makinaların A veya P modunu kullanamayanlarda var renk skalaları yuzunden (sarımtırak) dırek manuel kullanıyorlar yani usta olmak için öle bir makinamı almamız lazım gelir

Tarih: 7 Ekim 2007, 21:12 - İp: 88.***.**4.4