other-side
other-side (üye)
Eskişehir / Amatör

Fotoğraf Yorumları

Bu konuyu burada yazmak en doğrusu sanırım. Bu siteye epeyce bir süredir üyeyim ve ilk üye olduğum zamandan bu güne kalitede tabiki farklılıklar var fakat bu heryerde söylendiği için benim söylemek istediğim asıl konu biraz daha fotoğraflara yapılan yorumlar ve tıklanma / yorum oranındaki dengesizliklerle alakalı. Ben bu sitede birçok güzel fotoğrafların harcandığını düşünüyorum, bunun da genelde belli kullanıcılar arasında gruplaşma tarzı oluşmuş bir birlik duygusundan ileri geldiğini gördüm, çünkü dikkat ediyorum bir kullanıcının fotoğrafı temel kriterleri bile karşılayamayacak derecede kötü olsa bile yine aynı kullanıcılar tarafından kısa kelimelerle övülerek yorumlanıyor, öte yandan çok kaliteli bir fotoğraf bu kullanıcı grubuna dahil olmayan bir kullanıcı tarafından yüklendiğinde tıklanma sayısı yüksek olsa bile yapıcı veya övücü hiçbir yorum almıyor, buda doğal olarak insanların şevkini kırıyor ve şahsen benim de sanat anlayışımı zedeliyor ki forumda da iyiye iyi kötüye kötü demeyi bilmek diye çok okunan bir konu da mevcut. Yanlış anlaşılmasın ben bu konuyu kendim için veya benimle aynı statüde olanlar için açmadım, tabiki herkesin sanat anlayışına saygım sonsuz ama bu sitede böyle birşeyin olmadığını söylemek anlamsız, ben sadece bunun daha çok dile getirilmesini ve siteye eski tadının kazandırılması amacını güdüyorum. Sürç-i lisan ettimse affola..Vesselam...

#other-side' tarafından 15.03.2010 19:27:23 tarihinde düzenlendi.

#other-side' tarafından 15.03.2010 19:28:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2010, 19:26 - İp: 193.***.**0.106
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Demekki sadece ben göremiyorum , yurt dışındayım şu aralar bağlantıdan olabilir.. teşekkürler

Tarih: 24 Mayıs 2010, 22:52 - İp: 78.***.**1.107
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 30 Mayıs 2010, 22:40 - İp: 85.***.**0.188
serayb
serayb (üye)
Bursa / Amatör

malesef ki şimdi görüyorum ben bu yorumunuzu.bir kişi bir fotoğrafı beğeniyor we fawori fotoğrafçıları ya da fawori fotoğrafları arasına alıyor.we sanıyorumki bunu bu şekilde takip ediyor we bu da gruplaşma warmış izlenimini yaratıyor.size katılıyorum we sanata ya da emeğe saygısızlık olmasın ama bazı hiç beğenilmeyen fotoğrafların diğerlerine oranla müthiş yorumlar aldığını görüyorum.fakat şunu da itiraf etmeliyimki bende hiç yorum almamış fotoğrafları yorumlamaya dikkat ediyorum ki bir başkası da o fotoğrafa dikkat çekebilsin.ama herkesin bakış açısı göz zewki farklı olabilir..

Tarih: 28 Ağustos 2010, 18:24 - İp: 213.***.**6.26
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Gruplaşma demeyelim, foruma kayıt tarihiyle, keşfedilmesi arasında zaman oynayabilir.

Bu forumda gruplar vardır evet ama o gruplarda birer grup oluşturur ,o da NF'dir zaten.
Yani, aslında gruplaşma falan yoktur.
Ben ve çoğu arkadaşımın özellikle , yorumsuz fotografları değerlendirmeye çalıştıklarını biliyorum. Ama gözden kaçanlar elbette olabilir.

Madem bu konuya bu kadar duyarlı yaklaştınız, size şöyle birşey öneririm.
Bİr konu açın, " Gözden kaçanlar" diye... ve galeride ,hakkı yendiğini düşündüğünüz fotografların linklerini paylaşın konuda.
Bu sayede hem öncülük etmiş olursunuz, hem de , hak yerini bulur...

Tarih: 3 Eylül 2010, 00:25 - İp: 88.***.**6.111
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yerde duran hortumun üstünden ferrari de geçse,o yerdeki hortum , hortumdur zati binaleyn..,,..

Tarih: 19 Ekim 2010, 03:56 - İp: 88.***.**7.90
bahattinakkaya
bahattinakkaya (üye)
Ankara / Meraklı

burda yazılanlara katılıyorum ancak üzücü bir durum. Bazı fotoğraflar var hakkaten iyi değil ve 3-4 sayfa yorum alabiliyor. Bakınız şu fotolar kötümü bu kadar az yorum alabilmişler

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=429554

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=429535

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=429483

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=428837

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=428778

bunlar sadece bir kaçı nice fotoğraflar var. En çok sevindiğim konu ise bu hafta üst banda alınan foto üst banda çıktığında sadece 2 yorum alabilmişti. Yöneticelere bu konuda teşekkür de etmek isterim

Tarih: 9 Kasım 2010, 11:17 - İp: 88.***.**0.246
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

aslında kötü fotoğraflar yorum almalı bence kendi adıma iyi çektiğim bir fotoğrafın beğenilmesi yerine fotoğraflarımdaki eksiklerin (ki fazlaca var) belirtilmesini tercih ederim.

Tarih: 9 Kasım 2010, 18:42 - İp: 77.***.**0.114
bahattinakkaya
bahattinakkaya (üye)
Ankara / Meraklı

kesinlikle katılıyorum. Bu iyi olmayan fotoğraflara acayip abartılı gelen yorumlar benim gibi birçok yeni başlayan fotoğraf sevdalısınıda yanlış yönlendirmektedir.

Tarih: 9 Kasım 2010, 20:40 - İp: 217.***.**4.67
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Site tartismak,gorus alisverisi icin iyi bir yer ama fotograf eklemek konusunda,sanirim maddiyata da bagli olarak dusuk kalitede.O yuzden orasi ile hic alakadar degilim acikcasi.Imageshack denilen site sagolsun zaten oda olmasa ornek falanda koyamicaz tartismak icin.

Tarih: 14 Kasım 2010, 16:30 - İp: 221.***.**6.23
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

Sanırım biraz da yeni üyelerin sitenin "ahalisine" kendini kabul ettirme süreci var. Ozansan'ın dediği gibi forum daha ön planda NF'da. Tabiki herkes için demiyorum ama biraz "yorumlaşma" sezdim. Birinin fotoğrafına yorum yapıp,aynı kişiden yorum beklemekten bahsediyorum. Ben zaten henüz kendimi tebrikten çok eleştri yazabilecek kapasitede bulmadığım için çok bariz şeyler dışında eleştride bulunmuyorum ancak isterdim fotoğraflarımın eleştrilmesini,beğenilmemesini ve pozlama kötü,kadraj olmamış, şu bu eksik denilmesini.

Tarih: 14 Kasım 2010, 16:54 - İp: 213.***.**9.110