juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Cok Fazla Forum!

Arkadaslar, bu sitenin forumuna gunde kac tane mesaj geliyor acaba da 'dijital fotograf makinalari' basligini bile ikiye ayirma ihtiyaci duymus site yoneticisi? Eger gidip bakarsaniz , (teknik) ve (secimi) seklinde ayrilan foruma atilan mesajlar arasinda hic bir fark gormezsiniz, mesajlar birbirinin cok benzeri... ve artik dijital makinalarla ilgili forumu takip etmek iyice corba haline geldi, bir ona bak bir buna bak.. Eger illa bolunmesi gerekiyorsa "Dijital SLRler" ve "Diger dijital makinalar" diye ayrilmasi daha uygundu.. Ikisinin dertleri yine bir derece farkli.

Bir de su "Klasik fotografcilik" nedir onu soyleyen olur mu?.. Ne demek klasik fotografcilik?

"forumu gelistirmek" demek konulari didik didik bolmek demek degil ki.. tam tersi benzer konulari bir araya toplamak bile olabilirdi. Forum zengin gostersin diye mi boyle yapilmis, baska bir sey aklima gelmiyor cunku fonksiyonel degil.

Tarih: 3 Ocak 2005, 16:01 - İp: yok
acu
acu (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar
Öncelikle forumların detaylandırılması eskisine göre daha iyi olmuş. Aradığım konuyu daha kısa sürede buluyorum. Forumun zaman içinde çok daha iyi seviyelere geleceğine inanıyorum. Juggler gibi hele bu işi yapan aşmış arkadaşlara yetmemesi de doğal

Dadanagast'ın son söylediğine katılıyorum. Siteyi doyurucu cevaplarıyla sürükleyen en başta gelen isim Juggler. Araştırmacı kişiliğinle paylaştığın bilgilerden dolayı senden de çok şey öğrendim. Burkay'ın tamirci yönü dolayısıyla katkılarını da unutmamak gerekir. Bir iki arkadaş daha var ama isimleri hemen aklıma gelmedi, kusura bakmasınlar.

Dediğin gibi Dadanagast, nerede profesyönel fotoğrafçıların ya da ciddi amatörlerin katkıları? Bilgi paylaşmayı mı sevmiyorlar yoksa bu siteden mi haberleri yok?

Tarih: 5 Ocak 2005, 01:20 - İp: yok
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Bazı konuların havada kaldığı aşikar, ancak geniş kategorilendirmede kaçınılmaz bir gerçek gibi görünüyor, örneğin "Analog fotoğraf makinaları" hiçte eski bir başlık değil daha önceden dijital fotoğraf makinaları başlığının altında tek-tük konu açılıyor ve ilgili/bilgili biri denk gelirse o konuya cevap yazıyordu onu tek başlık altına aldığımızda özellikle son günlerde neredeyse her gün konular işleniyor.
Dijital fotoğraf makinalarının'da bölünmesi gerektiği bir gerçek belki ziyaretçilerin bir kısmı için dslr - compakt daha doğruyken bir başka grup içinde karşılaştırma(seçim)-Teknik daha doğru belkide seçim başlığını tekrar içinde dslr ve compakt olarak bölersek herkesin istediği olacak benim ve danıştığım arkadaşların Teknik başlığından beklentisi artık hangisini almalıyım sendromunu aşmış kişilerin kullanma klavuzu gibi danışabilecekleri bir ortamın olması diğer türlü genel bir başlığın altında bu grup sıkışıp kalıyor...
Kategorilendirmeye ilk fotoğraf makinalarından başladım ve bu başlık altında bile diğer kategorilere girecek bir çok konu buldum (neredeyse tüm başlıkları tek tek okudum), daha sonra diğer başlıklara geçmeyi ve onlarıda daha geniş bir tabana yaymayı düşündüğümde öncelikle bu şekliyle yayınlayayım ve ilk tepkileri göreyim ve bu tepkiler doğrultusunda diğer başlıklara göz atayım diye düşünmüştüm o yüzden Donanım ve aksesuarları başlığında Donanım ve Aksesuarlar başlığı, baskı sistemlerinde yine baskı sistemleri var...
Bir başka forum (site) tabiiki olacak ve olmalıda bu konuda hiç bir gocuntum yok, ben netfotograf ile hobi olarak uğraşıyorum, ve neredeyse 3-4 sene oldu ilk domaini aldığımdan bu yana ve forum hareket görmeye başladığından beride hiç bir site reklamına izin vernedim bunuda eski üye arkadaşlar bilir ancak @ohara arkadaşımızın forum topic'ini görünce tereddüt ettim ve kalsın dedim. Hatta 3-4 senelik emeğime karşılık bana hiç sorulmadan kardeş site bile ilan edildik tabiiki kardeş site olabilirim her siteyle ama nezaketende olsa benim haberim olmalıydı diye düşünüyorum. Ve @ohara arkadaşımızın siteye ilk üye olduğu günleri hatırlıyorum açtığı topic'lerle ve yazdığı cevaplarla siteyi karıştırmıştı daha sonraları bilgisiylede çok katkısıda oldu siteye ve devamınıda bekliyoruz...
Profosyonel çok arkadaş var sitede benimde şahsen tanıdığım bilgi ve tecrübelerine güvendiğim bir çok insan ben hep son dönemim popüler salgını dijital fotoğraf makinalarında hangi makinayı alsam kısır döngüsünde ki bir ortamda kendilerini tam göstermiyorlar diye düşünüyorum bir süre bekleyeleim ve bakalım bakalım teknik olarak çıkacaklarmı er meydanına
Son olarak ben böyle yaptım böyle olacak demiyorum, eleştirilere her zaman açığım/açığız gelişmek için eleştiri olmalı benim baştan beri bir sloganım vardı ve burada imzamdada hep onu kullanıyordum

Fotoğrafı fotoğrafça paylaşmak için

Saygılarımla

#fdiker' tarafından 05.01.2005 09:34:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2005, 09:38 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Fdiker şimdi olmadı işte. Kardeş site ilanını ben yaptım. Bu siteyi sahiplendiğim ve Ohara'yı da desteklmek için bu sözü kullanmıştım. Bunda ne hata var anlayamadım. Siteyi sahiplenmeyi sizin elinizden almak anlamında mı anladınız? Sizin adınıza konuşmadım. Sadece bu sitede boy gösterdiğimden dolayı kendi sitem gibi gördüm herhalde. Özür dilerim. Sitede yardım gördüğüm herkese sonsuz teşekkür ederim. Bir tek sözüm daha var herkese : öğrendiklerimizi, tecrübelerimizi paylaşalım ki gelecek nesiller dünyayı yeniden keşfetmesin. HOŞÇAKALIN.

Tarih: 5 Ocak 2005, 10:53 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

arkadaslar aslinda bir sitenin kardes olmasi veya olmamasi o siteyi kardes yapmaz; bu canlilara has bir olgudur.. fdiker de hakli tabii suysal, bir sekilde biz de hataliydik, hadi oraya gelin demek pek de hos degil.. ama sonuc itibariyle orada olanlar da bizlerdik yine.. ne kazandik ne kaybettik, yalnizca problem yaratti aramizda.. gelin bosverelim, ne olduysa oldu.. sonucta guzel bir cati altindayiz, burada da kalalim.. bundan sonra birak kardes siteye gitmeyi, ana-baba site karisimi birsey olsa bile gitmeyecegim zaten..

umarim yakinda dedigin gibi profesyonel fotografcilari da goruruz muhabbetlerde fdiker.. insanlar benim gibi hat safhadaki amatorleri dinlemek zorunda kaliyorlar ona gore..

..

Tarih: 5 Ocak 2005, 18:28 - İp: yok
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

@suysal1
@dadanagast

Arkadaşlar yalnış anlaşılacak kzılacak küsülecek bir durum yok, internet benim olmadığı gibi hiç kimsenin tekelinde değil ve belkide dünyadaki en özgür alanlardan biri, her kes istediği gibi istediği yere takılabilir... burada beni üzen bir paragrafın bir satırı için yalnış anlaşılmak, öncelikle düşündüklerimi açayım yapı olarak hiç kimseyi incir çekirdeğini doldurmayacak bir sebep için kırmak istemem... Yazının ilgili paragrafına bakarsanız netfotografla hobi olarak uğraşıyorum diye başlıyorum bu güne kadarda içki kültürüm, sigara alışkanlığım olmadığı için oraya harcamadığımı burada harcıyorum mantığı içindeydim tabiiki hiç bir şeyle ölçülemiyecek zaman... şimdi ticari bir kaygımın olduğunu düşünelim (ki şimdilik yok) ve burasınıda bir dükkan olarak kabul edelim ben dükkanı oluşturacam müşteri çekmek için en ince ayrıntısına kadar araştıracam ve sektörel olarak iyi sayılabilecek bir çizgi yakalayacam, bir başkası gelecek dükkanın bir yerinde tezgah açacak benle aynı veya benzer bir hizmeti verecek... benim esnaflık anlayışıma ters düşüyor sevgili @jugler bizlerden çok daha iyi bilir bir web sitesinin yönetiminin ne kadar meşakkatli olduğunu ben sadece eğer bir kardeşim olacaksa bundan benim haberim olmalı dedim ve ortada 3-4 senelik bir emeğin olduğunu düşünürsekte haksız olmadığımı düşünüyorum ve şunuda çok açık yürekliliklle söylüyorum hiç bir siteyle rekabette değilim, hiç bir siteyide rakip olarak görmüyorum ticari açıdan bağımsız benzer her siteyle iş birliğide yapabilirim, baştada söylediğim gibi şimdilik netfotograf benim hobim ve yine şimdilik sadece alabilirsem reklam gelirleriyle siteyi taşımak istiyorum...

Yalnış anlaşılma içinde sevgili @suysal1 ve diğer arkadaşlardan özür dilerim

tekrar topic'in asıl konusuna dönersek forum başlıkları seçimi ve klasik fotoğraf dışında çok fazla havada kalmıyor gibi (ben 2-3 başlık daha eklemeyi düşünüyorum ) neler olmalıyı paylaşırsanız sevinirim...

saygılarımla

#fdiker' tarafından 05.01.2005 23:27:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2005, 23:28 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Arkadaşlar,
Yazdığınız yazıyı göndermeden önce lütfen son kez bir gözden geçirin.İmla hatalarını, yazım hatalarını ve yazdığınızın içeriğini mutlaka kontrol edin ve duygusal davranmadığınıza karar verdiyseniz gönderin!
"Ben küstüm oynamıyorum hadi hoşçakalın..." Bu davranışı çok çocuksu buldum. Sevgili Fikrete gelince :
İki simitçi yanyana gidiyorlarmış .Simitçinin bir " Taze gevrek sıcak bol susamlı simitlerim varrrrr !! " diye bağırarak simitlerini satmaya çalışırken yanındaki diğer simitçi sadece " Bende de var!!" diye bağırırmış
Hiç bir yeniliği olmayan (şekil hariç) nerdeyse bu sitenin bir kopyası olan başka bir sitenin tanıtımını yine bu sitenin sütunlarını kullanarak yapacaksın ve üye çekmek isteyeceksin? Üstüne üstlük bir de bu siteyi "kardeş" ilan edeceksin.Yapmayın allah aşkına bu davranışınız hiç "şık" değil !! Nezaket kurallarından da uzak..Bu durumu oharanın sitesinde de dile getirmek istedim ve ancak üye olabildikten sonra yazabildim...Benim orada bu fikrimi dile getirebilmem için üye olmamın sizin bu hizip hareketinize emsal teşkil etmez..

Tarih: 6 Ocak 2005, 01:57 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Eyvah çocuk geri geldi. Müdür Amca Çocuk Kreşini çok özlemiştim de Burkay. Ahh ah çocukluk günleri başka oluyor tabi . Simit elden, su gölden. Babamın dükkanından değil de kardeşimin dükkanından simit aldığımdan dolayı babam çok kızmıştı. Ben de kardeşime dedim ki uzlaşı olsun, kavga olmasın diye babamı kardeş simitçi ilan edelim dedim. Babama bu güzel teklifi yapınca, aferin beklerken ikimizi de güzelce haşlamaz mı ? Artık ben de simitçiliğe başladım . Bu sefer de herkes çok fena kızdı . Kimseye yaranamadım yaa Ben de herkese kızdım tavşan gibi : gidiyorum işte ben de dedim kendi kendime ve soluğu yine www.netfofotograf.com ‘da aldım. Şık hareket değil sence belki ama ben iyi olduğunu düşünüyorum. Senin fikrini almadık ama Burkay . Duygusu olmayan bir insan ile daha tanışmadım.

Yanlış hesap Bağdat’a varmadan bile dönmesi gerekir.

Fdiker, ev sahibi ile kavga ederseniz, o evde duramazsınız. Ev sahibinin tavırları evde kalacağınızı veya gideceğinizi net olarak belirler Önemi yok. Ben de zaten gitmeyecektim. Bu siteye öyle alışmışım ki, site için çok kafa yoruyorum.Benim de bir katkım olsun diye…

Dadanagast dediğin gibi ana,baba, kardeş, amca, dayı , teyze, kuzen … siteler kurulsa bile buradayız

Tarih: 6 Ocak 2005, 09:05 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili suysal1
Allah senin yokluğunu bize göstermesin.Sen bu sitenin neşe kaynağısın.Senin yaptığın esprilere gülmekten bir hal oluyrum....ilahi sen çok yaşa emi...kih kih kih

Tarih: 6 Ocak 2005, 17:53 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Amin.Cümlemizi . Kendine iyi bak Burkay kardeşim.

#suysal1' tarafından 06.01.2005 18:03:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2005, 18:04 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

neredeyse 3 sene olmuş.. ve bayağı yol alınmış...

önerileriyle, netfotoğrafın yapısına katkıda bulunan arkadaşlara.. ve bunları dikkatle değerlendiren site yönetimine teşekkür...

Tarih: 8 Kasım 2007, 16:03 - İp: 85.***.**3.178