hasankaleli
hasankaleli (üye)
Erzurum / Meraklı

Aynasız Makineler Macera Mı?

Herkese selamlar
Sevgili fotoğraf severler! Bazı fotoğrafçılar tarafından aynasız makinelerin birer macera olduğu iddia ediliyor. DSLR varken aynasız makinelerin pek bir önem ifade etmedikleri söyleniyor.Görüşleriniz nelerdir?

Tarih: 6 Haziran 2016, 09:55 - İp: 95.***.**5.142
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Onu söyleyenler hiç aynasız makine kullanmışlar mı acaba?
Üç yılı aşan bir süreden beri Olympus E M5 aynasız makine kullanıyorum. Çok da memnunum.
Aynasız makinelerin çıkış amacı kullanıcıları büyük, hantal gövde ve objektiflerden kurtarmaktır. Düşünün gövde ve objektifi ile birlikte 1-1,5 kg arasında bir ağırlığa ulaşan ekipmanla sabahtan akşama kadar dolaşıyorsunuz. Omuzunuzun, boynunuzun ağrısından duramaz hale geliyorsynuz, enerjiniz bitiyor. Fotograf zevki diye bir şey kalmıyor.
Örnek vereyim.
Yeni çıkan tam kare algılayıcıya sahip Pentax k-1 in sadece gövde ağırlığı 1,1 kg dır. Bir de buna 500 gr civarında objektifi eklerseniz durum anlaşılır. APS-C ler bu kadar olmasa bile aynasızlara göre büyük ve çok ağırlar...
Aynasızlarda yapılan şey, aynayı kaldırıp algılayıcı küçültülmüştür.
Eğer profesyonel çekim yapmayacaksanız, çektiğiniz fotograftan büyük baskı almayacaksanız tam kare algılayıcılı gövdeye gereksinmeniz olmaz.
Aynasızlarda kullanılan işlemciler ile APS-C gövdeler arasında iso başarımı ve fotograf kalitesi açısından fark yoktur.
Aynasızları boyutları küçüldüğü için çantada, palto, ceket ceplerinde kolaylıkla taşımanız mümkün.
Aynasızları macera olarak görenler 50-60 yaş civarına geldikleri zaman da aynı fikirde olacaklar mı???
Merak ederim...

#ercan43' tarafından 06.06.2016 19:29:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2016, 19:25 - İp: 212.***.**0.148
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Dağarcığı zayıf olanlar için macera olan şey, kimileri için gerçektir...

bu linke tıklayın:... https://youtu.be/bIT8qdSn9sY

"istikbal göklerdedir" gibi oldu...

Dikkatli incelediğimizde, Dji X5 kameranın Panasonic GH4 ün küçültülmüş ve 3 eksenli Gimbal eklenmiş hali olduğunu anlayabiliriz..

Tarih: 6 Haziran 2016, 20:25 - İp: 85.***.**6.72
hasankaleli
hasankaleli (üye)
Erzurum / Meraklı

Elbetteki soylediklerinizde haklılık payı var. Peki canon ve nikon gibi iki büyük ve köklü firma neden aynasız makinaları pek önemsemiyor gibi gözüküyor. Ben buna hala bir mana veremedim...

Tarih: 7 Haziran 2016, 10:02 - İp: 46.***.**2.58
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon'un da, Nikon'unda aynasız makineleri var.
Ama, Olympus, Panasonic, Samsung ve Sony teknolojilerini aynasızlar üzerine yoğunlaştırdılar.

Tarih: 7 Haziran 2016, 15:59 - İp: 212.***.**0.148
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Konuyu açan arkadaşa, 10 yıl sonra DSLR almak macera olacak diye cevap vereyim - her ne kadar aynasız makinalara sıcak bakmasam da

Bu arada Ercan Bey, son zamanlarda yakınen takip etmiyorum ama Canon veya Nikon'un "aynasız" sınıfına giren makinası olduğunu sanmıyorum.

"Aynasız"ın tarifi maalesef tam açık değil( aslında eksik ve yanlış ) ama değişebilir objektifli ve APS-C/4:3/FF gibi sensore sahip modelleri kapsıyor. Yoksa DSLRlerin dışındaki hiç bir makinada ayna yok. Kompakt makinalar veya viewfinder denen makinaların tarihi fotoğrafçılık kadar eski ve 60'lı yıllara kadar piyasaya hakim makinalar onlar. Ama bunlar "kompakt" denen sınıfa giriyor. Yani o küçük sensörlü ama aynasız makinalar veya sensörü büyük ama lensi değiştirilemiyen buyuk sensorlu makinalar ( ki Canon ve Nikon'da var ) "aynasız" sınıfınına sokulmuyor.

Dediğim gibi aslında "aynasız" terimi, o sınıfı ifadede eksik kalıyor. ...

#Paperman' tarafından 07.06.2016 17:25:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2016, 17:22 - İp: 108.***.**5.85
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Paperman üstad,
Canon eos m3 dslr gövde aynasızdır.
Nikon1 j5 dslr gövde aynasızdır.
Canon'la Nikon nedense aynasız makinelere karşı ilgisizler.
Canon, çıkardığı m3 gövde yeterli ilgiyi görmemesi sonucunda aynasıza alternatif olarak 100D gövdeyi çıkardı.
100D ile bu açığı kapatmaya çalıştı.
Buna karşın, aynasızlarda başı çeken Olympus da APS-C ve tam kare algılayıcılı gövdeleri bırakmış görünüyor. Gelecekte ne olur kestirmek zor. Samsung da, Panasonic te aynı durumda.
Aynasız piyasasında şimdilik durum bu.

#ercan43' tarafından 07.06.2016 22:19:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2016, 22:10 - İp: 212.***.**0.148
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Vallahi Canon konusunda haklısınız Ercan Bey - modeli duyduğumu bile hatırlamıyorum . Ne arada, ne derede çıkardılar bilmem - ustelik yeni de değil. Uzak kaldık gelişmelerden son zamanlarda ( hele bir de Canon olunca ). Canon çıkardığı aynasıza ilgi nasıl bu kadar az olur inanmak zor. Bir okuyup, bakacağım.

Nikon1 sınıfını uzun zamandır biliyoruz ama APS-Cnin yarı boyda sensoruyle ölü doğmuş bir at, diğer aynasızlarla kıyaslanması zor - o yuzden saymıyorum bile.

Zamanın efsanesi Olympus'un bu kadar başarılı modellerinin yanında bir FF cıkarmamasına hayret ediyorum. APS-C trenini kaçırdı ama Full Frame eninde sonunda mutlaka çıkaracaktır. ( Pextax bile çıkardı - eskilerden bir Olympus kaldı FF modeli olmayan ).

Tarih: 8 Haziran 2016, 02:19 - İp: 108.***.**5.85
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Aynasızların en büyük dezavantajı elektronik vizör diye düşünüyorum.Hem D610 hem sony a6000 kullanıcısı olarak benim tercihim yine aynalı makine olur.Aynasız makinalar her ileri düzey amatör fotoğrafçılar için çok tercih edilir bir durum değil, etrafımdan edindiğim izlenimlere göre.Nikon ve Canon un neden bu pazara girmediğini bende anlamış değilim belkide potansiyeli göremediler ve bu teknolojiye yatırım yapmak için geç kaldılar.Ama uğur beyin dediği gibi 10 yıl sonra DSLR almak macera olacaksa mutlaka bir hazırlıkları vardır.

Tarih: 9 Haziran 2016, 09:59 - İp: 176.***.**9.216
hasankaleli
hasankaleli (üye)
Erzurum / Meraklı

DSLR gövdelerin hantallık ve ağır olma dezavantajlarına çare olarak canon 100D çare olabilir mi? Eğer teknolojik olarak bir DSLR canon 100D kadar küçülebiliyorsa belki mühendisler gayret etse ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırsa DSLR ler daha da küçülebilir. Hem 100D teknolojik özellik bakımından pek geri kalır tarafı yok gibi... yani firmalar aynasız segmente harcadıkları mesaiyi DSLR makineleri küçültmek için harcasalar daha isabetli olur sanki.

Tarih: 10 Haziran 2016, 13:15 - İp: 95.***.**5.142
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Canon 100D ye bayıldım.
Olympus'a bunca yatırımı yapmasaydım garanti alırdım.
Seyahatlerde, iş gezilerinde, tatillerde çantanın bir köşesinde çok güzel şekilde eşlik eder. Hiç ağırlığı yok. Harika fotograflar çekilir. Canon gövdeler içindeki konumu zannederim 700-750 D ile eşdeğer. 18-55 STM kit lensi de gövdeye çok yakışıyor. Bir de 50 mm f:1.4 ilave objektif alındı mı ekipman tamam.
İkinci makine olarak düşünüyor gibiyim. Kısmet artık...

Tarih: 10 Haziran 2016, 14:22 - İp: 176.***.**5.91
  • 1