ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

Aynasız Makine Önerileriniz İçin Yardım

Merhabalar. Bir süre Fuji F200EXR kullandıktan sonra artık makinemi yenilemeye karar verdim. Genellikle gezi ve doğa fotoğrafları çekiyorum. Manzara, gün batımı, ters ışık, biraz makro(açık havada yakın plan çiçek,böcek,kelebek vs), tarihi yerler, mekanlar ve doğal güzellikleri çekmeyi seviyorum. Bu da tüm gün boynumda taşıyabileceğim hafif küçük ama dslr kalitesinde aynasız makinelere çekti beni. Fakat aynasızlar derya deniz olduğu için bir marka ve model belirleyemedim. Aslında çokta araştıramadım. Hani 2-3 seçeneğim olsa kıyaslama yapacağım Ama yüzlarce modelde tek tek hepsini araştırmam için zamanım yok.

2500 liraya kadar bütçe ayırabilirim ama lensler dahil. Temiz olduktan sonra ikinci el de olabilir ama öncelikli tercihim garantili.

Lens olarak 18-200 her şey için, 10-20 gibi birşey manzara için, 20mm F1,7 gibi birşey iç mekanlar (müze,ibadethane vs) için bir kombinasyon düşünüyorum. Yada 10mm sabit odaklı manzara için, 16-50 f2,8 yada 17-70 f2,8 gibi hem iç mekan hem genel çekim için yanına 55-200 yada 70-300 gibi tele kombinasyon da olabilir. Bu konuda da önerilerinize ihtiyacım var. Bu da lens çeşidi geniş ve bol bir markayı elzem kılıyor sanırım.

Samsung ve Sony sanırım bu segmentin zirvesinde fakat four thirds kullanan daha köklü firmalarda var. Apsc-h tercihim olsa da istediğim iso başarımı, kalite ve lens çeşitliliğini verdikten sonra four thirds sensöre de hayır demem.

Megapiksel olarak 14-16 yeterli olur. Ama buna karşılık iso başarımı istiyorum. Malum müze ve iç mekanlar için tripod yok, flaş yok.

Panorama modu olursa iyi olur ama o da şart değil. Zaten iyi olmadıktan sonra olmazsa daha iyi. Gps ve wi-fi benim açımdan çok faydalı olur. fotoğrafı çektiğim yeri meridyen paralel olarak değilde bölge olarak kaydetmek isterim. Misal Prag'da Kanlı kilise yada Longoz ormanlarında çifte kaynaklar gibi. Wi-fi ise gezerken anında paylaşmak açısından çok iyi olur kanısındayım.

Küçük ve hafif olamsı tabiki daha önemli ama birazda ele oturan bir gövde istiyorum. Mesela 18-200 takılı bir nex gövde lensin sonunda makine kaybolmuş gibi duruyor. Elime alıp denemedim ama fotoğraflarında öyle gibi.

Optik bakaç aynasızlar için çok gereksiz ama kaliteli bir evf devamlı lcd den çekim yapmaktan iyidir. Bununla birlikte hareketli bir lcd makro yada kafa üstünden çekim yaparken faydalı olur.

Netleme hızı olarak giriş seviyesi dslr'ın altını kabul edemem. Tamam belki aksiyon fotoğrafı çekmeyeceğim ama hızlı,kararlı ve doğru bir netleme ve iyi bir ışık ölçümü yapması özelikle grup gezilerinde çabuk çabuk çekim yaparken mecburi.

Evet sanırım beklentilerimi ortaya koydum ve bu doğrultuda marka model önerilerinizi bekliyorum. Gövde + 18-200 + sabit odaklı lens için maksimum 2500 lira bir bütçe ayırabilirim. 3. lens biraz daha bekleyebilir. Ama eninde sonunda onu da alacağım. Tabi gövde ile birlikte lens önerilerinizi de bekliyorum. Yukarıda 2 değişik kombinasyondan bahsetmiştim. Ama aralıklar katii değil. Yani 18-200 değilde 18-150 falan da olur. Önemli olan genel çekimler için mümkün olduğunca geniş bir aralık, manzara için geniş açı ve iç mekanlar için açık diaframlı bir seçenek.

Birde Canon 100D aklımı çeliyor. Tabi aynasız değil ama en küçük dslr ve özellik olarak 650D ye yakın bir makine. Malum aynasızlar artık dslr lara kafa tutsa da fiyat bakımından dslr lar mı daha cazip? Aynasızlar daha uygun fiyatlı olması gerekirken sanki dslr lar daha uygun gibi ne dersiniz?

Tarih: 30 Mart 2014, 22:30 - İp: 95.***.**6.170
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sizin aradığınız makina olympus OM-D E-M5 12-50 lensli AYNASIZ makinadır. Ben yaklaşık bir yıldan bu yana kullanıyorum. sorunuz olursa cevaplarım.
TIKLA

#ercan43' tarafından 31.03.2014 00:41:30 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 31.03.2014 00:48:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2014, 00:40 - İp: 151.***.**4.24
ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

Teşekkürler Ercan bey. Gerçekten güzel ve ödüllü bir makineymiş. Peki Samsung NX300 ve Sony Nex7 için ne diyorsunuz?

Tarih: 31 Mart 2014, 23:03 - İp: 95.***.**6.170
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Nex7 yi tavsiye ederim. O da iyidir. Ama kullanmış değilim. Sadece elektronik markette incelemiş ve deneme çekimi yapmış ve beğenmiştim.

#ercan43' tarafından 31.03.2014 23:58:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2014, 23:27 - İp: 151.***.**4.24
ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

Peki Omd lenslerin listesini veren bir link verebilir misiniz. Olympus'un sitesinden uyumlu 3 lens görebildim. 12-24 f2,8 12-50 f3,5-6,3 ve 75mm f1,8 daha fazlası olmalı. Birde pen serisinde kullanılanlarla aynı mı uyumlu objektifler? çünkü pen uyumlu daha fazla seçenek var. four third uyumlu lensler adaptör ile kullanılır diyor sitede. yani makine zaten four third adaptöre ne luzum var anlamadım.

Tarih: 1 Nisan 2014, 00:06 - İp: 95.***.**6.170
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

TIKLA

Tarih: 1 Nisan 2014, 00:18 - İp: 151.***.**4.24
ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

çok teşekkür ederim. biraz inceleyeyim.

Tarih: 1 Nisan 2014, 00:21 - İp: 95.***.**6.170
  • 1