hcelebi
hcelebi (üye)
İstanbul / Amatör

Uv -polarize Filtre Farkı?

arkadaslar bu 2 filtre arasında ne gibi farklar var acaba ?saygılar

Tarih: 5 Haziran 2007, 00:44 - İp: 85.***.**1.134
grosso
grosso (üye)
İstanbul / Amatör

O zaman Uv yanında polarize filtrede almak lazım. En ucuzunu alsam farkeden bişey olurmu? Amatör için

Tarih: 22 Haziran 2007, 21:49 - İp: 88.***.**9.119
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili grosso, ekrancinin de söylediği gibi polarize filtrelerin esas işlevlerinden biridir bu cam ve su yüzeyindeki yansımaları kaldırmak. Ama unutmamamız gereken gerçek hayatta fizik kurallarının da bir sınırı olduğudur. Tam olarak kalkmıyorsa çerçevenin duruş açısını değiştirerek yansıttığı ışığı da azaltmak yada yansıyan ışığın açısını değiştirmek gerekebilir.

Tarih: 25 Haziran 2007, 20:50 - İp: 88.***.**5.72
canguler
canguler (üye)
Ankara / Amatör

Hafta sonu UV filtre bulamayınca Polarize aldım. Biraz gülünç görünüyor biliyorum ama zaten polarize filtre de almak istiyordum.

Satıcı adam dediki "UV alacağına polarize al, hem daha kullanışlı vs. Fotoğraflarına kontrast kadar" dedi.
Ben sordum, karanlık ortamlarda, kapalı mekan veya gece çekimlerinde kullanılır mı dedim. "Evet" dediler.
Bu dükkan Yalçınlardı.
Siz ne dersiniz? Ben bu polarize filtre yi ne tür durumlarda çıkartmalıyım?

Bir diğer sorun ise: filtreyi çevirince fotoğraf biraz kızıl oluyor, 180 derece daha çevirince mavimsi ya da normal oluyor. Bu böyle midir?

Tarih: 26 Haziran 2007, 00:11 - İp: 85.***.**6.34
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

canguler, gözlemin doğru. bir de cam yada su yüzeyi gibi ışığı yansıtan bir yere bakarken çevir. Bir de LCD ekrana bakarken çevir...

Tarih: 26 Haziran 2007, 01:09 - İp: 88.***.**5.72
canguler
canguler (üye)
Ankara / Amatör

hamsikoy,
Yansımaları engellediğini biliyorum. LCD ekran derken masa üstünde duran ŞCD monitör mü demek istiyorsun?

Aslında sorum şu, bu PL filtre ile gece çekimi yapsam ne olur? F değerim mi artar? F4 17-40 L var. Renkler kötü mü olur. Geçen gece deneme yaptım. PL var ya da yokun hissedilmesi pek mümkün değil. Hafif bi turunculuk veriyor. Onu da pozlama ile yapabilirsiniz belki. Ama ben becerememiş olabilirm. Bu yüzden soruyorum.

Tarih: 26 Haziran 2007, 13:20 - İp: 85.***.**6.34
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

canguler, bilgisayarın monitörü LCd ise evet onu kast ettim. Görüntü yok oluyor....
yüzeyden yansıyan bir şey yoksa doğal olarak bir fark göremezsin.
gazete kağıdı kaplı vitrin camında yaptığı iş görünüyor. Mucizeler yaratmasını, fizik kurallarını ortadan kaldırmasını bekleme, altı üstü bir filtre bu.
buraya tıkla aynı kare polarizeli ve polarizesiz çekim

Tarih: 28 Haziran 2007, 21:46 - İp: 88.***.**0.24
zesel
zesel (üye)
İstanbul / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 18 Temmuz 2009, 02:32 - İp: 88.***.**8.212
utku_
utku_ (üye)
İzmir / Amatör

Hamsiköy mükemmel bilgilendirmen için teşekkürler

Benim sorum şu ki İzmir'de U.V filtre ve diğer ekipmanlar için önerebileceği bir yer olan var mı ? şimdiden teşekkürler saygılar

Tarih: 24 Temmuz 2009, 11:36 - İp: 85.***.**9.10
bayraktanyolac
bayraktanyolac (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhabalar ben yeni bir konu açmnak istemedim o yüzden buraya yazıyorum. Ben Canon EOS 500D fotoğraf makinesine sahibim. 58mm filtre almak istiyorum fakat hangi filitreyi tercih etmem gerektiğini bilmiyorum fotoğraf çekmeye yeni başlıyorum. Filtre için en iyi marka B&W olduğunu biliyorum fakat 58mm için bir kaç tane çeşit var hangisini almam gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tarih: 13 Haziran 2010, 17:45 - İp: 88.***.**8.108