hcelebi
hcelebi (üye)
İstanbul / Amatör

Uv -polarize Filtre Farkı?

arkadaslar bu 2 filtre arasında ne gibi farklar var acaba ?saygılar

Tarih: 5 Haziran 2007, 00:44 - İp: 85.***.**1.134
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili hcelebi,
UV filtre, vizörden bakan gözünü ve sensörü bol güneşli ortamlardaki ultraviyole ışıktan korur. Biz UV dalga boyunu göremeyiz ama bize de zarar verir, sensöre daha doğrusu çektiğimiz fotoğrafa etkisi sisli gibi görüntü verir, Uv filtre de bunu engeller. Ayrıca lensin ön merceğini de toz, kir, su, çamur, parmak izi vs'den korur. Pozlama süresine etki etmez, sürekli lense takılı kalabilir. Yapısı, üzerine bir filtre daha (örn. polarize) takmaya uygundur. Ancak bu durumda geniş açılı lenslerde vignetting denen köşelerde kararma yaşanabilir. Yazılımla düzeltilebilen bir şeydir. UV ile aynı amaca hizmet eden Skylight filtreler de vardır. Hafif pembemsi renkleri ile fotoğrafın renklerini değiştirmez ama çok tatlı bir hava verebilirsin, seversen.

Polarize filtre ise cam, su gibi yüzeylerden ışığın yansımasını ortadan kaldırabileceğin bir filtredir, aynı zamanda bu tür yansımaların kalktığı tüm nesnelerin yüzeylerinde daha net ve doygun renk alabilirsin. Elle çevirilerek kullanıldığı için lensin ön ucunun odaklama sırasında dönmemesi ve hood olmaması tercih nedenidir. Pozlamayı 1-2 stop etkileyebilir, sadece gerektiği durumlarda kullanılması önerilir.
Her ikisi de B&W yada Heliopan alınır. Diğer markalara göre oldukça pahalıdırlar. Lenslerini ve makinanı tanımıyorum, orta seviye yada ortalamanın altında ise marka fark etmez. Üst seviyede isen sana uyacak üçüncü marka yoktur.

Hala filme çeken varsa yüzlerce filtre çeşidi daha var. Ancak digital çekenler için bunlara ek üçüncü ve son olarak ND filtreleri de öneririm. +2, +4 gibi pozlama süresini uzatır, fazla ışıklı günde havadaki helikopterin pervanesini hareketli çekebilirsin, akan şelaleyi tül perde gibi gösterebilirsin vs. Marka olayı bunun için de aynı.

#hamsikoy' tarafından 06.06.2007 01:02:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:06 - İp: 88.***.**0.103
hcelebi
hcelebi (üye)
İstanbul / Amatör

cok tesekkur ederim ustadım

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:10 - İp: 85.***.**1.134
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

vallahi hamsiköy üşenmemiş ve bütün detaylarıyla açıklama yapmışsın arkadaşa.sırf merakımdan bakalım nasıl bir cevap yazılmış diye girdim ve açıklamanı okuyunca tebrik etmeden çıkmak istemedim.
keşke herkes senin gibi anlaşılır ve detaylı açıklamalar getirse sorulara.
kimileri kendisi biliyor ya ,bildiğini de gösterecek ya 2 kelime yazıyor.yaw adamın soruyu soruşundan belli,daha yeni,bilmiyor.senin 2 kelime cevabın kesinlikle onun için bir anlam ifade etmiyor,bunu cevabı veren de biliyor ama mesele üzüm yemek değilki.
tekrar tebrikler hamsiköy.

Tarih: 8 Haziran 2007, 18:08 - İp: 85.***.**7.88
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili Allegro, bir kaç kişi hariç (istisnalar kaideyi bozmaz)... hepimiz aynı amaçla buradayız: bildiklerimizi paylaşıyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz...

Tarih: 11 Haziran 2007, 01:14 - İp: 88.***.**0.150
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

hamsiköy uv filtre ile polarize filtreler hakkında verdiğin bilgilere teşekkürler

Tarih: 17 Haziran 2007, 20:03 - İp: 85.***.**8.241
chi town
chi town (üye)
Bursa / Meraklı

Hamsikoy verdigin bilgiler icin tesekurler, bir soru sormak istiyorum.

Nikon 18-70 ve 70-300 lensler icin kac mm UV filtre almam gerekiyor. Acikcasi nasil olculendirildigini bilmiyorum D200 Body de kullanmak icin bu lensleri yeni siparis ettim, Heliopan UV almak istiyorum fakat olculendirmeyi bilmiyorum, biraz aciklayabilirseniz sevinirim, tesekkurler.

Tarih: 17 Haziran 2007, 20:35 - İp: 208.***.**4.42
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili chi town, filtreler lensin önüne vidalanarak takılıyor. Genellikle her lensin önünde yada yanında çap işareti (yuvarlak üzerinde uzun bir çizgi) yanında mm cinsinden yazar. Yazmıyorsa lensinin özellikleri tablosunda filtre çapı değerine bak. Yine de bulamazsan ön kapak da aynı çapta olduğu için onun iç tarafında yazan mm değeri de filtre çapıdır.
Google'da Nikon 18-70 arattım:
External front filter 67mm

Tarih: 21 Haziran 2007, 22:11 - İp: 88.***.**3.18
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Bir de arkadaşlar birden fazla lensiniz varsa ve çapları farklı ise her birine filtre almanız gerekmiyor. Aynı filtreyi farklı çaplardaki lenslerde kullanmak üzere dönüştürücü halkalar var. Lens kolleksiyonunuzun son halini düşünün ve elinizdeki yada alacağınız en geniş çaplı lensinize uygun filtre alın. Dönüştürücü ile diğer lenslerle de güle güle kullanın.

Tarih: 21 Haziran 2007, 22:14 - İp: 88.***.**3.18
grosso
grosso (üye)
İstanbul / Amatör

hamsikoy peki elimde cam çerçeve içinde bir yağlı boya resim tablosu var diyelim.
Bu tabloyu çerçeveden çıkarmadan çektiğimde yansıma oluyor ve kendimi görüyorum. Polarize filtre bu sorunu kaldırırmı?

Tarih: 21 Haziran 2007, 23:01 - İp: 81.***.**3.162
ekranci
ekranci (üye)
İstanbul / Amatör

ben cevaplayayim, kaldirir

Tarih: 22 Haziran 2007, 10:17 - İp: 88.***.**5.109