onuraltan
onuraltan (üye)
Trabzon / Amatör

Uv Flitre?

UV flitre nedir?

UV flitrenin Analog Cameralarda ve Digital Cameralarda anlamı nedir ve ne amaçla kullanılır?

Digital Cameralarda ne zaman kullanmak daha doğru?

Makinanın üzerine daima takılı olmasının yararları ve mahsurları ne?

Özellikle analog fotoğrafcılıkta bu konuda iki aykırı görüş vardı
a)Flitre tamamen zararlıdır
b)Fotoğrafı flitre yapar

Sayısal fotoğrafcılıkta durum ne?

Belirttiğim veya eklenecek diğer sorularla konunun tartışılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

Tarih: 7 Şubat 2008, 15:44 - İp: 193.***.**8.94
kralvedat
kralvedat (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

değerli arkadaşım ultra viole ışınlar yani paralel gelen ışınların filim üzerindeki düzleme yansımasını engellemek için kullanılması zorunlu bir malzemedir ayrıca bu işin dijitaldede değişen bir tarafı yoktur hemde sürekli takılı olması lensinizide korumaya yarar hepinize saygılar yanlışım varsa düzeltilmesini rica eder saygılar sunarım.

Tarih: 7 Şubat 2008, 16:29 - İp: 85.***.**4.184
ressam_m
ressam_m (üye)
Bursa / Amatör

ılk once analog kullanan bırısı olarak soylemelıyım kı fıltre tamamen zararlıdır dıyen bırısı olacagını sanmıyorum...eger varsa da o kısıye gulerım sadece...

hem dıjıtallerde hemde analoglarda ısın ozu su:

uv fıltre bızım cooook pahalı lenslerımızı hem zararlı ısınlardan ( uv ) , hemde toz,su,çamur vb.kazaya belaya karsı koruyucu bır cam parcasıdır sadece...cesıtlı ebatlarda bulunurlar...vs vs

yanı lensın nazar boncugu da denılebılınır...ozellıkle meraklı kısılerın lens uzerınde kocaman parmak ızlerını bırakmalarını engellerler...

ozetle ıyı bırseydır ve herzaman lensımın uzerınde bulunmasından memnun oluyorum...hatta lens almadan ılk once gıdıp fıltre alıyorum ve lensımı paketınden tamamen cıkartmadan hemen fıltre takıyorum

herkeşe tavsiye ederim

Tarih: 7 Şubat 2008, 16:53 - İp: 78.***.**9.108
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

ikimilyarlık lensi koruyan 10 milyonluk güzel icat

Tarih: 7 Şubat 2008, 18:50 - İp: 88.***.**8.101
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Güneşli sert ışık olan durumlarda kullanılması gereken bir filtre türü... (Circular Polarize filtre daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar)
Yalnız kalitesiz (10-15 Milyonluk) olanlarını tavsiye etmem... 1-2 Milyarlık Lensin önüne konduğunda Görüntü Kalitesinde azalmaya yol açar... kullanmaya ihtiyacın varsa optik kalitesi kanıtlanmış ürünleri araştır....
Gece çekimlerinde kesinlikle kullanma... (Ben kullandım sonuçlar iç açıcı değildi..)
Kolay Gelsin...

Tarih: 7 Şubat 2008, 19:39 - İp: 85.***.**3.126
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Kullanılması zorunlu değil ancak kullanılırsa da Hoya, Heliopan, B&W gibi markaları kullanmakta fayda var neticede lensinizin önüne bir cam takıyorsunuz ve bu nekadar kaliteli olursa görüntüye de okadar yansıyacaktır.

Tarih: 8 Şubat 2008, 01:29 - İp: 81.***.**0.0
gulb
gulb (üye)
İstanbul / Meraklı

öncelikle UV filtre tamamiyle 0 faktör olarak degerlendırilmeli. Tamamıyle koruyucu amaclı kullanılmaz.bunun sebeplerı ıse cam uzeınde nıtelendırılen kaplamadan kaynaklanır. 0, +1 , -1 bunun gıbı cogu fıltrede bu ozellık yoktur. 0 faktordur tamaıyle koruma amaclı.-1 yada +1 faktorun anlamıda gokyuzunde yada porter cekım yapılıyorsa bu hatlar uzerınde hafıf bır pastel ve detay renk vermye yarar. bunu yapabılen fıltre hangısı oldugunu merak edersen kendımın kullanmıs oldugu BW marka fıltre tavsıye ederım. Ama ozellıle pahalı objektıflerde kullanman gerektıgını eklmek ısterım. Biraz detaylı oldu ama

Tarih: 12 Şubat 2008, 17:25 - İp: 88.***.**4.170
  • 1