pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tamron Mu Sigma Mı

28-300 taronmu sigmamı

Tarih: 9 Kasım 2005, 17:38 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Ayıp sorma boşver. Beceriksiz titrekler için bir özellik

Tarih: 14 Kasım 2005, 23:19 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ceko'ya bakin hele.. costu valla..
..ceko ustadim, biz kimseye ustad oldugumuzu falan iddia etmiyoruz.. aksine ben mesela her yerlerde, ozellikle acemi oldugumu, cunku fotografa bu sene basladigimi belirtiyorum..
ama iste insanlarin, bu sekilde konusmalarinin nedeni; biraz da gonulleri hos etme amacli.. cunku bizlere karsi bu sekilde hitap ederekten: "ayip sorma bosver" turunden cevaplar almiyorlar..
..o yuzden birak birkac arkadas bu sekilde hitap etsin.. benim bir zevk aldigimdan degil, ama oyle soyledikleri takdirde, bir sekilde bizim yardimlarimizin karsiligini verebildikleri icin..
...
bu arada, tabii ki ne ben ne de pazarbey senin gibi tecrubeli degiliz fotografcilikta..

Tarih: 14 Kasım 2005, 23:52 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

cekoyu yakında döverler ama bakalım ne zaman.

Tarih: 14 Kasım 2005, 23:56 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

portigo merhabalar..
VR, vibration reduction'in kisaltilmisi.. ayni canon'daki IS (image stabilizer) gibi.. ama iste her uretici farkli bir isim kullaniyor..
VR'in amaci; elle yapilan cekimlerde, uzun sureli enstantane kullanildiginda sarsinti olusur, iste bu sarsinti olusmasini engellemek..
normalde tripod kullanilmasi gerekir ki sarsinti olusmasin..(bu arada tripod'un da saglam olmasi cok onemli..)
su andaki VR teknolojisi ile 3 stop'a kadar sarsinti engellenebiliyor..
ama iste nikon'un bu yeni cikacak 18-200mm lensinde VR II teknolojisi kullanilmis, 4 stop'a kadar onluyormus.. yani harika bir olay..
..istersen stop olayini da ceko ustad anlatsin, ogrenelim..

#dadanagast' tarafyndan 15.11.2005 11:20:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Kasım 2005, 23:59 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

cekonun hocam bekliyoruz.

Tarih: 15 Kasım 2005, 01:27 - İp: yok
concon
concon (üye)
Ankara / Meraklı

Evet ceko kardeş. Bekliyoruz. Bizi aydınlat.

Tarih: 15 Kasım 2005, 10:20 - İp: yok
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

evet bekliyoruz
teşekkürler dadanagast

Tarih: 15 Kasım 2005, 21:20 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Guzel bir bombardiman olmus aranizda. Yaralanan falan yok degil mi

Eger konu hala ciddi ise 28-300 degil kullandigim Sigma 70-300 APO macro lensi onerecegim. Tum acilarda iyi. Makroda da orta uzeri. Web degerlendirmelerinde soyleneni kullanarak da gordum.

18-200 ve 28-300'lerin son odaktaki verimlerine dikkat. 18-200 VR olmaz mi olur tabii ama genis aci ve zumu 2 lens olarak tasimak (eger amacimiz daha iyi foto almak ise) daha mantikli.

Ayrica SIGMA ucuz. 28-300 modeller bazinda Sigma-Tamron karsilastirmasi zor. Kesin iyi yok. Her ikisi de onerdigim cozumden kotu!!!

Yok eger konu artik rayindan cikmis durumda ise birkac yorumumu paylasayim:
* Pazarbey dSLR istiyo, ama bi turlu almiyo.
* dadanagast UK'de turkce imlayi unutmus.
* VR virtual reality mi demek?

Saygilar.

Tarih: 15 Kasım 2005, 22:02 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

VR = Vibration reduction yani "azaltma"
AS = Anti-Shake yani "calkalama onleyici"
IS = Image Stabilizer yani "resim sabitleyici"

tanimlari uzerinde dilbilgisi filozoflari gibi dusunursek:
"Nikon ve K/M titremeyi azaltmakla yetiniyor ama Canon sadece titremeyi azaltmakla kalmiyor resmi de sabitliyor" yorumuna varilamaz mi?

250 mesaj boyu surecek yeni bir Canon - Nikon polemigi icin cok mu zorlama oldu acaba ???

Tarih: 15 Kasım 2005, 22:17 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Gürcan senin burnun büyümüş artık.
tesbit doğru pazarbey almak istiyor, bu nedenle evde devamlı mücadele veriyor lakin s2 sini bir türlü satamıyor.
Daha bugün biri aradı erkayalarda 1.100 ytl senin makina sen neden 1000 euroya satıyorsun dedi.Adama anlattım. close up lens, telekonvertör, adaptör, 8 pil, şarj makinası ,1 gb ultra, 256 pro, çanta var dedim, beyefendi bunların zaten makina ile verildiğini söyledi.
Hep seviyeli insanlar arardı bu sefer böylesi denk geldi. Daha önce arayanlar almaycak bile olsalar sonra tekrar arayıp kusura bakmayın alamayacağız diyorlardı.Bu beyefendi biraz daha kalın galiba.
Neyse makinayı satmam zor gibi duruyor.O zaman dslr almamda zor tabi.Alırsamda 18-200 alacağım. kesin kararım.
titreşim engelleme sistemleri konusunu arkadaşların yorumuna bırakıyorum.
Bence en iyisi as

Tarih: 15 Kasım 2005, 22:51 - İp: yok