bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

Tamron 90mm-canon 100mm-sigma105mm

TAMRON 90MM-CANON 100MM-SİGMA105MM SİZCE ARKADAŞLAR HANGİSİ DAHA İYİ PERFORMANS VERİR MACRO İÇİN

Tarih: 4 Mart 2007, 22:50 - İp: 88.***.**2.38
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

selamlar,

65 mm lensi kullanabilmek için çok profesyonel çalışmak gerekiyor. o lensi fatih beyin de dediği gibi ciddi bir makro flash yatırımı ile birlikte allmanız mantıklı.. bunun dışında en büyük dezavantajı sürgülü bir kullanım şekli olduğu için vakum yapıyor ve ne kadar toz varsa sensöre dolduruyor. yarım saat çekim yaptıktan sonra bütün toz içerde. çünkü havayı çekip içeriye pompalıyorsunuz 1x den 5x olan yakınlaştırmaları sıklıkla kullandığınız zaman.

diğer macro lenslere gelince sizin için en iyi referanslardan birisi tamron nickli arkadaşımızı 90 mm SP di LD ile çektiği fotoğraflara bakmanız.. tamron bu konuda mükemmel keskinlik ve netlik sunuyor..sigma da aynı şekilde çok keskin ama auto fokus hızı yetersiz.. bu konuda yani keskinlik ve netlik ile birlikte af nin hızlı olduğu lens canon.. ve yaptıkları sizi tahmininizin üstünde tatmin edecektir. zaten fiyatları birbirlerine yakın.. çok da öyle bir uçurum yok..

saygılar..

Tarih: 5 Mart 2007, 21:37 - İp: 88.***.**1.51
bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

teşekür ederim applemac

Tarih: 5 Mart 2007, 21:47 - İp: 88.***.**2.38
gulbahcesi
gulbahcesi (üye)
İzmir / Amatör

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim. canon 100mm bana en uygunu görünüyor. sıfır, 2.el ve yurtdışından getirmedaki fiyat farkını araştırıp ona göre karar vereceğim sanırım.

Tarih: 9 Ekim 2009, 11:34 - İp: 212.***.**2.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hız bence makroda gerekli bir ayrıntı,sadece cicege konan bocek ,cicek yada duragan nesneler cekmeyeceksiniz,hareketli nesnelerinde makrosunu cekmek isteyebilirsiniz. ucan bocek kacan karınca vs gibi..
keskinlik olarak aralarında zaten cok buyuk farklar olacagını sanmıyorum..
aralık olarak farkları yok, 100mm canon bence en iyi secim olur..
kendi makineme alacak olsam canon tamron sigma seklinde sıralama yapar,fiyat farkının degip degmeyecegine gore bir degerlendirmeyle alım yaparım.

Tarih: 9 Ekim 2009, 14:04 - İp: 78.***.**4.92
dombili
dombili (üye)
İstanbul / Amatör

Tokina-Makroyu hiç düşündün mü? Diğer objektiflere göre daha ucuz olmasına rağmen çok iyi performansa sahip.

Burada test edilmiş: http://www.nnplus.de/macro/Tokina/Tokina.html

Bu da Türkçe çevirisi: http://translate.google.de/translate?prev=hp&hl=de&js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.nnplus.de%2Fmacro%2FTokina%2FTokina.html&sl=de&tl=tr&history_state0=

Tarih: 26 Ekim 2009, 17:26 - İp: 88.***.**7.182
tesiz
tesiz (üye)
İstanbul / Amatör

selam
100 mm canon lens oldukça kullanışlı ve başarılı sonuçlar veren bir lens.
Bencede başlangıçta bu lensi kullanmanız daha iyi olacaktır.
Portre çekimlerindede çok başarılı bir lens.

Tarih: 2 Kasım 2009, 00:24 - İp: 85.***.**9.211
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

gerci biraz eski bir konuymus ama madem ki acilmis, ben de birseyler ekliyim. canon'un AF hizi inanilmaz, bu yuzden uyarmadi demeyin, kullaninca diger lenslerinizden utanabilirsiniz. otofokus hareketsiz cekimlerde gereksiz gibi gorunebilir ama elde cektiginiz bocek-sinek veya portre cekimlerinde cok onemli oluyor.
bir de digerlerine gore avantaji "Internal Focus" olmasi, yani cikan-giren parcasi yok, tamron ve sigma'da fokus yaptikca on eleman bayagi one cikiyor.
keskinlik-renk vs.. derseniz, neredeyse hicbirinin birbirinden farki yok.
100mm'nin uzerindeki tokina'larda nedense CA digerlerine gore daha yuksek oluyor, macro lensinde de benzer bir durum var
ben 150mm sigma tercih ettim, o ayri

Tarih: 3 Kasım 2009, 13:49 - İp: 88.***.**7.67
siparisium
siparisium (üye)
İstanbul / Firma

amatörseniz fotoğrafçılıkta pahalı bir seçim yaparsanız,bence üçüyle test yapın çekim sonuçları hangisi kaliteliyse onu tercih yapın.

Sıralama'nın Değişeceğini görüceksiniz.

1 canon
2 sıgma
3 tamron

sıgma yenilikçi bir teknolojiye sahip olduğundan kalite olarak canon'u bile geçebilir.Zaten sıgmanın bir çok lens'i ödül almış ,kalitesini ispatlamış firma
Canon'un tek avantajı Body'e uygun yapması.

Kalite ve Ekonomik fiyatta bir lens'e sahip olmanın tek yolu " SIGMA "

Tarih: 23 Kasım 2009, 10:46 - İp: 88.***.**7.67
aybiglr
aybiglr (üye)
Denizli / Amatör

bu konuya neden tokina 100 mm dahil değil

bende vızır vızır macro lens arıyorum elimde nikon d5000 var ve sıgma 105 mm uyumlu degılmıs o yuzden tokına ıle tamron arasında kaldım.

hangısını almalıyım?

Tarih: 4 Temmuz 2010, 18:29 - İp: 88.***.**5.200
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar tamron 90 mm 1:1 macro yu 500 tl ye alıcam ne dersiniz ?

Tarih: 3 Nisan 2011, 21:23 - İp: 81.***.**3.132