bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

Tamron 90mm-canon 100mm-sigma105mm

TAMRON 90MM-CANON 100MM-SİGMA105MM SİZCE ARKADAŞLAR HANGİSİ DAHA İYİ PERFORMANS VERİR MACRO İÇİN

Tarih: 4 Mart 2007, 22:50 - İp: 88.***.**2.38
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Tümüde iyi lensler. Bir ingiliz dergisinin sralaması
1) canon
2) tamron
3) sigma idi.
Tamron epey tutulmuş, keskinlik vs olarak oldukça iyi imiş, ancak canon auto-focus'ta açık ara daha iyi imiş.
Öte yandan macro fotograflarda genellikle elle odaklama yapılıyor, auto focus çok iyi netice vermiyor denir.
Elle odaklamaya razı iseniz tamron fiyat açısından cazip bir tercih. Aralarındaki odak uzaklığı farkı çok önemli değil.

Tarih: 5 Mart 2007, 01:29 - İp: 88.***.**4.128
bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler herhalde secim canondan yana olacak

Tarih: 5 Mart 2007, 01:41 - İp: 88.***.**2.38
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam,

Ben yine photozone incelemesini referans göstereceğim:

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_100_28/index.htm

USM'nin hızının diğer makro lenslerle karşılaştırıldığında uçtuğu ve neredeyse sessiz olduğu söylenmiş. Keskinlik F4-F8 aralığında süper, F2.8'de tatminkar seviyede.

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/tamron_90_28/index.htm

Tamron'un da AF hızı çok çok iyiymiş ama biraz gürültülüymüş. Keskinlik olarak Canon ile çok benzer grafiklere sahip. Az farkla daha iyi olduğu söylenebilir. Fakat odaklanırken lensin öne doğru aşırı genişliyor olması iyi değil. Canonda lens sabit. Tabi fiyat avantajı olduğunuda söylemeliyim.

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/sigma_105_28/index.htm

Sigma'da çok iyi görünüyor F4-F8 aralığındakeskinliği Canon ve Tamron'dan biraz daha az ama buna karşın F11'de ikisinden de iyi.

3 Lensinde aralarındaki performans farkını anlamak zor.
Bence senin için Macro konusuna çok ilgili olduğun için Canon almak daha iyi bir tercih olur. İleride alacağı tüm Canon gövdelerle sorunsuz kullanırsın. Eğer benim gibi biri olsaydın en ucuzunu al geç diyebilirdim. Çünkü performansları birbirine çok yakın görünüyor.

Tarih: 5 Mart 2007, 01:50 - İp: 88.***.**1.175
bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

bu makro lens kararsızlıgı öldürcek beni ya

Tarih: 5 Mart 2007, 01:54 - İp: 88.***.**2.38
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

http://www.adorama.com/CA6528AFU.html#ProductReviews

Bunu al kurtul diyeceğim. 1X'ten 5X'e kadar makro özelliği sunabilen tek lens. 35mm sensörü tek bir pirinç tanesiyle doldurabiliyormuş. Pramak izi teşhisi imza, sanat eseri analizi gibi konularda kullanılıyormuş.

Ama kullanan birinin uyarısı sensörün üzerindeki en ufak tozu dahi büyüterek gösterdiği yönünde. Hatta gözle görülemeyenleri bile. Bu yüzden Film SLR için uygun olacağını söylüyor. Gerçi bana biraz mantıksız geliyor. Belkide lensin üzerindeki tozlardan bahsediyordur.

Tarih: 5 Mart 2007, 02:28 - İp: 88.***.**1.175
bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

offff offfff

Tarih: 5 Mart 2007, 02:36 - İp: 88.***.**2.38
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 100mm macro lensi kullandım. Para sorun değilse o lensi alın, mutlu olun. Aynı zamanda çok güzel portre lensi olur.

Tarih: 5 Mart 2007, 19:42 - İp: 88.***.**8.155
bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

sayın fatih bey bu canonun yeni cıkardıgı 65mm nasıl 1*5 miş bir bilginiz varmı

Tarih: 5 Mart 2007, 19:47 - İp: 88.***.**2.38
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, o lensi biliyorum, çok yeni değil.
SADECE makro için kullanılır, birkaç cm dışında odaklamaz.
Kullanması çok kolay değil, statik duran şeylerde tripod ile yaklaşarak rahat kullanılır, ama hareket eden şeylerde kullanması çok çok zor. Sonuçları bambaşka tabii, ama çok uzmanlaşmış bir lens ve ciddi bir flaş yatırımıda gerektirecektir. (macro ring flaş).
Bence bir gerçek macro ile (1:1) başlayın (100mm canon). Diğeri başlangıç için çok iddialı, 1:5 macro yapabiliyor. bu lens sadece canon'da var. Buna ihtiyacınız olduğunu ileride düşünürseniz, o zaman elinizde güzel bir portre lensi, aynı zamanda 1:1 den büyük veya 1:1 çalışmalarda kullanabileceğiniz bir macro lensiniz daha olur. Onun üstü büyüklükler için mpe 65 i kullanırsınız.

Tarih: 5 Mart 2007, 20:33 - İp: 88.***.**8.155
bjksk
bjksk (üye)
İzmir / Amatör

evet fatih bey herhalde bu gidişata göre 100mm alıcaz gibi gözüküyor

Tarih: 5 Mart 2007, 20:49 - İp: 88.***.**2.38