meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Standart Soru: Hangi Objektifler???

yaz geliyor. yavaş yavaş sistemi kurmayı planlıyorum. ona göre de bütçemi ayarlamam gerekiyor. şimdiden hesapları yapalım.
bir günlük kullanım için, bir de mutlaka macro için objektifler almayı düşünüyorum. amacım 3 -çok özel bir seçenek olursa da 4- objektifle seti tamamlamak. (tabi bunların hepsini birden almam çok zor. onun için zamanla seti tamamlayacağım.)

birkaç soruyla fikirlerinizi almak istiyorum.
yardımınızı bekliyorum

-uzun vadeli bir yatırım için Pentax k10d iyi bir tercih midir? makinanın performansı konusunda sayenizde pek kuşkumuz yok ama uzun vadede ne düşünürsünüz? (tabi ileride ff bir makinaya ihtiyaç duyabilir miyim? ondan da emin değilim. sizce ff gerekli midir?)

-makina seçiminden sonra f/p göz önüne alındığında hangi lensler iyi iş görür? sigma 17-70mm malum olduğu üzere peynir ekmek misali satılıyor. peki sizce en iyi tercih bu mu? bir yandan da Pentax 16-45mm falan var.
macro için de bir ton tercih var.
dahası bir de 70-300 55-200 gibi geniş aralıklı "uzakları yakın eden " bir objektif almak lazım falan.

işin üstadları sizlersiniz. yardımcı olursanız teşekkür ederim.
not: pazar öss var. girecek arkadaşlara başarılar dilerim.

Tarih: 15 Haziran 2007, 15:55 - İp: 88.***.**2.7
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

evet bence de fazla kafa yormayin, alin hosunuza giden bir taneyi.
Nikon, Canon, Pentax, vs. hepsi guzel seyler bunlar [>:D

Tarih: 19 Haziran 2007, 02:17 - İp: 81.***.**7.8
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

düşünüyorum düşünüyorum yine kararsız kalıyorum. şimdi 16-45 alsam yanına hangi aralıkta bir zoom lens alacağım?
70-300 alsam arada 45-70 açık kalıyor ki bu aralıklar çokça kullanılır gibi geliyor bana. 55-200 alsam o da 70-300 gibi iyi değil. hem de 200mm kısa kalır.

Tarih: 30 Haziran 2007, 10:20 - İp: 88.***.**2.7