meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Standart Soru: Hangi Objektifler???

yaz geliyor. yavaş yavaş sistemi kurmayı planlıyorum. ona göre de bütçemi ayarlamam gerekiyor. şimdiden hesapları yapalım.
bir günlük kullanım için, bir de mutlaka macro için objektifler almayı düşünüyorum. amacım 3 -çok özel bir seçenek olursa da 4- objektifle seti tamamlamak. (tabi bunların hepsini birden almam çok zor. onun için zamanla seti tamamlayacağım.)

birkaç soruyla fikirlerinizi almak istiyorum.
yardımınızı bekliyorum

-uzun vadeli bir yatırım için Pentax k10d iyi bir tercih midir? makinanın performansı konusunda sayenizde pek kuşkumuz yok ama uzun vadede ne düşünürsünüz? (tabi ileride ff bir makinaya ihtiyaç duyabilir miyim? ondan da emin değilim. sizce ff gerekli midir?)

-makina seçiminden sonra f/p göz önüne alındığında hangi lensler iyi iş görür? sigma 17-70mm malum olduğu üzere peynir ekmek misali satılıyor. peki sizce en iyi tercih bu mu? bir yandan da Pentax 16-45mm falan var.
macro için de bir ton tercih var.
dahası bir de 70-300 55-200 gibi geniş aralıklı "uzakları yakın eden " bir objektif almak lazım falan.

işin üstadları sizlersiniz. yardımcı olursanız teşekkür ederim.
not: pazar öss var. girecek arkadaşlara başarılar dilerim.

Tarih: 15 Haziran 2007, 15:55 - İp: 88.***.**2.7
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

fazla lens alma nasıl olsa 1.5x crop faktör yerine 1.1 olacak yakın dönemde.

eğer geniş açıda natural gerçek renkler istersen 16-45 gibisi yok.güzel tercih olur.

Telede ne kadar çok mm okadar çok iş.50-200 , 70-300 den daha keskin natural olmasına rağmen.200mm çoğu yerde yetmeyebilir.Spor organizasyonlarında vb..,70-300 de azda olsa macro özellik göz doldurur.

Macro lenslere gelince sigma 77 gibi birşeyler var çok meth ediliyor,yada amatiye bir sor macro lensleri iyi bilir.

.

Tarih: 15 Haziran 2007, 21:35 - İp: 85.***.**0.228
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

imzadaki seti al iste :D

Tarih: 16 Haziran 2007, 00:44 - İp: 81.***.**7.8
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

imzadaki set muhabbet icabı. onu almaya kalksak bütçe dayanmaz.
öss yaklaştı. bu nedenle forumu eskisi gibi takip edemiyorum. bu crop faktörü nasıl değişecek? haberim yok. yeni yazılımla bu olabilecek birşey mi? yoksa k2d veya k20d falan mı demek istedin?
ayrıca bu sigma 77 bulamadım. birkaç alışveriş sitesine baktım. sigmanın 50mm, 105mm 180mm ve 150mm macro lensleri var.
eğer crop faktörü 1,1 olursa 200mm iyice iş görmez hale gelir gibi geliyor. o nedenle 70-300 daha cazip. bir yandan da 50-200mm olanın daha hafif ve kullanışlı olduğunu söylüyorlar sürekli.

Tarih: 16 Haziran 2007, 09:46 - İp: 88.***.**2.7
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Nikon'un ve galiba birkac diger markanin 1.1 crop faktorlu makineler yapacagi seklinde bir soylenti var o yuzden. eger ileride boyle bir makineye gecmeyi dusunursen aldigin objektiflere dikkat et, APS-C sensorler icin uretilmis objektiflerle kullanamazsin. FF alman gerekir.
benim gecme planlarim yok kisa vadede. FF makinelerin fiyatlari bana uzak olur

Tarih: 16 Haziran 2007, 17:08 - İp: 81.***.**7.8
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

sizin dediğinize göre biraz daha beklemek lazım o zaman. 1,1x makinaların piyasaya çıkmasını beklemek lazım. yanlış mı düşünüyorum?

Tarih: 16 Haziran 2007, 18:37 - İp: 88.***.**2.7
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

valla bence beklemeyin fazla. Canon'un zaten var FF makineleri 5D en ucuzu Nikon'un yapacagi 1.1 de bundan asagi olmaz fiyat bakimindan. o yuzden butcenize uygun olani alin simdiden. zaten bana sorarsaniz FF cok da muhim degil. tabi bu benim fikrim, olmasa da olur bence
zaman geciyor, fotograflar da gidiyor

Tarih: 16 Haziran 2007, 22:41 - İp: 81.***.**7.8
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

ff ile ilgili bir yazı vardı. orada daha büyük sensör daha iyi iş mantığı söyleniyordu. ama fotoğraf kenarlarında bozulmalarında daha fazla olduğu söyleniyordu. şimdi bu 1,1 crop çıkarsa kenarlardaki bozulma daha da azalacakmış gibi geliyor bana. tabi işin ehli olanlar daha iyi bilirler. 1,1 lerde sensör boyutu da büyür herhalde. değil mi?

Tarih: 17 Haziran 2007, 14:21 - İp: 88.***.**2.7
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

1.1 demek zaten sensor boyutu alan olarak 35mm film bölü 1.1 demektir. yani APS-C boyutlara gore buyuk.
fiyatlari yine hatirlatiyim cok pahali olur. 4 binYTL'den asagida baslamaz Nikon cikarirsa. eger yine de ben alirim dyorsaniz bekleyin.

Tarih: 17 Haziran 2007, 15:57 - İp: 81.***.**7.8
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

haklısın. ama ben de nikon'un şu anki makinalarını bile alamıyorum. yani alsam bile lens yatırımı yapamam. onun için büyük ihtimalle pentax 1. tercihim. daha ucuz olur herhalde

Tarih: 17 Haziran 2007, 19:02 - İp: 88.***.**2.7
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Boşuna kafanızı gereksiz konularla meşgul etmeyin, o makinalar kolay kolay çıkmaz, çıktığı zamanda alması kolay olmaz, mesela çıkması beklenen Nikon'un ABD fiyatı olarak 8000$ lar telaffuz ediliyor. O makinaları bırakın amatörleri Türkiye'de alacak çok fazla profesyonel bile yok.
Siz biran önce içinize sinen makinayı alıp fotoğraf çekmeye başlayın, küçük algılayıcılar her daim var olacaktır ve elinizdeki objektifler heba olmayacaktır.

Tarih: 17 Haziran 2007, 23:37 - İp: 88.***.**8.173