burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

Softfocus Nedir?

Bir kaç objektifin özellikleri arasında gördüm, bir iki forumda aradım bulamadım bir türlü. sadece merakımdan soruyorum.

softfocus nedir? nerelerde kullanılır?

burak

Tarih: 29 Nisan 2006, 20:59 - İp: 84.***.**7.167
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kontrastı azaltarak daha yumuşak (soft) fotoğraflar elde etmek için (genellikle portre çekimlerinde) kullanılır. Etkisiyle orantılı tipleri vardır. Örneğin, Soft 2, Soft 1 den daha etkilidir.

Aşağıdaki linkde Schneider'ın Classic Soft örneklerini görebilirsiniz:

http://www.schneideroptics.com/filters/filter_comparisons/

Tarih: 30 Nisan 2006, 00:03 - İp: 88.***.**2.253
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim.

Tarih: 30 Nisan 2006, 01:53 - İp: 84.***.**7.167
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

SAyın ocaklılar soft özelliğini filtre ile de sağlayabilirmiyiz ? Bende 812b gibi bir tiffen filtre var. Aynı işi görürmü acaba ?

Tarih: 12 Mayıs 2006, 18:22 - İp: 81.***.**1.49
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

okyanus,

Soft özelliğini zaten filtre ile sağlıyoruz. Burfak arkadaşımız objektif diye sormuş benim de dikkatimden kaçmış. Benim ona verdiğim linkteki örnek de zaten soft filtre örneğiydi.

Tiffen'in 812 kodlu filtreleri; aklımda doğru kalmışsa, özellikle gölgede çekilen insan tenlerinde daha sıcak ve gerçekçi renkler elde etmeye yarayan filtrelerdir. Aynı zamanda flaşla çekilen fotoğraflardaki hafif mavileşmeyi de ortadan kaldırırlar. 812 ler Warm (sıcak) diye geçerler. Ama Tiffen'in Soft+Warm olan filtreleri de vardır.

Tarih: 12 Mayıs 2006, 22:19 - İp: 85.***.**5.56
mauhdib
mauhdib (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

arkadasim soft focus lenslerden uzak dur

lensler sharp goruntu vermesi icin optik muhendisler tarafindan gelistirilmeye calisilir.

ama bir lens soft focusluyorsa demektir ki yarim yamalak focusluyor

ama suda var bazen yarim yamalak focuslamakta gerekiyor yani portre cekerken modelin suratindaki benin uzerindeki kil i da focuslaman gerekmiyor orada soft focus olayi devreye giriyor.

normal lenslerde soft focuslarsin

yada ps da yada karanlik odada daha az sharp olmasi icin ugrasirsin

soft focus lensler ticari bir yalan parani kaptirma

Tarih: 6 Temmuz 2006, 00:53 - İp: 81.***.**7.33
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Eğer amaç yüzdeki istenmeyen detayları yokedip pürüzsüz bir görünüm elde etmekse, Noise Ninja ya da Neat Image gibi programları denemenizi tavsiye ederim. Bu programların asıl amacı luma ve chroma noise'u azaltmak ama portre fotoğraflarında deneyince yüzü pırıl pırıl yapıyor. Üstelik fotoğraftaki noise da yokoluyor. Yüzdeki kırışıklıklar ve lekelerden eser kalmıyor

Tarih: 7 Temmuz 2006, 22:33 - İp: 85.***.**1.150
  • 1