ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Canon Ef 135mm 1:2,8 Softfocus

Merhabalar,
Özel bir portre objektifi hakkında kullanan arkadaşlardan bilgi edinmek istiyorum.
Performans ve özellikleri, başarısıyla ilgili görüşler,
İstanbuldaki arkadaşlardan hayyam pasajında yaklaşık kaça alınabileceği hakkında bilgi edinmek istiyorum.
(Amerikada b&h digitalde 270$)

Bilgi ve deneyimini paylaşacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Tarih: 18 Ekim 2006, 01:33 - İp: 85.***.**0.74
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ocant35 merhaba..

135 sf'in acikcasi hem iyi hem de gereksiz yanlari var.. oncelikle bir prime lens ve kesinlikle 1 stop kisildiginda keskin sonuclar vermekte.. fiyati soylediginiz gibi cok ucuz.. bunun yaninda sf ozelliginin artik hicbir ekstra faydasi yok.. cunku photoshop yardimiyla bir layer yaratip, gaussian blur uyguladiginda rahatlikla sf effect'ini alabilirsiniz.. eskiden belki faydaliydi ama artik degil..
diger yandan, af'si biraz gurultulu, biliyorsunuzdur USM ozelligi yok..
...
lutfen yanlis anlamayin beni, benim bilgi ve tecrubem size neden diye sormama kesinlikle musait degildir, eminim; ama neden 5d gibi pahali bir makine kullanip da kaliteli lensler almiyorsunuz?..
makinenizin asil performansini asil L serisi lensler kullandiginizda alacaksiniz..

simdi, neden 135 sf almazdim, onu aciklayayim.. ki yukarida soyledim ama acayim onu biraz daha.. soyledigim gibi 1 stop kismaniz gerekiyor, yani f/4'e.. USM ozelliginin eksikligi cok onemli.. bu lensin yerine 70-200 f/4 L alsaniz, hem 70 ile 200 araligini kazanmis oluyorsunuz hem de f/4'de bile keskin sonuclar alabileceksiniz..
135 sf'in mtf grafigini incelediniz mi bilemiyorum ama, kenarlarda hic de iyi bir performans gostermiyor.. kontrast cok hizli bir sekilde dusmekte..
fakat cok iyi bir bokeh'inin oldugunu soylemeliyim..

gonul ister ki, 135 f/2 L alabilesiniz, ama bu lensin fiyatini cok fazla bulabilirsiniz.. yerinizde olsam, 30d ile birlikte kullanmak uzere 85mm f/1.8 alirdim.. veya 100mm f/2.. veya 100mm f/2.8 macro.. ki bu macro lensin portre performansi cok yuksek oldugu gibi macro lensi olarak da kullanabilme sansiniz var..
pek tabii ki hicbiri 135mm degil.. ve sizin 135mm'ye ihtiyaciniz var..
ama 5d'nin uzerinde bu lensin ne kadar performans verecegini dusunerek almanizi tavsiye ederim.. 135 f/2'nin bir avantaji da extender'ler ile kullanilabilmesi, 2.0x ile 270mm f/4 oluyor ve performansi hic de kotu degil.. f/2'de bile keskin sonuclar veriyor ve canon'un butun lenslerin icerisinde en keskin olanlarindan birisi bu lens.. 5d ile mukemmel bir sonuc verecektir..

Tarih: 27 Ekim 2006, 13:43 - İp: 86.***.**0.120
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

İlker bey, İlginize çok teşekkür ediyorum.
Ben 2 yıldır emekliyim ve kendime teknik bir hobi ararken eskiden beri uğraştığım fotoğraf işine biraz ağırlık verdim.
Öncelikle bilen arkadaşlarımın fikirlerini önemserim. Tabii araştırmadan olmuyor.
Sevdiğim fakat birkaç aydır tanıdığım fotoğrafçı bir arkadaş, ben artık kullanmıyorum, çok özel bir lensim var piyasa fiyatı 550-600 euro, 330 ama sana 300$ önce sana söyleyeyim dedi.
Akşamki yaptığım ilk araştırmada 269$ rakkamı gördüm, özellikle kullanan arkadaş varmı diye sordum. Lens çok tozlu idi. İçindeki tozlar iyice inceleyip görünce iade sebebim oldu.
Yaklaşık ihtiyaçlarımı belirledim. Hayyam pasajının ucuz, pazarlık ederiz ilanları samimi değil. Her ay birkaç arkadaş veya birkaç öğrenci yakınımız amerikaya giderken ne buradan yüksek fiyatlar ne de ikiye katlanmış ithalatçı rakkamları beni çekmiyor.Küreselleşen dünyada japonya amerikaya kaça veriyorsa Türkiyeye de daha kısa nakliye ile aynı fiyata veriyor. Çok isteyen az kazanır. Ne garanti hizmeti görüyoruz ki?
Önce 17-40 4L birinci hedefim. Onunla beraber 100mm 2,8 makro canon düşünüyorum. Canon düşünme sebebim, usm ve af hızları haricinde yeni modeller ile de uyum ve performans garantisinden.
Muhakkak sırada 100-400 4L is usm var. Az daha ileride.

Bu arada 24-105 is usm kullanan arkadaşları takip etmeye çalışıyorum. acaba 28-135 is- usm ve 17-40 olduktan sonra hala gerekirmi diye.
Başta da anlattım. Ben sadece teknik meraklısı bir amatörüm. Sanatsal bir tecrübem, iddiam ve ticari kaygım yok. Forumda tek kare resmim de yok. Cihazlar beni mutlu ediyor. Gayet tabii manuel kullanım dahil hepsine hakim olmaya gayret ediyor, her başardığımla da mutlu oluyorum.

İşlerinizde kolaylıklar diliyor İzmirden Saygı ve Selamlarımı gönderiyorum.

Tarih: 27 Ekim 2006, 16:50 - İp: 81.***.**8.193
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ocant35 merhaba..

almadiginiz iyi olmus lensi..

"Bu arada 24-105 is usm kullanan arkadaşları takip etmeye çalışıyorum. acaba 28-135 is- usm ve 17-40 olduktan sonra hala gerekirmi diye. "

umarim 24-105'i alirsiniz..
elinizdeki 28-135 ile 17-85 arasinda herhangi bir optik kalite farkliligi yok ocant35.. o yuzden 28-135'i saklamaniz icin iyi bir neden goremiyorum dogrusu.. (mutlaka ki 5d uzerinde farkli bir performans sergileyecektir 28-135, 30d ile 17-85'e gore..)
bir link vardi bulamadim simdi; 20d uzerinde 17-85 vardi, 5d ile 24-105 ve sony r1 karsilastiriliyordu.. sony r1'in performansi 20d ile 17-85'e cok benziyordu.. fakat 5d ile 24-105'in kalitesi muthisdi.. inanilmaz bir netlik ve keskinlik vardi fotograflarda..
yerinizde olsam, 17-40'in yanina 24-105'i alirdim ve 28-135'i satardim.. 30d ile 17-85'i kullanabilirsiniz tabii ki, ama 30d ile 17-40'i kullandiktan sonra onu da satmayi dusunebilirsiniz..
tabii ki 17-85'in IS ozelligini cok begeniyorsunuz ve uygun kosullarda IS'in yerini hicbirsey tutamaz, ama, 17-40 ile 24-105'in optik kalitesini gordukten sonra ondan vazgecebilirsiniz..
24-105'de zaten IS var.. 17-40'da ise cok cok gerekli olmayacaktir IS.. (tabii ki olsa iyi ama elde cekimlerde, en fazla 1/80 saniye kullanmak zorunda kalacaksiniz titresim olmamasi icin.. ki 1/80'i elde etmek cok kolay bircok isikta..)
tabii ki siz bilirsiniz..

Tarih: 28 Ekim 2006, 14:47 - İp: 86.***.**0.120
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkürler,
Doğru yol bir tane. Yaklaşık düşüncelerimin geliştiği yönü tam tarif ediyorsunuz.
5d karşıma çıktığında istanbulda uygun bir 24-105 bulamadı arkadaşım. Biraz fazla verip yarı fiyata 28-135 aldım. Kutusuyla sıfır alınmış bir lens, üst modele terfi edince elimde kalmaz, zarar da pek etmez.
100mm makroyu üçüncü sıraya atarsam hallederim sanıyorum.
Etrafımda bir arkadaşımda 24-105 var. O da satmayı düşünür gibi bahsediyordu. İlk üretimin bir serisi hatalı olarak piyasaya sürülmüş gibi bir şey aklımda kalmış. O yüzden hızla aramadım, amerikaya giden bekliyordum.
Hatalı ürün konusu 70-300 is-usm için de duymuş olabilirim.
Çok okuyunca not almadığımız karışıyor.Şimdilik telede sıkıntım yok.
17-40 elimde olsa belki 17-85 önce uğurlkanacak. Yaz başında 30d ile 28-135x1,6 210mm tele gibi büyük anfiden sahnedeki mevzuniyet törenine hakim olmuş başarmıştı.
28-135 analog makinelere bile kasa iş görür.
Kodak gideceklerin ilk sırasında şimdilik. İnsan ne alacağını bilse de herşey aynı anda cebinde ve karşısında olmuyor. Değişimleri hasarsız halletmeye çalışıyoruz.
Hep daha iyiye inşallah.
Güzel günler diliyorum.

Hoşçakalın.

Tarih: 28 Ekim 2006, 17:11 - İp: 81.***.**8.193
  • 1