dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

Sizce Nsl? Ustalardan Yorumlar...

merhabalar.. ben canon eos 400d kullanıyorum.. üzerin de 18-55 lens ile aldım
ama hep bir zoom lensim olsun istiyorum.. ve alıcam nasipse..araştırıyorum fiyatları ve özellikleri.. bitane buldum markası :
SIGMA 70-300MM F/4-5.6 DG MACRO OBEJKTİF

sizlere sorum bu objektifin teknik özelliği hakkında yorum yapacak biri varmı? önerirmisinz?
bide DG yazan varya.. o ne anlama geliyo? dc yazanı var 1 milyar küsür.. bu objektif 278 ytl...
ne diyorsunuz?

Tarih: 23 Aralık 2007, 08:11 - İp: 88.***.**6.144
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Usta olmadığım için yorum yapmıyor tavsiyede bulunuyorum,Sigma 70-300 almakta kararlı isen 100-150 ytl daha fazla verip 70-300 "Apo" olanını almanı tavsiye ederim,daha başarılı bir lens,fakat genel itibari ile ortam ışığının fazla olduğu zamanlarda tam performanslı kullanabileceğin bir ürün,ışık azaldıkça performansı düşer (telefoto olan her lens için geçerli birşey bu elbette ama düşük ışık sigma da kaliteyi oldukça düşürüyor,ayrıca "OS" özelliği olmaması da bir dezavantaj,ki olsa fiyat bu seviyede olmaz elbette)Özellikle bu sitenin foto galerisinde iyi ışıkta lensin MACRO özelliği ile çekilmiş foğraflar var,arkadaşlar gerçekten hem lensi hem de yeteneklerini konuşturmuşlar.Onlara da bakmanı tavsiye derim.Sigma 70-300 lerin Dc olanını duymadım,sitesinde de göremedim,kısaca bilmiyorum o nedenle yorum yapamayacağım ama genel itibari ile Dc lensler FF olmayan makineler için tasarlanmıştır.Bu tip kısaltmalar için vereceğim link'e bir göz at orada hem sigma lenslere hem de bu tip kısaltmalara bakabilirsin.
Her ne kadar yorum yapmışsam da bi usta olmadığım için gözardı edebilirsin bu yazıyı
Son olarak bir tavsiye daha,Telefoto lens ihtiyacın ne,makinayı hangi amaçla kullanıyorsun bilmiyorum ama eğer yeni bir lens alacaksan ilk olarak kit lensini değiştir.Eğer yok ben illa 70-300 alacağım diyorsan biraz daha sabret,paranı biriktir 900 ytl civarına spot Canon EF 70-300 mm F:4-5.6 IS USM al,dediğim gibi en azından IS ve USM olacak,hem titreşim engellencek hem de daha başarılı ve daha hızlı netleme yapabileceksin,o bakımdan sigma'ya göre her yönüyle üstün bir lens,mesela Sigma da özellikle düşük ışıklı ortamlarda AF sorunları yaşayabilirsin...
Dediğim gibi eğer o kadar para biriktiremem diyorsan da mutlaka lens'in APO olan versiyonunu al...Bende 400d kullanıyorum,Sigma'nın 70-300 Apo lensini de uzun bir süre kullandım,verdiğin paraya değecektir.

Edit: link'i unutmuşum...
http://www.reproset.com.tr/sigma/lensler/index_lensler.htm

#alikatip' tarafından 24.12.2007 00:37:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Aralık 2007, 13:15 - İp: 81.***.**3.19
dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

ilgin için teşekkr ederim.. usta olmasanda bire bir rün kullanmışın.. bundan iyi öneri olmaz..önerilerini dikkata alıcam. teşekkrler

Tarih: 23 Aralık 2007, 14:55 - İp: 88.***.**7.230
  • 1