sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Sigma Spot Lenslere Dikkat!!!

Aldığımız bilgilere göre Sigma'nın İngiltere'de bulunan lens deposu soyularak pek çok adet lens çalınmıştır. Üretici firma çalınan lenslerin seri nolarını çıkarmış ve tüm firmalara dağıtmıştır.
Arıza ve ya başka bir sebeple son kullanıcı tarafından bu seri nolar dahilinde bir ürün bölge satıcılarına gelirse çok sıkı takip edilmesi ve gerekli yasal işlem başlatılması isteği tarafımıza bildirilmiştir.
Bu yüzden spot olarak aldığınız Sigma lenslere dikkat etmenizi rica ediyoruz.
Alacağınız tüm lenslerin seri no kontrollerini yaptırmanızı ileride tatsız bir durumla karşılaşmamanız açısından tavsiye ediyoruz.
Hepinize iyi günler diliyorum.

Tarih: 9 Temmuz 2007, 15:27 - İp: 213.***.**7.138
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

daha bugun elime ulasti 70-300 aldim. tabii guvenilir bir fotografcidan aldigim icin icim rahat. aldiginiz bilgileri nereden aldiginizi bizimle paylasabilir misiniz? bir de seri no nasil kontrol edilir?

Tarih: 9 Temmuz 2007, 17:48 - İp: 81.***.**7.8
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

iyide ben nerden bilecem seri numarasının calıntı olanlardan birinde olup olmadıgını....

tamda bu aralar sigma 10-20 alacam...

Tarih: 9 Temmuz 2007, 20:13 - İp: 85.***.**9.24
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ne gibi bir tatsız durum yaşayabiliriz ki ???

diyelimki www.gittigidiyor.com dan ürün aldım...

ee nolcek çalıntı bu diyip kapıma polis mi dayanacak...

e diyosanız ki garanti kapsamı dışında. onu zati biliyoruz..reproset ürünü değilse.yurtdışından gelen bir ürünse zati garanti kapsamı dışında kalıyor...

lütfen biraz daha açıklama yapabilirmisiniz.

Tarih: 9 Temmuz 2007, 23:09 - İp: 88.***.**9.47
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

öncelikle seri noların kontrolünü çok kısa bir süre içinde 0212 335 97 11 nolu telefondan yaptırabilirsiniz.
İkinci olarak da nasıl çalıntı bir telefon aldığınızda kanuni uygulama başlatılıyorsa (ki bu çalıntının hangi ülkeden olduğunun hiç önemi yok) en azından aldığnız ürün elinizden alınabilir.
Son olarak bu bilgi Sigma in the news adlı yayından alınarak üretici firma tarafından onaylanmıştır.

Ama umud ederiz ki hiç bir kullanıcı böyle bir durumda kalmasın. En azından ürünlerinizi güvenilir satıcılardan ve faturalı olarak satın alın.
Hepinize iyi günler dilerim.

Tarih: 10 Temmuz 2007, 09:42 - İp: 213.***.**7.138
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bundan 10-15 sene once TV'de Acik Ogretim'de "medeni hukuk" ile ilgili bir dersi sans eseri seyretmistim, konu ilgimi cekmisti.

Buna gore bir mal calinip satilirsa, daha sonra malin esas sahibi calinti mali satinalan kisiden iade ettirebilir, boyle bir hakki var, tabii bedelini odemek sartiyla.

Uzun lafin kisasi Sigma servisinin 2.el satin aldiginiz bir lense el koyma hakki var, ama sizin lens icin odediginiz miktari size odemek sartiyla.

Burada medeni kanunun motifi su: Malini caldiranin bir sucu var, ama 2.el satin alanin hicbir sucu yok, dolayisi ile 2.el alanin zararinin tazmin edilmesi gerekir.

Bunun tek istisnasi 2.el satinalan calinti mal aldigini bile bile satinaldiysa, bu durumda o da suca istirak etmistir. Malumunuz Tanju Colak, Mercedes'i satinalirken "kacak" oldugunu bilmedigini iddia etmisti, olaya bakan hakim de "bu kadar ucuza Mercedes alinmayacagini bilmiyor musun" diyerek mahkum etmisti.

Mercedes gibi kaydi, ruhsati,muayenesi vs.si olan bir maldan degil, bir kisinin cantasinda zati esya olarak yurda sokabilecegi bir lensten bahsediyoruz burada, 2.el satisinda kayit kuyut aranmayan birseyden. Dahasi olay Ingiltere'de olmus, Sigma'nin olayi once Turk makamlarina da tescil ettirmesi gerekiyor, dahasi 2.el satinalan kisinin de suc ortagi oldugunu kanitlamasi....

Kaldiki Sigma lens sonradan basima bela olacaksa, ben Sigma'nin calinti olsun olmasin butun lenslerinden uzak durmayi tercih ederim. Isim yok bir de bu helal lens mi haram lens mi, onun pesine mi dusecem.

Sigmafoto arkadasim,

Sizin Ingiltere'deki elemanlar adam olup soydurmasaydilar dukkanlarini. Onlar beceriksizse bundan size ne? Bence hickimsenin kafasini bulandirma bu konuda, yoksa butun cok kimse kendi lensini calinti bilip kapiniza ugramaz.

Tarih: 10 Temmuz 2007, 12:33 - İp: 81.***.**5.159
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Sevgili Meraklı
Ben sadece bize iletilen ve istenenleri aktararak kullanıcılarımızı uyarmaktayım.
İngiltere'deki satıcının ne kadar adam olduğunu ne kadar olmadığını veya işini ne kadar düzgün yapıp yapmayacağını sorgulayamam.
Kullanıcının ne tepki vereceğinin değerlendirmesi de istersen satıcı firmaya kalsın.
Biz firma olarak kullanıcıya olabildiğince destek vererek şeffaf ve bilgilendirici olmayı tercih ediyoruz, işin kanuni yanında neler vardır, neler yoktur, bir hukukçu olmadığım için kesin bir cevap veremeyeceğim.
Tabiki isteğimiz hiç bir kullanıcımızın marka tercihinden dolayı madur duruma düşmemesidir. Bu sebeple sadece Sigma markasının Türkiye distribütörü olarak yetkili bayiler aracılı ile alımlarınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.
İyi Günler Dilerim

Tarih: 10 Temmuz 2007, 13:54 - İp: 213.***.**7.138
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sn.Firma,

"Merakli" diyerek haddimi bildirdiginiz icin cok sagolun.

Malumunuz, Netfotograf sitesi uyelerine kendilerine tanimlamalari icin su secenekleri veriyor: Merakli, Amator, Profesyonel, Studyo F., Firma. Acaba diyordum "Merakli", "Amator", "Profesyonel", "Studyo F." seceneklerinin yerine "potansiyel musteri", "musteri" ve "yagli musteri" secenekleri konulsa sizin icin daha mi aciklayici olur? Bence site yonetimine bir teklif goturebilirsiniz.

Hani paranin ve imanin kimde oldugu bilinmezmis yaa, herkes pesin pesin deklare ederse halini vaktini, siz de cam devirmeden, pot kirmadan kime ne kadar saygi gostereceginizi bilirsiniz.

Ha bu arada madem kanunlari cok iyi bilmiyorsunuz, neyinize guvenerek milleti objektiflerine el koymakla tehdit ediyorsunuz? Bol keseden tehdit savurmadan once profesyonellerden kanuni tavsiye almanizi oneririm. Tabii bu sadece benim nacizane "merakli" tavsiyem, kaale almasiniz da olur, ne de olsa siz Firmasiniz, benden iyi bilirsiniz.

Tarih: 10 Temmuz 2007, 15:31 - İp: 81.***.**5.159
aok
aok (üye)
Bursa / Amatör

Sigmada yorum tavsiye düşünce görüş ve bilgi aktarmak yerine sürekli kendi reklamını yapıyor,bunun gibi akıllılar böyle yapmaya devam ederseler galiba burası birçok lens ve makina üreticilerinin mekanı olur.
Tabiki sadece onunlada kalmamak lazım film flaş baskı makina üreticilerini arayıp buralara yorum versinler.
Yüksek kar marjı ile çalışmasanız(inkara gerek yok)
Kimse spot yada başka yoldan satın almaz sen bir fiyat listeni diğer ülkelerle karşılaştır bakem.
Geçende bir cep telefonu yetkilisi dediki biz vergi fazlalığını düşürmek için kar marjımızı azaltıp avrupa ile aynı fiyattan satacağız dedi.
Sen neredesin %200 mü 300 mü?

Tarih: 10 Temmuz 2007, 16:46 - İp: 85.***.**3.1
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

firmaların veya temsilcilerinin forumlara katılmaları ilk başta iyi gibi geliyor.
ne de olsa o firmanın ürünü ile ilgili sorulara hemen cevap veriliyor, teknik detaylar aktarılıyor ve bilgi akışı hızlanıyor
fakat, gözlemlediğim şey şu ki firmalar forumlarda çok buyurgan tavırları ile hemen diğer üyelerden ayrılıyor.
eleştiri içeren mesajlara, bilgilendirmek yerine tehditle karşılık vermeyi yeğliyorlar.
garip ama, varlıkları temsil ettikleri markalar adına pek de olumlu netice doğurmuyor.
sitede sigma kullanıcıları, kullandıkları üslup ve samimi tavırları ile arkadaşlarına markayı sevdiriyor da aynı sevecenlik markayı temsil edenlerde pek görülmüyor.
Evet, işin hukuki boyutunu bilmeden, kullanıcıları bir haise karşısında bilgilendirmekten çok aba altından sopa gösterir bir tutum içindeler.
insanın aklına acaba alıcıları spot piyasadan uzaklaştırıp kendileri satış yapmak adına mı bu haberi çatık kaşla aktarıyorlar sorusu geliyor.
Tamam, ben bunun böyle olmadığını bilebilirim ama ne yapalım ki üslup direkt bu mesajı veriyor.
Bir kere çalıntı malı "çalıntı olduğunu bilerek satın alanlar" dışında hiç kimsenin cezai yaptırımla karşılaşmayacağını "bir hukukçu olarak" hemen söyleyebilirim.
Zaten spottan mal alan bir şahıs malı arızalanınca size gelmeyeceğine göre tesbiti de mümkün değil.
o halde geriye firmanın bana işgüzürlık gibi gelen gereksiz çabası kalıyor ki, dediğim gibi "g e r e k s i z "
nemru_T gayet haklı adamlar adam olup malı çaldırmasalar veya direkt hırsızların elinde yakalatsalarmış
bunun acısını binlerce km ötede iyiniyetli alıcılardan çıkarmak ve hesabını bunlardan sormak çok ayıp,çook
Şayet benim elimdeki bir lense el koymak isteselerdi tüm imkanlarımı kullanıp canlarına okur, bu densizliği ulaşabildiğim herkese duyurur ve firmanın bu "kullanıcı dostu" tavrını aleme şan ederdim.
Tai bu benim görüşüm...

Tarih: 10 Temmuz 2007, 23:45 - İp: 88.***.**9.142
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

firmaların veya temsilcilerinin forumlara katılmaları ilk başta iyi gibi geliyor.
ne de olsa o firmanın ürünü ile ilgili sorulara hemen cevap veriliyor, teknik detaylar aktarılıyor ve bilgi akışı hızlanıyor
fakat, gözlemlediğim şey şu ki firmalar forumlarda çok buyurgan tavırları ile hemen diğer üyelerden ayrılıyor.
eleştiri içeren mesajlara, bilgilendirmek yerine tehditle karşılık vermeyi yeğliyorlar.
garip ama, varlıkları temsil ettikleri markalar adına pek de olumlu netice doğurmuyor.
sitede sigma kullanıcıları, kullandıkları üslup ve samimi tavırları ile arkadaşlarına markayı sevdiriyor da aynı sevecenlik markayı temsil edenlerde pek görülmüyor.
Evet, işin hukuki boyutunu bilmeden, kullanıcıları bir haise karşısında bilgilendirmekten çok aba altından sopa gösterir bir tutum içindeler.
insanın aklına acaba alıcıları spot piyasadan uzaklaştırıp kendileri satış yapmak adına mı bu haberi çatık kaşla aktarıyorlar sorusu geliyor.
Tamam, ben bunun böyle olmadığını bilebilirim ama ne yapalım ki üslup direkt bu mesajı veriyor.
Bir kere çalıntı malı "çalıntı olduğunu bilerek satın alanlar" dışında hiç kimsenin cezai yaptırımla karşılaşmayacağını "bir hukukçu olarak" hemen söyleyebilirim.
Zaten spottan mal alan bir şahıs malı arızalanınca size gelmeyeceğine göre tesbiti de mümkün değil.
o halde geriye firmanın bana işgüzürlık gibi gelen gereksiz çabası kalıyor ki, dediğim gibi "g e r e k s i z "
nemru_T gayet haklı adamlar adam olup malı çaldırmasalar veya direkt hırsızların elinde yakalatsalarmış
bunun acısını binlerce km ötede iyiniyetli alıcılardan çıkarmak ve hesabını bunlardan sormak çok ayıp,çook
Şayet benim elimdeki bir lense el koymak isteselerdi tüm imkanlarımı kullanıp canlarına okur, bu densizliği ulaşabildiğim herkese duyurur ve firmanın bu "kullanıcı dostu" tavrını aleme şan ederdim.
Tai bu benim görüşüm...

Tarih: 10 Temmuz 2007, 23:46 - İp: 88.***.**9.142