uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Sıgma 70-300mm Apo Dg Nasil ?

slm arkadaslar ben 18-55mm ile birlikte canon 350d kullaniyorum.Su siralar tele obj. almayi dusunuyorum ve 70-300mm sigma APO DG macro dan yana karar vermek üzereyim.İnternetten test cekimlerini arastirdim ve fena bulmadım.ancak daha once sigma lenslerde canon makinelerin(nikon ve digerlerini bilmiyorum)bir takim hatalar verdigini duymustum.Bu hatalar sigma nin bu yeni obj. lerinde de varmı acaba, yoksa eski obj. lerindemi gorulmekteydi.kullanan veya bilen arkadaslar varsa bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

Ayrıca macro cekimler icin hangi özellikte ve markada close-up filtre önerirsiniz......simdiden tesekkurler.

Tarih: 1 Şubat 2006, 01:32 - İp: yok
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

sadece dijitaller için yapılmamış olanlarda böyle bir sorunla karşılaşırım diye kormanıza gerek yok muhtemelen f değerini en büyük sayısal ayara getirip takmadığınız için oluşmuştur o hata, f22 veya 32 artık hangisi en büyükse o ayara getirip diyaframı öyle takmalısınız lensi.

Tarih: 2 Şubat 2006, 10:29 - İp: 85.***.**1.163
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Cok tesekkurler arkadaslar umarım lens fiyatlarida daha cok duserde bizde daha kolay lensler alırız.Gönlüm canon 75-300mm IS usm' den yana ama ne yazikki cok pahali.Sigma' nin da fiyatlari yuksek olsa ne yapardık bilmiyorum bu fiyatlari icin hakkinida vermek lazım her halde.....

Tarih: 2 Şubat 2006, 23:39 - İp: 85.***.**6.151
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba, sizin baktığınız APO DG modeli dijital makineler icin yeniden tasarlanmış bir model. Sigmanın 70-300 serisinde pek cok model var ve APO DG ozellikle önerilen ve beğenilen en son model oluyor. Bende kullaniyorum gayet memnunum.

Macro cekim icin ben close-up filitre yenine extension tube kullanmayi düşünüyorum. Extension tubelerin amacı lenslerin minimum odak uzaklıklarını daha yakın mesafelere taşımak. Böylelikle yakından çekim yapabiliyorsunuz, lens önüne aparat takmadığınız için kalite kaybı fazla olmuyor. Netde konuyla ilgili kaynaklar var.

Tarih: 10 Mart 2006, 17:23 - İp: 213.***.**5.69
çotanak
çotanak (üye)
Giresun / Amatör

vermiş oldugunuz bilgilere sonsus teşekkürler

Tarih: 23 Aralık 2006, 19:56 - İp: 81.***.**9.76
meerem
meerem (üye)
Ankara / Amatör

Bende bilgilerden çok faydalandım. çok teşekkür ederim soranlarada, cevaplayanlara da..

Tarih: 2 Ocak 2007, 13:17 - İp: 195.***.**1.2
tilllate
tilllate (üye)
İstanbul / Amatör

Birde ben birşey sormak istiyorum cünkü bende o lens'den almak istiyorum 70-300mm sigma APO DG macro diye geçiyo
yani lens'in tele dışında makro çekim özelliği de mi var, birde extension tupler fiyat olarak ne kadar ne 70-300 ile ne kadar başarılı olur, çekim örnekleri varmı acaba

Tarih: 5 Ocak 2007, 09:07 - İp: 193.***.**4.109
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

70-300 APO Makro, adı üzerinde makro çekebiliyor, ancak büyütme oranı 1/2. Yani bir arının boyununun bir fotoğraf karesi (negatif) kadar olduğunu varsayarsak, bir arıyı kadrajın yarısını kaplayacak büyüklükte çekebilirsiniz. 1/1 olsa daha iyi olurdu tabii.

Tarih: 6 Ocak 2007, 09:45 - İp: 85.***.**1.103
burakboge
burakboge (üye)
Bilecik / Meraklı

arkadaşlar bir apo dg var, bir dc var bir de gittigidiyor'da 'd' (Sigma 70-300 D APO Macro) gördüm. Bu ne ola ki? başka bir model mi yoksa yalnış mı yazılmış...

Tarih: 8 Ocak 2007, 18:10 - İp: 85.***.**8.127
tilllate
tilllate (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar bu arada Sigma 70-300mm APO DG macro, Yalcinlar'da tükenmiş vaziyette, demekki çok iyi ki, herkes alıyo, bende kısmetse Çarşamba Sirkeci'den bakacam...

Tarih: 8 Ocak 2007, 21:02 - İp: 88.***.**4.41
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

bir arıyı kadrajın yarısını kaplayacak büyüklükte çekebilirsiniz

Evet, bu objektif maksimum olarak 1:2 büyütme oranına sahip. Ancak bu değer 35mm filmli makina veya full-frame dslr için geçerli. Çoğu d-slr'de APS boyutlu sensör olduğunu düşünürsek, 1:1.33 gibi bir değere ulaşır.

Tabii 1:1 olarak üretilen makro lensler de, APS boyutlu sensörlü dslr'ler ile kullanıldığında 1:0.66 gibi bir büyütme oranına sahip olacaktır.

Yanıldığım / eksik bıraktığım bir nokta varsa, lütfen düzeltin.

Tarih: 10 Ocak 2007, 17:32 - İp: 213.***.**6.250