mmb7982
mmb7982 (üye)
Eskişehir / Amatör

Sanırım Biraz Yardıma İhtiyacım Var :)

herkese merhaba
epey aradım ve buraya bunları yazabileceğimi düşündüm.yanlış karar vermişsem kusura bakmayın.
aranıza yeni katıldım.geçen sene sony a230 almıştım.son 5 aya kadar pek ilgilenecek zamanım olmamıştı ama gel zaman git zaman zevk almaya başlayıncada elimden düşürmez oldum.ama makinenin de hakkını vermek lazım sanırım biraz.bu arada makinem mükemmel değil elbet ama sizce başlangıç için nasıl bir tercih sony a230?
ama hala cevabını bulamadığım bazı sorular var ve sitenizin ortamı, samimiyeti çok hoşuma gitti umarım sizden cevap alabilirim.çok fazla şey var belkide kafam karışıyor.
makinemle birlikte 18-55 lens vermişlerdi.ama artık yetmiyor sanırım.lensler hakkında epey bilgide var hakkınızı yiyemem.
lakin başlangıç düzeyinde bir dslr hayranı olarak hala anlayamadığım terimlerden dolayı hangi lens ne gibi şeyleri çekmekte kullanılır, daha kullanışlı olur vb.tamam tele lensler, geniş açılı lensler, değişken odaklı lensler falan var ama mesela TAMRON AF 70-300mm yada SIGMA 90MM F2.8 diye bir lensteki rakamlar tam olarak ne anlatıyor?
açıkçası anlayan arkadaşlardan yorum, cevap ve destek bekliyorum.
cevaplar mesela şu şekilde olursa daha rahat anlayabilceğim:
uzak şeyler çekeceksen şu lensi kullanabilirsin

yada

bir çiçek üzerindeki bir böceği çekeceksen şunları kullanabilirsin

gibisinden cevaplar verebilirseniz çok memnun olurum.
inanın çok öğrenmek istiyorum bu işi.
benim aklıma gelmeyen ama söylenmesi gereken ne varsa beklerim.hazırcılığa kaçmıyorum bu şekilde anlatılırsa mevzuyu daha rahat anlayacağımı düşünüyorum.
yardımlarınızı, fikirlerinizi, görüşlerinizi bekliyorum.
saygılar

Tarih: 4 Mart 2011, 02:10 - İp: 188.***.**4.109
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

18-55 ne konuda yetmiyor mesela?
uzaklarımı cekmek istiyorsunuz?
makromu cekmek istiyorsunuz? portremi cekmek istiyorsunuz?
tam olarak sıkıntı nedir soylerseniz ona gore bir bilgilendirme alırsınız.

hem makro hem uzakları cekmek için sigma 70-300 apo macro alabilirsin. en uygun fiyatlı ve kaliteli cozum o.
tek lenste 400 lira civarlarında bir maliyetle ikisinide halletmiş olursun.
snyde titreşim onleme govdede oldugu için bu avantajı kullanırsın.

Tarih: 4 Mart 2011, 02:50 - İp: 88.***.**8.140
mmb7982
mmb7982 (üye)
Eskişehir / Amatör

yani belli bir süre sonra 18-55 standartlaştı gözümde. dediğim gibi bazen bir çiçek bazen bir böcek yada ne bilim uzakta olan bir şeyi yakın çekim olsun istiyorum.kısacası 18-55 ten sıkıldım galiba.en azından 18-55 ten farklı şeyler çekip görmek istiyorum.bazen çok yakından bir çiçek bazen uzalarda bir yeri yakınlaştırsın vb.
verdiğiniz cvp kısmen tatmin etti beni teşekkür ederim.
birde çok merak ettiğim bir şeyi daha sormak istiyorum ay çekimi yapabilmek için nası bir lens temin etmemiz gerekir?yani ay yüzeyindeki kraterleri falan çıplak gözle görebildiğimiz bir gün nasıl bir lens kullanırsak çektiğimiz resimdede o kraterler görünür olabilir?

Tarih: 4 Mart 2011, 03:08 - İp: 188.***.**4.109
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

70-300 uzerıne teleconvertor filtreler takarak daha fazla yakınlasma saglayabilirsiniz.
kaliteden biraz odun vereceksinizdir ancak 400-500mm civarındaki lenslerin fiyatlarını ogrenmek bu kalite kaybını goze almanıza yeter sanırım.

aslında tavsiyem a230uda elinizde tutarak, soyle 20xzoom yapabilen bir kompakt almanız olacak.
her istediginizi yapabilirsiniz bu makinelerle, lens parasına halledebilirsinizde.
uzak yakın makro ay vs. her seyı cekmeniz mumkun olur. bir dusunun derim

Tarih: 4 Mart 2011, 03:32 - İp: 88.***.**8.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

çiçek böcek için: maro lens
uzak için: tele lens
ay kreterleri için: www.nasa.gov

Tarih: 4 Mart 2011, 07:49 - İp: 88.***.**6.246
mmb7982
mmb7982 (üye)
Eskişehir / Amatör