eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Saglam Bir Marka?

merhaba arkadaslar, filtre alacagim ama marka olarak hangisini tercih etmeliyim? bir de aslinda hangisine ihtiyacim oldugunu da anlamis degilim.
elinde hem UV hem de Polarize filtre olan bir arkadastan ricam ayni kareyi once filtresiz ve sonra UV ve Polarize ile cekip siteye koymasi, ya da boyle bir karsilastirma varsa adres verilmesi...
yani birkac sey okuduk ama hala farki pek anlamis degilim, kafamda halen soru isarteleri var
neyse, dedigim karsilastirmayi ve marka sorusunu cevaplarsaniz sevinirim...

Tarih: 31 Ağustos 2006, 00:01 - İp: 81.***.**7.8
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

B+W marka filtreler hakkinda gorusler genelde cok iyi.

Polarize filtre olmadan

Polarize filtre ile

Tarih: 31 Ağustos 2006, 01:18 - İp: 87.***.**1.30
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Emre tesekkurler, bir de mumkunse gokyuzunu iceren cekimler gonderebilir misiniz?

Tarih: 31 Ağustos 2006, 12:22 - İp: 81.***.**7.8
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Rica ederim Eray, tabi buyur
Polarize filtre olmadan

Polarize filtre ile

Polarize filtre olmadan

Polarize filtre ile

#emre.' tarafyndan 31.08.2006 18:05:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ağustos 2006, 17:58 - İp: 87.***.**3.178
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

B+W derim tek geçerim

pahalı ama

Tarih: 31 Ağustos 2006, 20:31 - İp: 81.***.**1.227
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

cok tesekkurler, cok yardimci oldu
B+W bayaa pahali, 58mm 100YTL kadar

Tarih: 31 Ağustos 2006, 21:10 - İp: 81.***.**7.8
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Madem ona pahali diyorsun birde hoyalara gozat

Tarih: 31 Ağustos 2006, 21:29 - İp: 87.***.**3.178
memmory
memmory (üye)
Ankara / Meraklı

tiffen ve opteka'yıda tavsiye derim. bende ikiside var ve çok memnunum. (optekanın HD2 olanı iyidir)

Tarih: 1 Eylül 2006, 10:02 - İp: 193.***.**8.194
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Lensinin camını silmek seni rahatız ediyorsa UV filitre alabilirsin. Deniz, göl, göyüzü gibi resimler çekiyorsan polarize kesinlikle alman lazım.

Şimdi asıl güzel kısıma geldik. Eğer sonu MRC yada MC gibi harflerle biten filitreleri almaya paran yoksa hiç alma.
Bunun anlamı Multi-Coated oluyor. Şurada bunu yazmaktan dilimde tüy bitti ama yine yazıyım.

Multi coated yada çoklu kaplama olan lenslerin dış yüzeyi özel bir malzeme ile kaplı oluyor. Bunun kaplamanın temel nedeni çoğu fotorafçının bildiğinin aksine filitrenin üzerine düşen su damlalarının kolay akıp gitmesi, kolay temizlenmesi yada zor çizilmesi değil, güneş ışığının parlama yapmaması içindir. Şu sitede böyle o kadar çok fotoraf varki insanlar nasıl halen o filitreleri kullaniyor ben anlayamıyorum. Gerçi bunun farkına varıp koskoca filitre setini çöpe atan ve yerine MC filitreleri alan arkadaşlarıda biliyorum.

Anladığım kadarıyla 58mm bakınıyorsun.
Ben B+W UV 010 MRC. (30 euro) kullanıyorum. Elimdeki tek UV filitre ve gerçekten çok iyi, kesinlikle öneriyorum.

Tarih: 1 Eylül 2006, 23:14 - İp: 85.***.**1.45
  • 1