mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

S9500 Ve Polarize Filtre

S9500üme slim B&W circular polarize filtre aldım.
Deneyimlerimi paylaşayım dedim.

Bu filtreler ve lenslerin bir tarafında erkek, bir tarafında dişi vida adımları oluyormuş. Diyelimki makinenizin ucundaki vida ağzı olan kısma UV filtre taktınız, diğer polarizeyi nereye takacağız diye düşünüyorsanız (ki ben düşünmüştüm) onu da UV filtrenin ucundaki yivli kısma. İşte burada şöyle bir sorun çıkıyor. Slim filtre denilince, filtrenin önünde olan yivli kısmın olmadığını anlamamız gerekiyormuş.

UV filtremi taktım, onun önüne de polarizeyi taktım, deneme yapayım dedim, baktım çok fazla birşey değişmiyor, polarize filtrenin vidalanan yeri ile cam kısmı birbirinden ayrı dönebiliyor. Döndürüyorum, döndürüyorum, bir açıklaşma veya koyulaşma olmuyor ekranda.
Bugün anladım ki s9500 de şöyle bir özellik var, çekimden önce LCD de yaptığınız ayarlara göre bir özellik gözükmüyor, makine kendi kendine güzel bir görüntü oluşturmak için auto kontrast ve bright ayarlarını yapıyor. Ama bu ayarlar sadece LCD veya vizörden bakarken değişiyor. Çekerken yine sizin ayarlarınızla çekiyor.

Peki polarize filtrenin yaptığı değişimi nasıl göreceğiz?

Cevap basit.
Önce çekeceğimiz objeye focus yapacağız (Ben MF öneririm).
Sonra çekme tuşuna yarım basarak makinemizin kendi kendine kontrast ve ışığı ayarlamasını bir süreliğine engelleyeceğiz.
Şimdi parmağımız deklanşöre yarım basılı iken polarize filtreyi döndürüp etkilerini kolaylıkla görebiliriz. İstediğimiz etkiyi sağladığımızda ise deklanşörü bırakıp ışık ayarlarını (diyafram açıklığıdır, pozlama süresidir gibi) yapıp fotoğrafımızı çekebiliriz.

Fazla amatörce oldu, ama amatörlere faydalı olacağını ümid ediyorum.

Saygılar...

Tarih: 4 Mart 2006, 15:43 - İp: yok
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Filtreyi slim almazsanız orjinal kapağını takabilirsiniz.
Lenspenden memnunum ben. çok güzel temizliyor. Ama solüsyonu tavsiye ediyorlarsa vardır bir bildikleri. Sonuçta ben de amatörüm

Tarih: 7 Mart 2006, 11:41 - İp: 194.***.**0.97
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

mastertr kardeşim tekrar merhaba,bazı topicler 's9500 kardeşliği' gibi oldu ben size şunları sormak istiyorum,polarize filtrenin slim olması ne farkettiriyor?geniş açıyı etkiler diye bişey okumuştum forumda ama tam bilmiyorum.ben de makineyi şu an auto modda ve f-chrome modunda kullanıyorum ben de şu an tatmin olamıyorum tam anlamıyla ama manuel moda geçince işler değişecek eminim ki.bir de bu alete 1.5x tele alsak nasıl olur diye düşünmeden de edemiyorum 2x çok bozuyormuş.gerçi tele eklesek de is olmaması iyice netliği bozar diye düşünüyorum,antiblur bazen isoyu yükseltse de idare edebiliyor ama 15-16x zoomda nasıl olur bilmem,fiyatı da ayrı bir muamma tabi şimdilik.hoşçakalın...

Tarih: 7 Mart 2006, 16:35 - İp: 85.***.**0.181
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Yaşasın S9500 kardeşliği

Slim olunca sayın ocaklıların dediğine göre geniş açıda olan kenarlardaki kararmalar azalıyormuş. Sayın ocaklıların tecrübesine güveniyorum, ve gidip doğrudan slim filtre aldım
Ama objektifin kapağı sorun çıkarmıyor dersem yalan olur.
Ben autoda pek kullanmadım. Aldığım ilk günlerde autoda çekimlerini denesemde hep manuelde çekiyorum. Sonuçta el becerim gelişsin dimi
Manuel modda contrast (karşıtlık), sharpness (keskinlik) ve saturation (renk doygunluğu) ayarlarını kurcalayınca renkler daha canlı çıkıyor. Ama yine de yetersiz kalabiliyor ışıksız ortamlarda.
Bu durumda yapılacak en iyi şey Nikon Capture Editor programı (şiddetle tavsiye ederim) ile keskinlik ve renk ayarlarında biraz oynamak.
Çok güzel sonuçlar veriyor bu program. Renklerini beğenmediğin bir fotoğraf yollarsan düzenleyip geri yollayabilirm farkı görmen için. Deneme sürümünü de nikonun usa sitesinden indirebilirsin. Ben 4.4.0 versiyonunu kurdum, şahane birşey
Hatta arkadaşın bozuk hp m407 makinesiyle çektiğimiz fotoları bile adam ediyor.
Tele olayı için bende düşünüyorum. Ama 300mm de bile renk dağılımı yapıyor mercek. Sanırım güzel sonuçlar vermez, ve hatta çok az kullanacağımız bir aparat olarak kıyıda köşede kalır gider. Ay fotoğrafı çekmek için istiyorum bende, ama sonuçların kötü olacağını tahmin ediyorum.
Sevgiler...

Tarih: 7 Mart 2006, 17:02 - İp: 194.***.**0.97
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

Chrome özelliği Fuji S5600 de var mı ?

Tarih: 30 Eylül 2006, 23:34 - İp: 88.***.**1.188
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

mastertr bu söylediklerin s5600 içinde geçerli mi. bugün çektim bir çok foto ama çoğu soluk çıkmış nerde yanlış yaptım acaba ?

Tarih: 2 Ekim 2006, 19:43 - İp: 85.***.**5.205