mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

S9500 Ve Polarize Filtre

S9500üme slim B&W circular polarize filtre aldım.
Deneyimlerimi paylaşayım dedim.

Bu filtreler ve lenslerin bir tarafında erkek, bir tarafında dişi vida adımları oluyormuş. Diyelimki makinenizin ucundaki vida ağzı olan kısma UV filtre taktınız, diğer polarizeyi nereye takacağız diye düşünüyorsanız (ki ben düşünmüştüm) onu da UV filtrenin ucundaki yivli kısma. İşte burada şöyle bir sorun çıkıyor. Slim filtre denilince, filtrenin önünde olan yivli kısmın olmadığını anlamamız gerekiyormuş.

UV filtremi taktım, onun önüne de polarizeyi taktım, deneme yapayım dedim, baktım çok fazla birşey değişmiyor, polarize filtrenin vidalanan yeri ile cam kısmı birbirinden ayrı dönebiliyor. Döndürüyorum, döndürüyorum, bir açıklaşma veya koyulaşma olmuyor ekranda.
Bugün anladım ki s9500 de şöyle bir özellik var, çekimden önce LCD de yaptığınız ayarlara göre bir özellik gözükmüyor, makine kendi kendine güzel bir görüntü oluşturmak için auto kontrast ve bright ayarlarını yapıyor. Ama bu ayarlar sadece LCD veya vizörden bakarken değişiyor. Çekerken yine sizin ayarlarınızla çekiyor.

Peki polarize filtrenin yaptığı değişimi nasıl göreceğiz?

Cevap basit.
Önce çekeceğimiz objeye focus yapacağız (Ben MF öneririm).
Sonra çekme tuşuna yarım basarak makinemizin kendi kendine kontrast ve ışığı ayarlamasını bir süreliğine engelleyeceğiz.
Şimdi parmağımız deklanşöre yarım basılı iken polarize filtreyi döndürüp etkilerini kolaylıkla görebiliriz. İstediğimiz etkiyi sağladığımızda ise deklanşörü bırakıp ışık ayarlarını (diyafram açıklığıdır, pozlama süresidir gibi) yapıp fotoğrafımızı çekebiliriz.

Fazla amatörce oldu, ama amatörlere faydalı olacağını ümid ediyorum.

Saygılar...

Tarih: 4 Mart 2006, 15:43 - İp: yok
j.d
j.d (üye)
Tekirdağ / Meraklı

süper..teşekkürler..

Tarih: 4 Mart 2006, 17:40 - İp: 85.***.**0.154
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

2 adette örnek vereyim, bugün çektim...

Tarih: 4 Mart 2006, 19:38 - İp: 85.***.**0.219
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

sevgili mastertr şimdi sende 1 adet uv bir adet de slim circular polarize var değil mi?bunları nerden ne kadara aldiğinı ve ürünlerin açık adlarını yani markalarını verebilir misin?ben de kısa süre içinde en azından uv alacağım.bana yardımcı olabilir misin?bende de 9500 var.bir de bu ürünlerden hoşnut musun?tüm sorularıma vereceğin cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.bir de nacizane şunu söylemek istiyorum,makinenizi sevin,is özelliği yok diye bir ara satmayı bile düşünmüştünüz ama biraz makineye haksızlık diye dü
şünüyorum.lütfen yanlış anlamayın...

Tarih: 5 Mart 2006, 14:02 - İp: 81.***.**9.123
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

emrah kardeş,
ben genelde ideefixe den alıyorum herşeyimi.
polarize filtemi ve uv filtremi yeni aldım.
ama güzel şeeyler.
ayrıca lenspen aldım. o da güzel.
sana tavsiyem en azından lenspen ile uv filtre alman.
ben sigma multi coated uv filtre, b&w circular polarize slim filtre ve lenspen lens temizleme kalemi aldım.

tek şikayetim, daha doğrusu 2 şikayetim var.
slim filtre aldığım için orjinal kapağını kullanamıyorum fujinin. zaten slim olduğu için yanında kendi lens kapağı geliyor. ama kolayca çıkabiliyor.
2. şikayetim ise gece polarize filtreyi kullanırken sağdan soldan gelen ışıklar, uzun pozlamada (mesela ben ay fotosu çekerken denedim ve odadan gelen ışık sorun oldu) polarize filtrenin önünde yansımalar oluşuyor.

Bu 2 sorun dışında bir şikayetim olmadı.
Ancak ben polarize filtrenin daha etkili birşey olduğunu düşünüyordum.
Mesela yukarıda bıraktığım örnekte oldukça etkili sonuçlar verdi.
Ama her yansımayı bu kadar çok bastırmıyor, haberin olsun.
Belli açıdaki yansımalar tamamen yok oluyor, bazıları ise hiç etkilenmiyor.
Neyse, fazla uzattım, sana linkleri vereyim.

Sigma Multicoated UV filtre

Slim B&W Circular Polarize

Lens Pen

------------------

Bu arada Fuji kaliteli bir alet, ama IS , VR gibi teknolojiler de çok güzel
Sonuçta memnunum makinemden. Anlaşıp gidiyoruz

#mastertr' tarafyndan 05.03.2006 16:04:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mart 2006, 16:02 - İp: 85.***.**0.11
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

tabii ki büyük bir eksi as is veya vr olmaması,hak veriyorum sana.ama anlaşıp gitmeniz iyi verdiğiniz bilgiler ve linkler için teşekkür ederim,hoşçakalın [>:D

Tarih: 5 Mart 2006, 16:32 - İp: 85.***.**2.75
aka
aka (üye)
İstanbul / Amatör

sayın mastertr bana almanyadan 1 hafta önçe fuji s9500 geldi makinadan çok menmun olduğunu yazdın ben yeni kullanıcıyım ayarlarını çok fazla bilmiyorum türkçe kullama kılavuzu yok ama auto çekimde çektiği resimlerden çok menmun değilim sanki resimlerde keskinlik yok hafif fokus bozukluğu varmış gibi geliyor çok veya resimlerde kontrast az gibi.Daha önçe nikon coolpix 5900 makina kullanıyordum onun çekimleri daha iyi gibi geliyor bana sizin s9500 makinanızda böyle bir sorun varmı,bu bir sorunmu yoksa fuji s9500 makinaların çekimleri böylemi.cevap verirseniz çok menmun olurum.

Tarih: 6 Mart 2006, 00:48 - İp: 85.***.**9.205
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

aynı sorunu ben de yaşadım. autoda güzel fotoğraf için ancak F menüsünden CHROME renk seçeneğini seçebilirsin. ayrıca sana tavsiyem, AE-L tuşunun etrafındaki halkayı en sağda bulunan [ ] kısmına getirmen. daha doygun çekimler oluyor autoda. ama en önemli tavsiyem ise auto da kullanma

Manuel modda doygunluk, keskinlik ve renk ayarları mevcut. Onları ayarlayarak istediğin netliği yakalayabilirsin diye düşünüyorum.
Ama unutma ki ben de acemiyim

Tarih: 6 Mart 2006, 09:11 - İp: 194.***.**0.97
aka
aka (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın mastertr verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Benim yanımda acemi değilsin benden ustasın makinayla daha fazla haşır neşir oldun türkçe kullanma kılavuzun mevcut bende oda yok.Türkçe kullanım kılavuzu nereden edinebilirim.Yardımcı olursan menmun olurum.

Tarih: 6 Mart 2006, 10:54 - İp: 212.***.**9.2
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

www.fujifilm.com.tr den irtibata geçebilirsin.

Tarih: 6 Mart 2006, 11:31 - İp: 194.***.**0.97
csurgeon
csurgeon (üye)
Gaziantep / Amatör

selam arkadaşlar bende de Fuji S9500 var. Ben de bazı izlenimlerimi paylaşayım dedim.Makinadan genel olarak memnunum.Daha basit bir şey alacaktım ama bunu görünce çok hoşuma gitti. zaten almadan önce makinalar hakkında baya bir bilgim vardı. IS özelliğinin olmamasına şu an üzülmekteyim.oto modda biraz acemilikten de kaynaklanan flu çıkma problemi bazen oluyor. ama her fotoğrafda değil. sık sık çocuğumun resmini çekiyorum bazıları çok iyi bazılarında o flu görünüm var.chrome ayarını keşfettikten sonra daha iyi fotolar oldu.daha canlı çıkıyor.bebek nedeni ile flaş kullanmıyorum ve resimler az ışıkta bile çok çok iyi.
bence bu makina kendini geliştirmek için bire bir. bilgim ve tecrübem arttıkça daha iyi fotolar çekeceğimi düşünüyorum. fotoğraf çekmek büyük bir sanat. yıllarını veren insanları düşündükçe kısa sürede mucize beklemek yanlış.
raw formatında çekim yapmak için ayrı pratik bir düğme olsa iyi olur. menüden bulmak zor.
yani makinaya tam hakim olmak için bayağı bir kurcalama gerekmekte.

mastertr arkadaşa bir sorum olacak: ben de lensi korumak için uv filtre ve lens temizliği için bir şey almayı düşünüyorum.uv filtreyi takarsam makinanın koruma kapağını üzerine takabilir miyim?
Ayrıca bazıları lenspenden memnun olmadığını, bunun özel solüsyonlar kullanılarak yapılması gerektğini söylüyor.senin ve diğer arkadaşların yorumlarını beklerim.
herkese selam ve saygılar

Tarih: 7 Mart 2006, 11:31 - İp: 85.***.**9.134