sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Polarize Filtre Kullanımı

Arkadaşlar Cokin marka filtre aldım. Bu filtre UV ile birlikte kullanılırmı? Kullanılırsa önüne mi takmak gerekli yoksa arkasına mı?

Bir ayrı konu ise bu filtreleri çevirerek bir ayar yapılıyormuş. çevrilmesine çevriliyor ama, ben pek bir fark göremedim. Sağa çevrince ne oluyor, sola çevirince ne oluyor.

CEvaplar için teşekkürler..

Tarih: 26 Kasım 2006, 15:09 - İp: 194.***.**9.29
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Merhabalar,
Öncelikle polarize filtre UV ile kullanıldığı zaman öne takılması daha iyi olur çünkü hareketli bi filtre ama UV sabit zaten her ortamda polarizer ile çekim yapmak uygun olmaz UV sabit durabilir ama.
Polarize filtreler çevrilerek ayar yapılır yalnız sadece bi tur döndüğü zaman ayar yapmış olursunuz yani istediğiniz kadar çevirin bi tur döner açılır daha sonraki turunda biraz daha kararır fark budur ardından tekrar açılır tekrar kapanır siz döndürdüğünüz sürece, bu şekil bi çalışma prensibi vardır yani hep başa dönerek.
Sağa veya sola çevirmek ile değişen bişey olmaz söylediğim gibi sadece bi tur sonunda rengin biraz daha koyulaşıp veya açıldığını göreceksiniz.
Bide unutmadan UV ile görüntüde kalite kayıplarına neden olduğu söyleniyor, ben sadece polarizer kullanıyorum kapalı ortamlardada çıkarıyorum.

Tarih: 26 Kasım 2006, 21:51 - İp: 88.***.**1.32
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize filtrelerin görevi, su ve cam yüzeylerden gelen ışık
yansımalarını azaltmaktır. Bu nedenle, çekilen fotoğraftaki renkler
daha canlı olur, özellikle de gökyüzündeki bulutlar daha belirginleşir
ve gökyüzü daha koyu bir mavi renkte çıkar. Filtre, döner bir yapıya
sahiptir ve çekim yapılırken elle döndürülerek vizörden bakıldığında
istenilen sonucun alındığı noktada bırakılır ve çekim yapılır.

İki tür polarize filtre vardır: Lineer ve Circular. Otomatik
pozlama/netleme yapan makinelerde Circular kullanmak gerekir, Lineer
kullanılırsa otomatik pozlamada ve/veya otomatik netlemede makineyi
şaşırtabilir, yanlış sonuçlar alınabilir.

Polarize filtreler her çekimde kullanılacak diye bir kural yoktur,
gerektiği durumlarda takılır, kullanılr ve iş bitince çıkartılır.
Pozu, 2-2.5 stop eksi yönde etkiler ama otomatik pozlama yapan makine
bunu dikkate alıp gerekli düzeltmeyi yapar, (M modu dışında) sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Pozu eksi yönde etkilemelerinin nedeni de camlarının renginin koyu olmasıdır bu nedenle gelen ışığı azaltırlar.

Lensin önüne takılan her ilave, geniş açıda köşelerde kararma
(wignetting) yapabilir, bu nedenle polarize filtre alırken ince yapıda
(SLIM) olanları tercih edilmelidir.

Birden fazla lens ile kullanılacak ise, filtre çapı en geniş olan lens
için bir tane polarize filtre alıp, filtre çapı küçük olan lens için
de bir adaptör alıp, aynı filtre her iki lens için de kullanılabilir.

Kaliteli bir polarize filtre almak istiyorsanız, B+W veya Heliopan
markalarını tercih etmenizi tavsiye ederim. Her ikisi de kalite olarak
aynı seviyededir ve en iyileridir ama fiyatları yüksektir. Bunlara bütçe
yetmediği durumlarda, bir alt seviye olarak Tiffen, Hoya gibi markalar
tercih edilebilir. Cokin'ler daha ucuzdur ama camları gerçek cam
değil, plastiktir ve bu nedenle kolay çizilebilirler.

Yukarıda, polarize filtre döndürülerek kullanılır demiştim. Çoğu lensin önü, netlik yaparken döner bu da polarize filtreyi döndürerek yapılan ayarı bozabilir. Bazı lenslerin önü, netlik yaparken dönmez IF (inner focus) sistemine sahiptirler. Bu da polarize filtre kullanırken çok kolaylık sağlar.

UV filtrenin üzerine takılarak kullanılması tavsiye edilmez. Bu tavsiyeye uyulmayacaksa, tabi ki UV'nin üzerine takılır. Böylece hem daha rahat döndürülebilir hem de işi biitiğinde çıkarılması daha kolay olur.

#ocaklilar' tarafından 20.12.2006 14:37:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2006, 22:43 - İp: 85.***.**0.201
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Ocaklılar;
Bu kadar detaylı anlatmışsınız, bir teşekkür eden çıkmamış Daha önce görmemiştim bu konuyu. Ben çok faydalandım teşekkür ederim. Yalnız aklıma bir cinlik geldi. Hani lenslerin önü netleme yaparken dönüyor, bu da polarize filtrenin ayarını bozuyor ya. Önce netlemeyi yapıp sonra filtreyi döndürsek olmaz mı?

Tarih: 14 Aralık 2006, 13:40 - İp: 213.***.**5.242
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Cüneyt abi her iki forumda da konuşuyoruz. çok teşekkür edrim bu bilgiler için...

Tarih: 14 Aralık 2006, 14:37 - İp: 85.***.**8.143
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

bitpire,

Önce netlemeyi yapıp sonra filtreyi döndürsek olmaz mı?

Lensin önü dönüyorsa, mecburen senin dediğin gibi yapmak gerekiyor zaten ama makine tripod üzerinde değilse ve/veya netlik yapılacak nokta değişkense ve/veya hareketliyse, netliği sabitlemek için deklanşöre yarım basıyoruz ama fotoğrafı çekmeden bırakırsak bir sonraki basışımızda netlik farklı bir noktaya yapılabilir. Bu nedenle, deklanşöre yarım basılan parmağı kaldırmadan polarize filtreyi döndürerek ayarlamak gerekir ki, tripod yoksa bu da pek kolay olmaz.

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:19 - İp: 212.***.**9.22
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler.

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:54 - İp: 213.***.**5.242
med_
med_ (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sn. Ocaklılar,

Verdiğiniz detaylı bilgileri Rahim Bey'in topiğine baktıktan sonra gördüm.
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben de Rahim Bey'le aynı lense sahibim. Kendisiyle birlikte bu akşam gidip sizin tavsiye ettiğiniz markalardan birini seçip alacağız göründüğü kadarıyla.

Tekrar teşekkürler

Sev&Say&Sel
-med-

Tarih: 14 Aralık 2006, 16:43 - İp: 149.***.**5.200
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın ocaklılar verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. gerçekten çok faydalı oldu.

Tarih: 15 Aralık 2006, 09:15 - İp: 85.***.**9.117
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bu başlıkta cevaplar hep "sn ocaklılar" diye başlıyor. Geleneği bozmadan devam edelim.

sn. ocaklılar;

bugün b+w filtreyi aldım. slim olanından değil. Tabii hemen vapurda takıp üç poz deneme çekimi yaptım. Biliyorsunuz İstanbul'da bugün son derece güneşli bir hava vardı ve tek bir bulut yoktu. Masmavi bir gökyüzü çektim. Köşelerde kararma yapmadı ancak şöyle bir problem yaşadım. Çektiğim fotoğrafların birinde fotoğrafın sol yarısı karanlık ve lacivert gökyüzü sağ tarafı ise açık mavi gökyüzü. Diğeri ise sağ ve sol bölümler açık mavi ortası lacivert ve daha karanlık. Üçüncü fotoğraf ta yine öyle bir kısmı aydınlık bir kısmı karanlık. Oysa vizörden bakarken ben bu ton farkını görmemiştim. Fotoğrafları sildiğim için yükleyemiyorum. Sizce bu doğru ayar yapılamamasından kaynaklanan bir durum mudur yoksa filtrede bir sorun olabilir mi?

Tarih: 16 Aralık 2006, 23:56 - İp: 86.***.**7.94
erkan07
erkan07 (üye)
İstanbul / Amatör

filtreler hakkında bir kaç bilgi daha:
http://www.baytan.org/prak/isifilt-05.html
bu adresten ulaşabilirsiniz.

Tarih: 17 Aralık 2006, 00:46 - İp: 160.***.**4.86