sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Polarize Filtre Kullanımı

Arkadaşlar Cokin marka filtre aldım. Bu filtre UV ile birlikte kullanılırmı? Kullanılırsa önüne mi takmak gerekli yoksa arkasına mı?

Bir ayrı konu ise bu filtreleri çevirerek bir ayar yapılıyormuş. çevrilmesine çevriliyor ama, ben pek bir fark göremedim. Sağa çevrince ne oluyor, sola çevirince ne oluyor.

CEvaplar için teşekkürler..

Tarih: 26 Kasım 2006, 15:09 - İp: 194.***.**9.29
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

bitpire, sana konu ile ilgili mesaj gönderdim.

Tarih: 18 Aralık 2006, 10:43 - İp: 212.***.**9.22
y_a_v_u_z
y_a_v_u_z (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Cüneyt Bey,
"Polarize filtrelerin görevi, su ve metal yüzeylerden gelen ışık yansımalarını azaltmaktır" demişsiniz.
Ben, polarize filitrelerin cam yüzeydeki ve su yüzeyindeki yansımaları azalttığını; fakat metal yüzeylerde etkisiz olduğunu bir yerde okumuştum. Acaba siz metal yüzeylerde de etkisi olduğundan emin misiniz?

Tarih: 20 Aralık 2006, 14:19 - İp: 85.***.**0.177
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

yavuz, haklısın. su ve cam olması gerekirdi aslında, cam'ı (ki, en önemlisi) atlamışım. metal yüzeylerde pek etkili olmadığını ben de duymuştum, deneme fırsatım olmadı ama deneyene kadar şimdilik metal'i çıkartıyorum, denedikten sonra gerekirse ilave ederiz. ilgine teşekkür ederim.

Tarih: 20 Aralık 2006, 14:37 - İp: 85.***.**5.234
kedimi7m
kedimi7m (üye)
İstanbul / Amatör

bende Cokin marka filtre aldım daha yeni.kareyi netledikten sonra filtre ayarı yapmak oldukca zor makina tripotun üzerinde değilse dahada zor gerçekten.filtreler arası çık sıkı tek elle çevrilemiyor çevrilsede lensin netlik ayarı kayboluyor.

Tarih: 31 Aralık 2006, 16:04 - İp: 81.***.**6.168
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

çok yararlı oldu teşşekürler ocaklılar nickli hocam

Tarih: 17 Ocak 2007, 22:40 - İp: 88.***.**7.55
hasanboz
hasanboz (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Ocaklilar

gerek bu sitede gerekse fotokritik'te verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ediyorum. benim gibi ogrenmeye ac amatorlere gercekten cok yardimlariniz oluyor verdiginiz bilgilerle. saygilarimla..

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:30 - İp: 160.***.**8.12
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Her ikisini de kullananlar: polarize filtre mi kolay, aynısın yapıyorsa PhotoShop mu?

Tarih: 30 Ocak 2007, 23:05 - İp: 88.***.**3.213
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Kedisini yiyen arkadaş, normalde polarize filtrenin kolaylıkla dönmesi lazım. Eğer seninki çok zor dönüyorsa hatta filtreyi çevirirken objektifin ucunu bile çevirdiğine göre normal değil. Ben polarize filtre alırken deneyerek zor dönmeyenini almaya çalışıyorum.

Hamsiköy arkadaş, photoshop polarize filtrenin etkisini veremez, mümkün değil yani. Polarize çünkü ışığı kırıyor, siz görüntüye girmiş bir ışığı photoshopla yokedemezsiniz. Işığı kırdığı için yansımaları önlüyor ve renklerin daha doygun bulutların daha belirgin çıkmasını sağlıyor, ayrıca yansımaları da doğru açı bulunursa engelliyor.

Polarize filtre benim vazgeçemediğim bir filtredir, dış çekimlerde mutlaka lensin önünde bulunur.

Tarih: 1 Şubat 2007, 17:33 - İp: 85.***.**1.12
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Atalarımız bir bilen lafını boşuna dememişler..
Bilen ve paylaşan Dostlara Teşekkürler...

Tarih: 3 Şubat 2007, 20:20 - İp: 85.***.**6.84
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Cüneyt bey bakın ne buldum.

Using the B+W 77mm MRC Circular Polarizer Filter at an ultra-wide focal length can result in an unevenness in your photo. Wide angle unevenness is especially noticeable in blue skies - the sky will be the darkest at a 90 degree angle from the direction of the sun light.

The above picture dramatizes the effect I am referring to. It was taken using the Canon EF 16-35mm f/2.8 L Lens at 16mm mounted on a Canon 1D Mark II body (1.3x field of view crop factor for an effective 20.8mm) with the CP Filter adjusted to maximize the effects. You have to decide if you like or dislike uneveness.

Burada filtrenin 77mm olmasının bir önemi yok. 77mm olanı test ettiği için ondan bahsetmiş.

orijinal yazının linki

Tarih: 20 Şubat 2007, 13:49 - İp: 213.***.**5.242