bidakka
bidakka (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Pentax Objektif

Pentax , bir filtre üreticisi ile beraber pentax markası altında objektif yelpazesini genişletmek maksadıyla işbirliği - ya da ortaklığa - gidiyormuş . Yakın zamanda da piyasa yeni ürünlerini sunacakmış gibi birşeyler duydum . Doğrumudur ? Bilgisi olan var ise sevinirim . Ve düşünceleriniz .

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:09 - İp: 78.***.**3.141
extreme_foto
extreme_foto (üye)
İstanbul / Amatör

Hoya ve Pentax birleşmesini kast ediyor olmalısınız. Aşağıda orijinali yer alan birleşme sonrası ilk açıklamaya göre, birleşerek daha büyük ve güçlü bir şirket olarak Pentax ürünleri ve hizmetlerinin daha tatminedici düzeylerde devam edeceğini garanti ettiklerini duyurdular.
LETTER TO PENTAX CUSTOMERS
October 31, 2007

To our customers,

On October 29, 2007, HOYA Corporation and PENTAX Corporation, a consolidated subsidiary of HOYA announced that we have entered into a merger agreement with respect to a merger which will become effective on March 31, 2008.

Following the merger, based on the common core technological foundation in optics, imaging, and materials, the new company will optimize its business portfolios, focusing on the life care, optics, information technology, eye care, imaging system areas. All PENTAX business divisions will be optimized within the same framework of the HOYA's other business divisions to strengthen its business. By doing so, better communication, prompt management decision, and proper resource allocation will be assured. We continue to devote our efforts to make even more outstanding the PENTAX brand even after the merger.

PENTAX promises to provide more satisfactory products and service to our customers. So, we will ask your continuous support to PENTAX Corporation and the HOYA Corporation following the merger.

Yours Sincerely,

Nobuaki Tanishima Ned Bunnell
President President

 

Tarih: 30 Kasım 2007, 17:40 - İp: 213.***.**1.171
  • 1