sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

Pentax 200mm 1:4

merhabalar. yakında 70 300 apo almayı planlıyorum fkat böyle bir seçenek çıktı karşıma. fiyatı net bilmiyorum. yakında onu da belirtirim. lens hakkında bilgisi olan var mı ? ne önerirsiniz.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 19:23 - İp: 85.***.**3.206
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Ya linki filan var mı..? adorama veya bhphotovideo'da göremedim...

Tarih: 2 Mayıs 2007, 11:44 - İp: 213.***.**6.250
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

sedat,

lens Pentax 200mm F2.8 ED Lens ise ve $500 altında bir fiyatı varsa, bende kaçırma

Tarih: 2 Mayıs 2007, 11:47 - İp: 213.***.**6.250
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

200mm sabit bir lensmiş f4 diyor ama daha detay bilmiyorum.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 14:15 - İp: 194.***.**8.13
muratso2
muratso2 (üye)
Balıkesir / Amatör

Sanırım bahsettiğiniz A ya da M serisi sabit odaklı tele lens.Çünkü yeni nesil pentax lenslerde f4 200 mm olan FA serisi var bildiğim.O da Sigma 70 300 le asla karşılaştırılmaz.Çünkü prime lens ve yaklaşık 1500 dolar fiyatı var.Eğer yukarıda bahsettiğim manuel lensleri kastediyorsanız çok kaliteli lenslerdir.!970 li yılarda üretilenleri oldukça makul fiyatlara bulunabilir.Yenileri 1300 dolar civarında.Bne m serisi kulanıyorum.Ebaydan 43 sterline almıştım.Zaten fiyatı buna yakın çogu satıcıda.Sigma kadar kullanışlı bir lens deği.Ne deolsa manuel ve sabit odaklı lens.Ama şu var ki alısınca butun kısıtllığını unutuyorsunuz.Çünkü mükemmmel kalitede fotoğraf alıyor.Ne de olsa eski verdiyonda olsa prime lens
K100 de manuelde kulanıyorum.Ama Av de de kulanılabılır.Bu durumda ayarlarda oldukça kıstlanıyor.Enstantane hızını ayrıntılı yapamadığınız için her zman iyi sonuç vermeyebiliyor.Manule focus harika.Bne il başata çekinmiştim ama focus ayarı çok geniş bu sebeble kolayca yapıyorsunuz :makine de zaten odaklamada uyarıyor sizi.Bence çok kaliteli ama bu durumda uzun menzil ve kısa menzil tele lens ayrıca gerekebilir .Sigma gibi esnek olması imkansız.

Tarih: 11 Mayıs 2007, 21:45 - İp: 81.***.**0.97
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 70-300 vasat bir lens.
Eski lenslerde ise kaplama olmayabiliyor. eğer bu lens kaplamalı ise renk sapmalarına neden olabilen yansımalar kontrol edilmiş olacaktır.
Ayrıca kullanım esnekliği zayıf olacak.

Ama kaplamalı olsada olmasada, kullanım esnekliği kötü olsada, 200mm prime lens, 70-300 lensi görüntü kalitesi olarak bir fersah geride bırakır.
200d k10d ve 400d için bir karşılaştırma fotografı vardı.
Orada grapon kağıtlarının yan yana fotografları var. Her makine aynı tripod üzerinde çekim yaptı. Canon'da eski bir nikon prime lens vardı (basit bir adaptörle takılmış, elle odak vs.) K10d kit zoom lensini kullandı (auto-focus yaparak) . farkı görebilirsiniz. K10d ortada, canon sağda.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 13:36 - İp: 88.***.**7.186
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Sedat,

Sanırım senin bahsettiğin 200mm F4 lens, medimum format olabilir.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 14:07 - İp: 213.***.**6.250
muratso2
muratso2 (üye)
Balıkesir / Amatör

M veya A serisi 200 mm f4 lensler smc.Renkler ve keskinlik çok çok iyi.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 01:48 - İp: 81.***.**0.97
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

ilgilendiğiniz için teşekkürler.. şimdilik telefoto olayını erteledim (yine) ext tube ve m42 converter aldım. bi de reverse makro alıp denemeler yapacağım, bakarsınız makroya sararım

ama bi 50-200 olsa uzun bir süre götürürdü beni heralde..

fatih abi 70-300 vasat demişsiniz, bunu biraz daha açar mısınız? ciddi anlamda düşünüyordum çünkü, sizin yorumunuz da önemli bnim için biliyorsunuz..

Tarih: 16 Mayıs 2007, 04:25 - İp: 85.***.**6.138
shn58
shn58 (üye)
İstanbul / Amatör

sedat 18-55 ile mi kullanıyosun ext. tube?

amati manuel diyaframı olmayan lenslerle kullanılamıyo ext. tube demişti.o sebepten soruyorum

Tarih: 16 Mayıs 2007, 16:41 - İp: 195.***.**8.122
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Sedat,
Biraz sonra uzun yola çıkacağım, o yüzden iyice detaylı yazamıyorum.
Photozone.de sitesine bir bak. Orada review kısmı var.
Aşağıda bir yerde User Performance Survey kısmı var.
Oradan mesela "Canon EOS lenses" seç (en çok lens Canon da incelenmiş, ama aynı lensi kendi makinende incelenmiş bulursan daha iyi olur)
Query form kısmında .. long tele zooms .. seç
Ve performansa göre sort et.
En üstte en iyiler... en altta en kötüler var
sağda bir yerde "optical verdict" kısmında 5 üzerinden verilen notu belirtiyor.

Pentax için bak, lens sayısı az olduğu için yukarıda görünebilir. Verilen nota bak, Aynı lense Canon ve Nkondada bak, daha çok seçenek olması, belki daha doğru puan verilmesine sebep olabilir.
Ama genellikle 4 civarı not alan lens pek yanıltmıyor.

Bu notlar TAMAMEN kullanıcılar tarafından kendi lenslerine veriliyor. Bu hem iyi hem kötü. Aslında çok kullanıcının katıldığı anketler bazen en ince laboratuar testlerinden daha iyi. Zira piyasadaki her lens mükemmel değil, farklılıklar olabiliyor. Birde hangimiz laboratuarda kağıt fotografı çekiyoruz ? Onlarında yeri var, ama ben photozone sitesini biraz yukarıda tutuyorum diğerlerinden.
Bu lensi ayrıca incelemiş olabilirler, dönünce detaylı bakarım.

Tarih: 16 Mayıs 2007, 19:08 - İp: 85.***.**0.243