potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

Opteka(mutlaka Bakın 100$)

Dün araştırma yaparken opteka 500mm lense denk geldim sanırım aynalı falan yazıyordu nasıl bişi ben anlamadım bilen varsa benimle paylaşabilirmi ? çok sevinirim çünkü almayı düşünüyorum ve bilgim yok

Opteka 500mm f/8 High Definition Telephoto Mirror Lens

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

#potera' tarafından 02.10.2007 22:31:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2007, 22:08 - İp: 81.***.**0.176
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Ayna yansıtmalı lens. Görüntüyü aynalar yardımıyla sensöre düşürüyor.Bende araştırmıştım bi ara.Artısı hafif(500mm mercekli obj. göre ) Eksisi bokeh (arka plan) çok karışık oluyor Birde arka planda ışık yansıması varsa bokeh içi boş parlak halkalar şeklinde oluyor. Yinede o fiyata başka (manuel bile olsa) mercekli 500mm bulman imkansız.

Tarih: 2 Ekim 2007, 23:10 - İp: 81.***.**9.168
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

fiyatı çok çok düşük olsa bile (herhalde 100 YTL civarındadır) parana zamanına yazık...

Tarih: 2 Ekim 2007, 23:17 - İp: 85.***.**0.10
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

buraya tıkla

Tarih: 2 Ekim 2007, 23:21 - İp: 81.***.**9.168
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

drk_m nin söylediklerine ek olarak, ışık kaybı bu tür lenslerde çok fazladır. Yani diyaframı en açık değerlerde tutman gerekir çoğu zaman. İstediğin alan derinliğini elde etmen çok zorlaşır.

Tarih: 2 Ekim 2007, 23:41 - İp: 88.***.**6.147
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

bokeh(arka flu alan) pek hos gozukmez bu bir, ikincisi 500mm'de f8 cekim yapmak cok zor

Tarih: 2 Ekim 2007, 23:49 - İp: 81.***.**7.8
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

çok saolun beyler ama alıcam 100$ a 500mm nerde bulucam başka

Tarih: 3 Ekim 2007, 00:54 - İp: 88.***.**8.163
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilgili makale biraz eksik. Refleks lenslerin (yani aynali lensler) tek avantaji ucuz ve hafif olamalari degildir. Chromatic aberraton denen renk bozulmalarindan muaftirlar.

"Chromatic aberraton" ifadesinden kasit goruntude yuksek kontrastli sert kenarlarda gozlemlenen renk kaymalaridir. Mesela biri siyah biri beyaz 2 objeniz varsa, bunlarin arasinda mor bir cizgi gorursunuz.

Bunun sebebi camin, yani lensin beyaz rengin icerdigi gokkusagi renklerinin hepsini ayni aciyla kiramamasidir. Mesela beyazin icindeki mor renk en az kirildigi icin, sert gecislerde mor cizgiye donusmektedir.

Ortada ne kadar cok ve kalin cam varsa, yani telefoto objektif soz konusuysa, o kadar cok renk sapmasi olur.

Aynali objektifler bu defoyu sergilemezler. Ayni sebeple teleskoplar da aynalidir.

Evet bokeh (yani fokus disi alan) cok kotu, cok karmasik ama gokcisimlerini veya havada ucan kuslari cekecekseniz uygun objektiftir, cunku arka plandaki gokyuzu karmasiklik sergilemez.

Aynali objektifte aperatur kontrolu yoktur. Yani oradaki objektif sadece ve sadece F8 degeri ile calisir.

Sadece Minolta/Sony 500mm F8 Reflex objektifin otofokus ozelligi vardir, gerisi hep manuel.

Tarih: 3 Ekim 2007, 03:19 - İp: 88.***.**9.78
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba, pentax k10d için bende araştırmıştım, ebay dan veya yurt dışından almadığım için vazgeçmiştim. sigma nın lensi ile ilgili daha çok yazı vardı nette... ben sigma mirror reflex 500mm olarak araştırdım hep... ebay da bu lensi görmüştüm, bu lensi artısı close up seti yanında geliyordu... 1mt gibi bir mesafeden börtü böcek için düşünmüştüm... F değeri sabit 8 ve manuel netlemeli... diğer taraftan böyle bir yakın çekim lensini bu fiyata bulmak imkansız...

Ben yurt dışına çıktığımda almayı düşünüyorum...

Tarih: 3 Ekim 2007, 14:39 - İp: 85.***.**2.232
  • 1