kahraman_
kahraman_ (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Objektif Hakkında Bir Soru

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 17 Eylül 2009, 14:32 - İp: 88.***.**7.251
kahraman_
kahraman_ (üye)

arkadaşım bak ben güzelce bir soru sordum...bir meslek ile uğraşıp herşeyi dört dörtlük bileceksin anlamına gelmez,yazılarımda ne diyorum dikkatimi çekmemiş ve bilgi sahibi olamamışım diyorum deyilmi,ben bilmiyor olmamdan gocunsam burda 22 yıldır stüdyo fotoğrafcılığı yapıyorum demem!
ama görüyorum ki sen tartışılak bir arkadaş değilsin ve sana forumlarda dolaşan cahil bir adamdan başka diyecek hiçbir sözüm yok...

Tarih: 17 Eylül 2009, 22:22 - İp: 88.***.**4.167
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle lafını bil, forumda az gezersen kimin ne oldugunu anlarsın.
gorunen koy kılavuz istemez.
daha diyaframın ne oldugunu bilmeden tutup karsındakine cahil diyorsun.bari bunu soyleme.22 yıldır o lensin uzerınde o degerler yazıyor,yenı farkettiysende yazık gercekten..
bunca zamandır cekim yaparken acaba bu diyafram neden bu degerden asagı inmiyor demedıysen,bunu sorgulamadıysan ezbere fotograf cekiyorsun demektir.
su 20 yıl 22 yıl olayınıda bosuna üsteleme bence,senın 20 yılda ogrenemedigin baskası tarafından uc gunde ogrenilebiliyor.

ayrıca merson sana gayet acık bir dille,

"Işığın geçtiği deliğin büyüklüğünü gösterir. Bu aralık ne kadar geniş ise o kadar bol ışık geçer. DİYAFRAM HAKKINDA BİLGİLER OKUMALISINIZ. Kolay gelsin."

demiş sen bunu bi sekil koyup cekilmek olarak yorumluyorsan,gercekten sasırmıyrum 20 yıldır diyaframın ne oldugunu ogrenememene..
algıda sorun var demekki.

Tarih: 17 Eylül 2009, 22:32 - İp: 78.***.**7.43
kahraman_
kahraman_ (üye)

öncelikle sana bir söz söyleyen olmadıki buyazıları yazıp bana lafını bil diyorsun, sen önce yazdığın bu yazılara bak ondan sonra lafını bil diye konuş,ve bu 6.3 bukadar büyütülecek bir durum değil arkadaşım, avatarından anlaşıldığı gibi benim senin yaşın kadar fotoğraf bilgim var,senin gibi adamları bilirim böyle herşeye muhalefet olurlar ve kendilerini tatmin etmek için böyle sağa sola laf atıp ben çok biliyorum diye geçinirler...
---------------------------------------------------------------------------
20 yıldır studyo fotografcısı olup buna kafa yoramayıp, sadece sabahtan beri okuyan birkac kişiye laf atmakda ayrı bir meziyet..

ustelik 20 yıldır bu işi yapıp daha diyafram degerlerinden bihaber olup ustune birde millete
"birçok kişi neyi temsil ettiğini bilmiyor,biliyorsun bizim insanımız fotoğraf makinasını kullanır ama birçok fonksiyonunun ne işe yaradığını bilmez"
diye ayar cekmek

birde ustune tabi yardım etmeye calısan mersonu azarlamak falan.

Tarih: 17 Eylül 2009, 22:42 - İp: 88.***.**4.167
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sana forumlarda dolaşan cahil bir adamdan başka diyecek hiçbir sözüm yok...

bu senın lafın..
bi halt bildiginde yok,ne benım gibi adamları biliyorsun,ne beni biliyorsun,ne fotografcılık hakkında zerre bişeyi bildigini dusunmuyorum,standart hazır fotografcı..
benı bilsen zaten boyle konusmazdın..
yasım kadar bu işin içinde olabilirsin ama o sure zarfında malesef hiçbisey ogrenememişsin. yazıktır gecen zamana..
istersen omrum kadar fotografc ol,istersen 3-5 katı kadar.

Tarih: 18 Eylül 2009, 00:03 - İp: 78.***.**8.95
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Tarih: 18 Eylül 2009, 02:51 - İp: 88.***.**3.184
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Arkadaş 22 yıldır fotoğrafçılık yapıyor ve para kazanıyorsa başarılıdır. Diyaframı ister bilir ister bilmez, ben biliyorum da ne oluyor , yalnız aklıma takıldı. Teknik olarak : dijitaller çıkmadan önce pozlama manuel olarak yapılmıyor muydu? 22 yıldır fotoğrafçılık yapan birisi manuel pozlama yapmıştır, manuel pozlama yaptığına göre diyafram'ı biliyordur. ??? . Nerde hata yapıyorum?

Tarih: 18 Eylül 2009, 03:03 - İp: 188.***.**9.254
kahraman_
kahraman_ (üye)

merhaba sereze...güzel açıklama yapmışsın sağol,ben ve benim gibi fotoğrafcılığın çıraklığından yetişme insanlar bilimsel sözler olarak bilmesede, teknik olarak herşeyi bilir ve uygular,dediğin gibi buzamana kadar nasıl geldik fotoğrafcılığın okulunu bitirmiş insanlar dahi bir çok konuda çıraklıktan yetişme bir kişinin bilgisine sahip değildir,çünkü daha çok bilimsel olarak okuyarak bilgi sahibi olurlar ve uygulamaya gelince teknik olarak pek yeterli olmazlar,çünkü bunu görüyorum ve arada onların sorularına çevap veriyorum...

yıllar önce karanlık odalardan çıkmazdık sabah bir girerdik bazen gece 12 lere kadar lamba ışığında sayarak vesikalık resim basardık,50-100 tane kartı banyoda elle karıştırma,şaseden çıkarılmış plan filmleri yine bu şekilde banyo yapmak,onlarca plan filmi kalem ile rötuşlamak,spot ışıklar ile fotoğraf çekmek,iki fotoğraf çektikten sonra karanlık odaya girip filmi değiştirmek,bu arkadaşlar bu zorlukları bilmediği için kendilerini müthiş fotoğrafcı görürler...görüşmek dileğiyle...

#kahraman74' tarafından 18.09.2009 09:58:08 tarihinde düzenlendi.

#kahraman74' tarafından 18.09.2009 09:59:52 tarihinde düzenlendi.

#kahraman74' tarafından 18.09.2009 10:02:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Eylül 2009, 09:55 - İp: 88.***.**8.236
kahraman_
kahraman_ (üye)

gaijin tekrar sana dönecek olursak,nickine bakılacak olursa ayrımcı ve ağrasif bir arkadaşa benziyorsun,arkadaşım sen takılıp kalmışsın,beyninin hep sağ tarafını kullanma,birazda sol tarafını kullan, kullanki iyi düşünüp iyi karar veresin bir soruyuda büyütüp bu duruma getirmeyesin,inan bana senin bir tarafın çocuk kalmış.
bukadar burda kalmışsın ama ben bir forum sahibi olarak, sen forumda yazı yazma adabını ve yeni katılan bir arkadaşa nasıl davranman gerektiğini öğrenememişsin,bu forumda 4270 mesaj yazmana rağmen.
arkadaşım ılımlı ol,ben sana birşey söylemedim, mesajların en başından birdaha oku.
ve ben çok biliyorum diye böbürlenme (beni bilsen böyle konuşmazdın)(forumda az gezersen kimin ne oldugunu anlarsın)...bu şekildede yazılar yazma,butür yazılar insanı yüceltmez aksine küçültür!...

#kahraman74' tarafından 18.09.2009 11:38:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Eylül 2009, 10:34 - İp: 88.***.**8.236
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

gece ortalık karışmış biraz ...
sonuçta kahraman74 sonurunun cevabını tam olarak ögrenmişsin sanırım...
gerisini önemli değil .ister 20 yıl ister 40 yıllık fotografcı olsun herkes herşeyi bilecek diye bir kural yok. sen 20 sene boyunca bu işten evine ekmek götürmüşmüsün ona bak bence. gerisini takma ...

gaijin senide bu sitede bilen biliyor zaten ..çok gerksiz bir tartışmanın içine girmişin bence... dedim ya herkes herşeyi bilmek zorunda değil..ki zaten bu sektörün devamlı gelişen bir teknolojisi var . kimsenin yetişmesi mümkün degil....

sonuçta kahraman74 arkadaşımıza istediği bilgiyi sagladık önemli olan bu forumlarında açılış amacı bu....

Tarih: 18 Eylül 2009, 12:11 - İp: 78.***.**3.38
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"nickine bakılacak olursa ayrımcı ve ağrasif bir arkadaşa benziyorsun"

gaijin ne demekki agresif birine benzettin?
boş konusma bari..

sana forumlarda dolaşan cahil bir adamdan başka diyecek hiçbir sözüm yok...

bu laf sana ait, hala ben sana bişey demedim diyorsun..
basından beri 20 yıl diye diye kendini ovuyorsun tutmus bide bana ovunme diye ders veriyorsun...
--
soruna cevap veriliyor, cevap verene ayar cekiyorsun..
ustune birde bizde hiçkimse birşeyi bilmez diye tutup millete ayar cekiyorsun bilmeyende ovunende sen olmana ragmen..

kimse kusura bakmasın, aman yanlıs anlasılmıyım diye gulucuklerle bezeyemem yazılarımı,bu forumda herkes haddini bilecek..
yardım edene tavır yapan adam iki kere bilecek..
yarın oburgun siz yazdıgınızda biride cıkar size tavır koyar, şişer oturursunuz asagı..
--------------------------
ben neyın beni kucultup neyın buyutecegini biliyorum..
dilerdimki azda sen bil..

Tarih: 18 Eylül 2009, 12:22 - İp: 78.***.**6.156