suzuki
suzuki (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon Dx Af-s Nıkkor Lens Ayarları

Arkadaşlar merhabalar.Nikon d80 üzerinde kullandığım Nikon DX AF-S NIKKOR 18-105mm 1:3.5-5.6G ED lensim var.Bu lens artık istediğim pozları elde edememe me sebep oluyor.Yeni bir lens almak istiyorum fakat seçimi hangi değerlere göre yapacağımı bilmiyorum.Bu aralar MAKRO ve GENİŞ açılı çekimler yapmak istiyorum.Sormak istediğim sorunun özü şu ; En iyi makro çekimi yapabilen lensin hangisi olduğunu anlayabilmek için lensin fiyatıyla değil de özellikleriyle anlamak istiyorum.Yukarıda vermiş olduğum lensimin üzerinde bazı rakamsal ifadeler var ve ben bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum.Mesela 18-105mm 1:3.5-5.6G ED gibi ifadelerde anlatılmak istenen şey nedir?
Buradaki 18 neyi 105 neyi ifade etmektedir? Mesela bu rakamlar neyi ifade etmektedir 1:3.5-5.6G ED ?Bazen nette okuyorum değişik değişik ifadeler kullanılıyor.Bunlardan birtanesi de şu Nikon AF-S Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6 G DX VR burda farklı değerler var.İyi bir makro fotoğrafın çekilebilmesi için lensin hangi değerinin ne kadar yüksek yada nekadar düşük olması gerekir?Ya da geniş açılı veyahut TELE lens seçiminde hangi değerlere önem vermeliyim.Rakamların büyülü sırrını anlatacak birilerini arıyorum Bu sorunun cevabını vermeye çalışacak olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Tarih: 28 Mart 2011, 17:54 - İp: 88.***.**7.28
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben boşa para harcamana onayak olmak ıstemıyorum, kusura bakma, bu aşamada bir oneride bulunmayacagım.

Tarih: 28 Mart 2011, 23:08 - İp: 217.***.**1.230
suzuki
suzuki (üye)

gaijin saygılarımla

Tarih: 28 Mart 2011, 23:10 - İp: 88.***.**7.28
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

bence yorumları en başından okumakta fayda var,lens almaya karar vermeden önce

hani eskiden bir filmde vardı Zeki Alasya-Metin Akpınar:''Bu adamlar nereye bakıyor.''

burada da :'' bu adamlar bana neyi anlatmaya çalışıyor'' diye bir anlam çıkıyor.

(sakın bunu bir hakaret olarak algılamayın,ama size de yol göstermeye çalışan insanların gerçekten ne demek istediğini anlamaya çalışın)

Tarih: 29 Mart 2011, 00:18 - İp: 85.***.**1.179
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın suzuki,
Konuya bir amatör olarak dahil olursam belki sizi daha tatmin edici bir cevap yazabilirim.

Lensin üzerindeki mm ile ifade edilen değerler objektifin hangi odak aralığında olduğunu gösterir. Lensin görüş açısını gösterirde diyebiliriz. Değer küçüldükçe açı genişler lens geniş açı olur, büyüdükçe daralır ve tele ye doğru gider.
1:3.5-5.6 olan değerlerde lensin içindeki diyaframın en fazla ne kadar açılabildiğini gösterir. Bu açıklıkda lensin içine giren ışık miktarını ve alan derinliğini kontrol etmeye yarar ve fotoğrafta öğrenilmesi gereken temel unsurların başında gelir.
Bu değerleri ve diyafram, enstantane, iso ayarları arasındaki ilişkileri bilmeden çekeceğiniz fotoğrafların güzel olup olmaması tamamen tesadüflere bağlıdır.
Özellikle başlamayı düşündüğünüz makro çekimlerde diyafram belkide en önemli unsurdur.

Sizin pek hoşunuza gitmesede Sayın paperman ve gaijin in yaptığı yorumlar satırı satırıuna doğrudur.
Elinizdeki lens şu anda yapmak istediklerinize fazlasıyla yeter (makro hariç).
Zaten şu andaki bu bilgi eksikliği ile iyi makro çekimler yapmak hayalden öteye gitmez.
Benimde bir amatör olarak size naçizane tavsiyem, temel fotoğrafçılık bilgilerini edinmeniz ve daha sonra yeni bir ekipman yatırıumına gitmeniz yönünde olacaktır.
Bu bilgiler ışığında ekipman alırken de fazla fikir alma ihtiyacınızda kalmayacaktır.
Saygılarımla.

Tarih: 29 Mart 2011, 11:14 - İp: 85.***.**2.121
suzuki
suzuki (üye)

Sayın kerempekin ve sayın gokhanz çok teşekkür ederim.

Tarih: 29 Mart 2011, 22:33 - İp: 88.***.**4.198
renklikareler
renklikareler (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

konuyu takip ediyorum da bir insan bişey danışıyor birileri ordan onu bilmeden bilmem ne diye başlıyor..ilginç!!

Tarih: 30 Mart 2011, 00:22 - İp: 78.***.**2.118