keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

Nikon D90 İçin Lens Araştırması

Öncelikle herkese merhabalar demek istiyorum.
Yaklaşık 3 yıldır Nikon D90 kullanıcısıyım. Makineyi Amerika’dan getirtmiştim ve yanında lens olarak Sigma 70-300 4-5.6 ve Sigma 18-200 3.5-6.3 lensleri hiçbir araştırma yapmadan sipariş ettiğim kardeşim almıştı.
Bu zaman zarfında ekseriyetle 18-200 ile çekim yaptım. 70-300 lensi neredeyse hiç kullanmadım çünkü beceremedim.
Sonuç itibariyle zamanla başka başka fotoğrafları izleyerek, kısmen araştırarak, bol bol fotoğraf çekerek ne istediğimi anladım. Arzum renklerin daha canlı ve keskin olduğu manzara ve mimari fotoğrafları çekmek ve bu yüzdende Geniş Açılı bir lens almaya karar verdim.
Bu kısa özetten sonra affınıza sığınarak sizlere bazı sorularım olacak;
1. 18-200 lens zannedersem genel bir kullanıma hitap ediyor. Daha çok yeni başlayanlar için. Benim bu lensten bıkmamın en büyük sebebi “renklerin” daha canlı çıkmasını arzu etmem. Acaba bu lensi kullanan varsa tecrübelerini benimle paylaşabilir mi? Belki benim bir noksanlığım vardır.
2. 70-300 lensi fazla kullanmadım. Kullanamadım. Üzerindeki “normal” ve “makro” modları hala çözemedim. Bu lensi kullanan varsa tavsiyelerine fena halde ihtiyacım olacak çünkü belki hakikaten de ben beceremiyor olabilirim.
3. Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens almayı düşünüyorum ne dersiniz?
4. Sabit odak uzaklıklı örneğin Nikon 50mm f/1.8D lens gibi bazı lenslerin fiyatlarının düşük olduğunu gördüm. Ben böyle bir lens alsam işime yaramaz mı? Yada bu lensler hangi tür için kullanılıyor?

Tarih: 9 Temmuz 2013, 18:05 - İp: 88.***.**8.226
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Agabey tavsiyesidir, alinmak yok" dedim ...Sizin anladiginiz "ögrende gel" ....

"makinası ama kullanmayı beceremiyor şeklindeki yaklaşımları fena halde karşı olduğumu belirtmek istiyorum."

Kendi kendinize karsi cikmissiniz bu durumda ..." 70-300 lensi neredeyse hiç kullanmadım çünkü beceremedim. " diyerek acilis paragrafinizda.

Memlekette " bir seyin yok, iyisin " deyip ilac yazmayan doktoru da sevmezler malum ( iyi bilirim, agabeyim doktor )

Neyse, en mantikli tavsiyeyi verdigimi Tokina 11-16mm PRO lense 2000 TL verdikten hemen sonra anlarsiniz.

#paperman' tarafından 11.07.2013 11:43:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2013, 11:40 - İp: 84.***.**3.130
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

abi şimdi almıcam o lensi. daha sonra. yani tavsiyene uyuyorum. sadece üslup hoşuma gitmedi o kadar... Biz tavsiye istiyoruz siz bana "3 senedir yapmamışın etmemişin..." gibi bir yaklaşımda bulundunuz. Sonuçta bu işin erbabı olmayabilirim ama sizinde ahkam kesmeye hakkınız yok. Diğer insanlar nasıl yorum yapmışsa sizde o yolu deneyin çünkü verdiğiniz bilgiler her ne kadar mantıklı olsa da nobran üslubunuz sizin eleştirilerinizi kişiselleştirip değersizleştiriyor.
Hala 2000 tl yi verde gör...!! gibi bir dil kullanıyorsunuz. Ayıp oluyor. İster 3000 veririm varsa 5000 veririm. Bu kimseyi alakadar etmez.
Neyse size eleştiri hayatınızda başarılar zira hiçbir işe yaramıyor...

Tarih: 11 Temmuz 2013, 12:31 - İp: 88.***.**8.226
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

ha bu arada benimde kardeşim doktor.

Tarih: 11 Temmuz 2013, 12:33 - İp: 88.***.**8.226
siparisium
siparisium (üye)
İstanbul / Firma

Sıgma 18-35mm F1.8 EX DC HSM objektifini çıkarttı. bu objektif'in yurtdışındaki fotoğraflarını incelersen sonuçları çok güzel
Tokina 11-16 alacağına bu objektifi kullanmanı tavsiye ederim

Tarih: 12 Temmuz 2013, 12:53 - İp: 78.***.**7.185
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

t_sistem teşekkürler tavsiyen için. hemen araştırmaya başlıyorum...

Tarih: 12 Temmuz 2013, 15:02 - İp: 88.***.**8.226
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

Sıgma 18-35mm F1.8 EX DC HSM türkiyede henüz pek kullanan yok galiba çünkü çok yeni bir ürün. Türkiye fiyatı 2000 civarında Tokina 11-16 da yaklaşık 1700 lerde filandı.

Galiba biraz zamanın geçmesini beklemek gerek. Performans nasıl olacak görmek lazım.

Tarih: 12 Temmuz 2013, 16:02 - İp: 88.***.**8.226