keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

Nikon D90 İçin Lens Araştırması

Öncelikle herkese merhabalar demek istiyorum.
Yaklaşık 3 yıldır Nikon D90 kullanıcısıyım. Makineyi Amerika’dan getirtmiştim ve yanında lens olarak Sigma 70-300 4-5.6 ve Sigma 18-200 3.5-6.3 lensleri hiçbir araştırma yapmadan sipariş ettiğim kardeşim almıştı.
Bu zaman zarfında ekseriyetle 18-200 ile çekim yaptım. 70-300 lensi neredeyse hiç kullanmadım çünkü beceremedim.
Sonuç itibariyle zamanla başka başka fotoğrafları izleyerek, kısmen araştırarak, bol bol fotoğraf çekerek ne istediğimi anladım. Arzum renklerin daha canlı ve keskin olduğu manzara ve mimari fotoğrafları çekmek ve bu yüzdende Geniş Açılı bir lens almaya karar verdim.
Bu kısa özetten sonra affınıza sığınarak sizlere bazı sorularım olacak;
1. 18-200 lens zannedersem genel bir kullanıma hitap ediyor. Daha çok yeni başlayanlar için. Benim bu lensten bıkmamın en büyük sebebi “renklerin” daha canlı çıkmasını arzu etmem. Acaba bu lensi kullanan varsa tecrübelerini benimle paylaşabilir mi? Belki benim bir noksanlığım vardır.
2. 70-300 lensi fazla kullanmadım. Kullanamadım. Üzerindeki “normal” ve “makro” modları hala çözemedim. Bu lensi kullanan varsa tavsiyelerine fena halde ihtiyacım olacak çünkü belki hakikaten de ben beceremiyor olabilirim.
3. Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX II Lens almayı düşünüyorum ne dersiniz?
4. Sabit odak uzaklıklı örneğin Nikon 50mm f/1.8D lens gibi bazı lenslerin fiyatlarının düşük olduğunu gördüm. Ben böyle bir lens alsam işime yaramaz mı? Yada bu lensler hangi tür için kullanılıyor?

Tarih: 9 Temmuz 2013, 18:05 - İp: 88.***.**8.226
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

70-300 lenste makro özelliği minimum odak mesafesini 150 cm'den 90 cm'ye indiriyor. Yani daha yakından netleme yapma imkanı sağlıyor sana. Ancak makro modunu sadece 200-300mm odak mesafesi aralığında kullanabilirsin.

50mm f/1.8 lensin en büyük avantajı diyaframıdır. Özellikle portre alanında sıkca kullanılır. Genelde bu lensden "Her fotoğrafçının çantasında bulunması gereken bir lens" olarak bahsedilir. f/p oranı ve keskinliği de göz önüne alınınca mutlaka alınması gereken bir lens bence.

18-200 gibi bir odak aralığı zaten tavsiye edilen bir aralık değil. Kaliteli görüntüler için en fazla 4x çok zorlasan 5x gibi bir zoom oranı gerek ki 18-200 için bu oran ~11,1x. Ancak tek sorunun renkler ise bunun üstesinden Fotoğrafların renk ayarlarını PS veya başka bir düzenleme yazılımıyla değiştirerek gelebilirsin. Ancak bu lensi daha önce kullanmadım kullanan arkadaşlar daha iyi bilgilendirme yapacaktır.

Tokina 11-16 ismini sık duyduğum bir lens ancak ne kullandım ne de araştırdım o yüzden bir şey söyleyemeyeceğim ancak odak aralığı gayet güzel. Belki bütçeni zorlayarak veya ikinci elden Canon 10-22'de düşünebilirsin. Bunu söylememin tek nedeni hem canon olması hem de odak aralığının biraz daha fazla olması ki bence 1 mm bile kârdır. İnternette bolca inceleme veya karşılaştırma bulabilirsiniz sanırım.

Tarih: 9 Temmuz 2013, 19:11 - İp: 95.***.**1.154
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 ın kendi kit lensi 18-105 lens çok iyidir. Her türlü fotografı rahatlıkla çekebilirsiniz. İstanbul Hayyamda fiyatı 350 dolardır. Makinanızı kit lensiyle birlikte neden almadınız merak ettim?
Tokina 11-16 çok kaliteli bir lenstir. bütçeniz müsaitse alın.
Ama ben size Tamron 17-50 F:2.8 diyaframlı lensi öneririm. Hem ucuz, hem de iyi iş çıkartır. Arka planı 2.8 diyaframla çok iyi flulaştırabilirsiniz.

Tarih: 9 Temmuz 2013, 20:15 - İp: 151.***.**0.237
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben biraz kusura bakmazsaniz elestirisel yaklasacagim ...

3 yil olmus; cok basit bir tele zoom lensi kullanabilmeye kafa bile yormamissiniz. Kullanimi cok daha zor ve teknik olan bir ultra genis aci lens dusunuyorsunuz. 18-200mm'de deformasyonlardan sikayetci olmaniz lazimken , renkleri canli cikarmadigi gorusundesiniz - lenslerin renk canliliginda onemli olduguna inaniyorsunuz. 50mm prime lensin ne oldugunu bile 3 yil icinde ogrenmemisiniz.

Ben 70-300mm'i satin, 18-200mm ile devam edin derim. Alacaginiz her lens sizde hayal kirikligi yaratacaktir; cektiginiz fotograflara kalite yonunden bir katkisi olmayacaktir.

Alinmak yok - agabey tavsiyesi gibi dusunun. Hangi lensin neye yarayip nasil kullanacaginizi bildiginizde , yeni lens dusunun.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 03:27 - İp: 84.***.**3.130
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

Paperman abi eleştirini kabul ediyorum. Aynı soruyu ben bu bilgisizliğimden ötürü yardım yollarına başvurarken kendimede sordum.
Ama bu zaman zarfında objektif yada alternatif ekipman saplantısından ziyade fotoğraf çekmeyi öğrenmeye çalıştım. 70-300 tele objektifin ne olduğunu çok iyi biliyorum sadece beni tatmin etmedi acaba ben mi yanlış beceriyorum diye soruyorum insanlara. Onun dışında size kalırsa lens önemli değil diyorsunuz o sizin görüşünüz. 18-200 lenste deformasyondan neyi kasıt ettiniz anlamadım zira ben öyle birşey hiç görmedim ve sürekli onu kullnamama rağmen haa belki ben bu konuda da bilgisizimdir, deformasyonları fark etmemişimdir olabilir...
Sabit odak uzaklıklı lens i kim kullanır neden kullanır gibi bir soru sordum onada kızmışınız. İnsan sorduğuna pişman oluyor eleştirinizi okuyunca.
Neyse 18-200 den ben memnun olmadım ama sizden farklı olarak net ve keskin olmadığını canlı olmadığını düşünüyorum mesela 70-300 lensle tripod kullanarak çekilen bir fotoğraf daha keskin oluyor. Ama o da kullanışlı bir lens değil.
Ben galiba 500 mm bir lens ile bahsettiğim geniş açı lensi almaya karar verdi.
Arkadaşlar eleştirmekten ziyade birşeyler anlatmanızı tavsiye ediyorum değilse kimsenin yorum yapmasına lüzum yok. Lütfen!!!

Tarih: 10 Temmuz 2013, 08:40 - İp: 88.***.**8.226
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

Bazı şeyler anlatılmaz,okuyarak kullanarak öğrenirsin. hevesin varsa
öğrenirsin yoksa burda işin kolayına kaçıp sorarsın cevaplar hoşuna gitmeyince kızarsın.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 09:27 - İp: 92.***.**5.2
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

evet çok kızarım.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 09:29 - İp: 88.***.**8.226
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

70-300 ü bende kullanıyorum ama manzara ve mimari fotoğraflar için uygun olmayan bir lens daha çok doğada hayvanları vb. yakınlaştırmak için uygun. macro modu 200 den sonra açılıyor ve netleme mesafesini azaltıyor diğer arkadaşımızın söylediği gibi. renk canlılığı lensle değilde makine ayarlarıyla ilgili olabilir örneğin ben genel olarak vivid(canlı) modunu kullanıyorum yada photoshopla iyileştirmeler yapıyorum. bunun haricinde belirttiğiniz tokina lens hakkında benimde bilgim yok. 50mm lenside genelde portre çekimlerinde kullanıyorlar optik eleman az olduğu için çok keskin fotoğraf kalitesi sunuyor diyorlar. ama 50mm de ben manzara fotoğrafıda çok gördüm gayet başarılı bence isterseniz çekilen örnek fotoğrafları inceleyin. paperman'ın eleştirilerine kısmen katılıyorum ama insanlık hali vakit ayıramamışsınızdır başka bişey olmuştur, kötü niyetle söylediğini düşünmüyorum sonuçta bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

sonradan düzenleme: isterseniz şu siteden hem almak istediğiniz lenslerle çekilen hemde kendi lensinizle çekilen fotoğrafları inceleyin belki sorun lenste değil ayarlarda yada başka bişeydedir http://www.pixel-peeper.com/adv/

#mthee' tarafından 10.07.2013 13:08:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 13:06 - İp: 24.***.**9.20
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

Faydalı tavsiyelerin için çok teşekkürler mthee.
70-300 elden çıkarmaya karar verdim bende. Nikon 50mm prime lens aldım. Tokina geniş açı lenside en kısa zamanda almayı düşünüyorum.
Ben sadece "öğrende gel, daha makinesini kullanmayı bilmiyor, makinası ama kullanmayı beceremiyor" şeklindeki yaklaşımları fena halde karşı olduğumu belirtmek istiyorum.
Bu sebepten insan soru sormaya çekiniyor işin gerçeği...
Gene söylüyorum lensler hakkında yapıcı yorumu olmayan yazmasın lütfen!!!
Bu arada avanguardist ve ercan43 e de teşekkürler.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 13:32 - İp: 88.***.**8.226
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

hayırlı olsun güle güle kullan artık fotoğraflarını ve yorumlarını bekliyoruz lensle ilgili bende almayı düşünüyorum 50mm. pişman edeceğini düşünmüyorum açıkcası

Tarih: 10 Temmuz 2013, 13:52 - İp: 24.***.**9.20
keremgibi
keremgibi (üye)
Elazığ / Amatör

Valla inşallah becerebilir lensin hakkını verebiliriz. 300 tl gibi bir rakam ucuz ve performansı bu fiyata göre gayet iyiymiş diye okuduk araştırdık...
Daha iyisi size olsun.

Tarih: 10 Temmuz 2013, 15:01 - İp: 88.***.**8.226