cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

Lenste Çizik

arkadaşlar merhabalar.canon s5 is marka makinamın objektifinin orta alt kısmında küçük bir leke yada darbe var(toplu iğnenin üst kısmı büyüklüğünde).yine orta sol kısımda(kenara yakın) çok küçük bir parmak izi lekesi var.forumda araştırdım.toz yada çizikler fotografa yansımaz diye yazılar okudum.ama çektiğim fotograflarda,hepsinde olmamakla birlikte,orta alt kısımda(fotonun alt kenarı ve orta kısmının arasında) bazen bulanıklıklar meydana geliyo.ama her zaman değil.ışığın durumundan kaynaklanabilir mi bu?mercimekten az daha büyük ebatta flu gibi acaip lekeler.sebebi neden kaynaklanıyor olabilir?eğer lens darbe aldıysa izlemem gereken yol nedir?bilgisi olan arkadaşlar zaman ayırırsa sevinirim.teşekkürler.........

Tarih: 27 Haziran 2008, 14:37 - İp: 88.***.**8.189
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Netleme alanı dışında olduğu için bulanıklık olabilir mi? zoomm yapmıuşken mesela?

Tarih: 19 Temmuz 2008, 16:23 - İp: 78.***.**4.61
emre563
emre563 (üye)
İstanbul / Meraklı

eğer lens üzerindeki bir kusurdan kaynaklanıyorsa her fotoğrafta çıkması lazım (fotoğraftaki fon kusuru gizlemiyorsa tabii). bunun dışında lekeler lense direkt ışık kaynaklarından gelen ışık sonucu olabilir (sokak lambası, güneş v.s.). lens camına çok küçükte olsa su samlacığı gelmiş olabilir. bence örnek bir foto yukleyin. eğer lens çizildiyse ve ondan kaynaklanıyorsa yapacak fazla birşey olduğunu sanmıyorum.

Tarih: 21 Temmuz 2008, 02:24 - İp: 85.***.**3.235
  • 1