sinan3d
sinan3d (üye)
İstanbul / Amatör

Lens Ve Mercek Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar..ben yenı uyeyım..lenslerle ılgı bır sıkıntım var anlattıgımda kımse anlamıyor yada ben anlatamıyorum..lens ve optıkler konusunda en ıyı fıkır alabılecegım yer burası dıye dusundum..şimdiden tesekurler..yenı yaptıgımız bır sıstemde porjeksıyon cıhazı kullnıyoruz..lensten gecen ısık orta ksıımda cok net ama koselerde hafıf kaymalar var..
kullanıdıgım porjeksıyon modelı benq w1070 lens tıpı olarakta
PROJEKSİYON LENS F=2.59-2.87, f=16.88-21.88mm yazıyor..
daha onceden acer h7531d modelı kullanıyorduk bunun lens ozellıgı F=2,55-2,87 f=22,41-26,82 mm..bunda boyle bır sorun yoktu fakat bu cıhaz uretımı bıttıgı ıcın yenısını bulamıyoruz..bu problemı sızce neden yapar..ve acerdakı lens gıbı bır lens nerede urettırebılırım..

tavsıyelerınız beklıyorum..çok teşekkurler

Tarih: 6 Nisan 2014, 22:02 - İp: 88.***.**8.187
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba

projeksiyon cihazlarıyla ilgili ayrıntılı bilgim yok
kullanıyorum evimde ama sadece kullanıyorum

bahsettiğiniz problemle ilgili olarak (pek anladığım bir konu olmamakla birlikte hiç cevap veren olmadığı için belki fikir verir düşüncesiyle) her türlü lens, mercek, optik eleman vs kullanımında orta kısmın kenarlara göre daha iyi görüntü verme olasılığı vardır.
bu genellikle (fotograf makinesi objektiflerinden bildiğime dayanarak) kullanılan optik elemanların kalitesizliğinden kaynaklanır. mesela (fotograf ile ne kadar ilgilisiniz bilmiyorum o yüzden hiç alakanız yokmuş gibi yazıyorum) kaliteli malzeme kullanılan prime lenslerde bu bahsettiğiniz problem pek olmaz. ama diğer lenslerde (mesela 18-105 afs nikon) orta kısımdan geçen ışık daha derli toplu iken, kenar ve özellikle köşelerde ciddi ışık ve renk bozulmaları (chromatic aberration), haliyle netlik kayıpları olur. bunun sebebi de söylediğim gibi maliyeti düşük tutmak adına kalitesiz optik kullanılmasıdır.
bunu önlemek için fotografçılıkta daha iyi bir lens alma dışında ne yapılabilir bilemiyorum
ama sizin durumunuz sanıyorum biraz farklı
yani lens yaptırmaktan bahsediyorsunuz ki bu nerede ve nasıl yapılabilir en ufak fikrim yok

sadece şunu söyleyebilirim
kullanılan optik eleman düşük kaliteyse bile
orta kısmı kenarlarından daha kaliteli ışık geçirir
buradan hareketle, mesela kullandığınız lensin çapı 62 mm ise,
aynı kalitedeki bir 86 mm lens, sistemde aynı noktaya konulduğunda, sadece ortasındaki 62mm lik kısım ışık göreceği ve dışarıda kalan bölümleri ışık görmeyeceği için ( yani lensin sadece orta kısmını kullanmış olacağınız için ) bozulmalar azalabilir
hatta azalır eminim

nasıl emin olduğumu da şöyle açıklayayım
gene fotografta, objektifin ucuna takılarak kullanılan filtrelerden hareketle
zamanında bir 300 m lesi macro lense dönüştürmeye çalışırken (macro lense ayrıca para vermemek için),
lensin filtre çapı yanılmıyorsam 68 mm idi
ve ucuna 68 mm lik bir büyütece benzer filtre alıp taktım
evet büyütme işi hallolmuş gibiydi
ama özellikle köşelerdeki ışık kırılmaları ve sanki buğulu camdan bakılıyormuş görüntüsü çok rahatsız ediciydi

o yüzden de 68 mm çapı olan lense, araya taktığım birkaç aparatla (step up ring ler ile) aynı büyütecin 86 mm çapında olanını takmıştım
ve bozulmalar epey azalmıştı

dediğim gibi belki hiçbir işinize yaramaz bu yazdıklarım
sadece bir ihtimal fikir verir umuduyla yazdım

saygılar
selamlar

#tomaydin' tarafından 09.04.2014 11:48:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2014, 11:47 - İp: 78.***.**7.229
  • 1