emredirik
emredirik (üye)
Bursa / Amatör

Lens Uzerinde Lekeler

merhabalar. benim bir adet genis aci lens im var. bu lens ile su fotografi cekerken suya cok yaklasmistim ve su damlaciklari lens in uzerine sicradi. ben o sirada fazla umursamadim daha sonra silerim gecer diye fakat 10 dakika sonra lens temizleme kiti ile solusyon ve temizleme kumasi ile bu lekeleri bir turlu geciremedim. elimle dokundugumdada lekelere hic birsey olmuyor sanki lekeler camin uzerinde degilmis gibi. buu lekelerin suyun kireci olma ihtimali varmi ve nasil cikarabilecegim konusunda yardimci olabilirmisiniz. tesekkurler. lekelerin resmini su linkte gorebilirsiniz.
http://emredirik.spymac.net/1.JPG

Tarih: 22 Kasım 2004, 15:11 - İp: yok
vozgur
vozgur (üye)
İstanbul / Amatör

baya eski bir konu ama bilgi amaclı bakmak isteyen olursa diye yazıyorum kireci EDTA cözeltisi cözer ama edtada bir asit o yüzden cok seyreltik olarak önce başka bi yerde deneyerek kullanabilirsiniz

Tarih: 31 Mart 2006, 18:44 - İp: 85.***.**2.221
barakiel
barakiel (üye)
İstanbul / Amatör

aynı sorun bendede oluştu,fiskiye fotoğrafı çekerken su sıçradı,şimdi forumu okurken aklıma geldi bakim dedim,su damlacağı iz bırakmış temizlemek için bir yol bulundumu?bikaç arkadaş kimyasal maddelerden bahsetmişte,nasıl bulacağız o çözeltileri? teşekkürler..

Tarih: 7 Mayıs 2006, 23:47 - İp: 81.***.**1.48
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

çözümünü bilmiyorum ama herkese UV filtre almayı tavsiye ediyorum.

çok pahalı bir şey değil. en azından objektifinizin yanında.

çok kaliteli bir şeye ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum amatör olarak.
en basit filtredir, objektifinizi korur. çizilecekse 15-20 milyonluk filtre çizilsin.
leke mi kaldı, korkmazsınız objektifi kaybedeceğim diye. olan 15-20 milyonluk filtreye olur.
hiç olmadı atarsınız.

15-20 milyon sokakta bulunan para değil biliyorum. ama objektife ödediğiniz parayı bir düşünün bir de onun sigortası olan filtreye ödeyeceğiniz.
en iyisi filtreyi objektifle birlikte alınız ve hemen dükkanda takınız. internetten falan ısmarlıyorsanız da filtrenin objektiften önce elinizde olmasını sağlayın. hiç olmazsa beraber yollatın.

ben de yeni bir objektif ısmarladım internetten ve gelmesini bekliyorum ama uv filtresi şimdiden evde hazır bekliyor.

burak

Tarih: 8 Mayıs 2006, 23:27 - İp: 84.***.**6.250
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

aynen burfak alacan UV filtre takacan .

tabii iş işten geçmeden takmak lazım.leke olunca yada çizilince ah vah fayda etmiyor.

Tarih: 9 Mayıs 2006, 00:14 - İp: 88.***.**6.222