emredirik
emredirik (üye)
Bursa / Amatör

Lens Uzerinde Lekeler

merhabalar. benim bir adet genis aci lens im var. bu lens ile su fotografi cekerken suya cok yaklasmistim ve su damlaciklari lens in uzerine sicradi. ben o sirada fazla umursamadim daha sonra silerim gecer diye fakat 10 dakika sonra lens temizleme kiti ile solusyon ve temizleme kumasi ile bu lekeleri bir turlu geciremedim. elimle dokundugumdada lekelere hic birsey olmuyor sanki lekeler camin uzerinde degilmis gibi. buu lekelerin suyun kireci olma ihtimali varmi ve nasil cikarabilecegim konusunda yardimci olabilirmisiniz. tesekkurler. lekelerin resmini su linkte gorebilirsiniz.
http://emredirik.spymac.net/1.JPG

Tarih: 22 Kasım 2004, 15:11 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Aynı sorun damla çekerken benim de başıma geldi. Çözüm bulamadım. Temizleme kiti aldım olmadı. Cam sil geçirir diyorlar fakat o da zarar verir diye korkuyorum. Kireçten olduğu kesin. Yardımcı olan olursa gerçekten iyi olacak.

Tarih: 22 Kasım 2004, 15:14 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bir hoh hoh desen lensin uzerinde gecmez mi? pamukla falan temizlersen gecer bence..

Tarih: 22 Kasım 2004, 15:23 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Dadanagast tahmin ettiğin gibi değil. Hoh la pohla geçmesi imkansız Anlamıyor makina hohtan pohtan Pamuk, özel lens temizleme kağıdı, özel solisyon hepsini denedim nafile. Geçmiyor. Kimyasal da kullanamıyorsun lense zarar verecek diye. Ne olacak halimiz böyle Kireç için porçöz nasıl olur acaba

#suysal1' tarafından 22.11.2004 16:23:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2004, 16:24 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dpreview'in forumunda boyle bir konu acilmis.. birisi CSP20 premoistened pad ve CSP20 dry wipe al demis www.chemtronics.com adresinden.. web adresi calismiyor su anda.. tahminim bilgisayarcilarda satilan laptop screen cleaner turunden bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz.. alcohol-free olmasi lazim..

#dadanagast' tarafından 22.11.2004 16:38:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2004, 16:37 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bilgisayar temizleme köpüğü etkili olmuyor. Site açılınca ayrıntılı bilgi verirsen seviniriz. No spik ingiliz

#suysal1' tarafından 22.11.2004 16:44:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2004, 16:44 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla suysal, bende problemli lens yok; siz bana haber verin.. veya vermeseniz de olur..

Tarih: 22 Kasım 2004, 17:04 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Rica ederim. Yanlış anlama. Problem lenste değil, kireçte. Habersiz kalma diye

Tarih: 22 Kasım 2004, 17:06 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dogrudur.. ama bende problemli kirec de yok..

Tarih: 22 Kasım 2004, 17:16 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bizdeki kaliteli kireç. Kireç dedin mi yapışacak bir daha çıkmayacak Kireç te beton gibi sahiden ha ...

Tarih: 22 Kasım 2004, 17:19 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

tıbbi tahlil laboratuarlarında potasyum diklomat mı ne bir sıvı var ben bir kere denedim ve olumlu sonuç aldım.Onlarda bu sıvıyı cam eşyaların temizliğinde kullanıyorlarmış...Önce düşük çözeltiden başlayarak denemenizde fayda var...

Tarih: 22 Kasım 2004, 17:59 - İp: yok