cihan_n
cihan_n (üye)
İstanbul / Amatör

Lens

tüm fotoğraf severleri selamlıyorum....
bazen karşıma çıkıyo, farklı markalarda kullanılan objektifler makinenin deklanşör ömrünü kısaltıyor diye.gerçekten böyle bişey var mı?
teşekkürler!

Tarih: 3 Haziran 2009, 21:36 - İp: 85.***.**9.195
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Yok.

Tarih: 4 Haziran 2009, 10:11 - İp: 88.***.**3.75
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Son model Practıca bir makine almıştım, pasolu. Almanya' dan gelmişti ve üzerinde sadece 49 mm. bir lens vardı. Bir arkadaşımda '' Bende 200 mm. Zenit teleobjektif var, vereyim kullan'' dedi. Diyafram piminin ağırlığı ve diyafram yapraklarının yağlı oluşu, makinenin baskı panelini eydi, deklanşör sertleşti, ayna ayarı bozuldu ve hareketini aynadan alan perde aralık yaptı. Tabiiki bu bahsettiğim uzun yıllar önce.........şimdi bu tarz bir teknoloji kullanılmıyor. Günün teknolojisinde diyafram komutları milivolt olarak alıyor. Body komutu saniyenin + - !8 000 de biri kadar kısa sürede veriyor ve görevi bitiyor. Ve...deklanşör bu kısa zaman aralığında da tüm ölçümlerin yapıldığı enerjiyi makinenin gerekli birimlerine dağıtmış oluyor. Kısacası gövde ve lens bağlı oldukları halde, tamamen bağımsız çalışıyorlar.
Ben makine üreticisi olsam.....objektifi benden almazsanız...............''farklı objektifler makinenizi yakar'' derim. Yani, kendi ürünümü satmak isterim.
Makinenin deklanşör ömrü dediğimiz, yani...gerçek anlamda ömrünü kısaltan ve asıl gözden kaçan ; Bataryalarımızın eskimeye başlaması, yani...makine için gerekli olan amperi üzerinde tutmamasıdır. Rutubet ikinci düşman, body ile lens kontaklarının oksitlenmiş olması ( Bunlar göz ile görülemez ) en önemli üçüncü düşmandır.
Sorunuza bir sohbet mahiyetinde uzunca cevap verdim. Umarım sizi sıkmamışımdır ?
Ve...ayrıca ; Amerika gibi bir ülkenin kendi üretimi ( Tamron ) dururken...Canon ve Nikon makinelerde %80 gibi bir oran ile Sigma lens kullanması...ciddi olarak düşünülmesi gereken bir durumdur.
Sevgi ve saygılarım ile....çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Tarih: 5 Haziran 2009, 02:50 - İp: 195.***.**5.233
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ufak bir not....Açıkçası hiç önemli değil - konuyla da baglatılı değil - ama Tamron'un Amerikan firması oldugunu sanmıyorum ...Japon diye biliyorum ...

Tarih: 5 Haziran 2009, 09:21 - İp: 64.***.**4.24
cihan_n
cihan_n (üye)
İstanbul / Amatör

(fotosafari)sayın abim açıklamaların için çok teşekkür ederim ....yola devam

Tarih: 5 Haziran 2009, 13:55 - İp: 85.***.**2.248
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

Sayın paperman, merhaba.
Bu bilgiyi hoş görünüze sığınarak, küçük bir paylaşım olması amacı ile veriyorum.
Tamron U.S.A. kökenli ( Patent ) bir ürün ve sadece almanyada üretiliyor.

Tamron International Distributor - Fabric
Robert Bosch Strasse N.9 50769 Köln
+49 221 970 32 50

Türkiye ; [email protected]

Yıllar önce...tiyatrocu olan eniştem Japonya'ya bir oyuna gitti, fırsat bu fırsat diyerek bir Tamron objektif sipariş ettim. Gelen ürün ambalajı ve tüm bilgileri ( çıkış ) Avusturya. Nasıl olur dedim....ve, işin peşine düştüm.
O tarihe kadar bende Japon olarak biliyordum. Yazdıklarımı sadece küçük bir paylaşım olarak nitelendirmenizi rica ediyorum.
İyi günler...gönlünüzce fotoğraflar...........

Tarih: 5 Haziran 2009, 14:29 - İp: 195.***.**5.116
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sayın fotosafari ,

Verdiginiz bilgilere tesekkurler ..Dedigim gibi onemsiz ve üzerinde durulmayacak bir konu ama bendeki bilgiler de şöyle...( yeni ogrendigim diyelim ...)

Tamron Co., Ltd. (株式会社タムロン, Kabushiki-gaisha Tamuron?) (TYO: 7740) is a Japanese company manufacturing photographic lenses, optical components and commercial/industrial-use optics. Sony is a major shareholder in the company[1] and the two companies have worked together on several Sony-brand lenses for the Sony α series of digital SLR cameras.

tiklayın - Tamron

Bazı urunlerinde USA patent veya patented technology kullanıyor oldugunu ben de gordum . Ama o alınan teknoloji ile ilgili bir durum ...Firma Japon gozukuyor benim simdi oylesine baktıgım linklerde ... Her ülkede ayrı bir distributoru veya kendi kardeş şirketi - tıpkı Canon USA , Nikon Germany , v.s. - olması da normal tabi sizin verdiginiz bilgideki gibi ...

Dedigim gibi - bilgi paylasımı olsun diye yazıyorum ...Olsa ne olur , olmasa ne olur ?

Iyi Gunler

#paperman' tarafından 05.06.2009 18:53:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2009, 17:38 - İp: 64.***.**4.24
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

Sayın Uğur Bey...aslında en iyisini yapıyoruz. Konumuz olsun veya olmasın bunun üzerine düşmemiz, bilinmeyenlerin ortaya çıkmasında büyük faydalar sağlıyor. Patent, yani U.S.A. teknolojisinin kullanılmasında çok haklısınız.
Size hitaben birinci yazımdan sonra derin bir araştırma daha yaptım. Acaba eksik bir bilgi olabilirmi ? düşüncesi ile son olarak Türkiye mümessilini, yani Zoom İthalat'ı aradım. Çeşitli web sitelerinden edinmiş olduğum bilgiyi bir defada yetkili kişiden ( İthalatı gerçekleştiren kişiden ) kendi kulağım ile duymak istedim. Bilgi teyid edildi.
Teknoloji ( Lisans ) sahibi....Amerika, Tek üretici Almanya.
Almanya'nın dışında hiç bir ülkede üretilmediği bilgisini ben tamamen doğru saymak mecburiyetindeyim. Bu yazımı da size bu nedenle yazıyorum. Sağ olun, emeğinize ve ellerinize sağlık. Belirttiğiniz gibi, her ne kadar konumuz dışı olsada bu bilgi paylaşımımızın faydalı olduğu kanaatindeyim.
Çalışmalarınızda başarılar, sağlık ve hayırlı akşamlar dilerim.

Tarih: 5 Haziran 2009, 19:37 - İp: 195.***.**9.53
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tesekkurler ...Valla konu cıkmaza dogru gidiyor Ben şaka ile karışık iddiaya devam edeyim . Nasıl olsa birbirimizi boyle bir konuda kıracak halimiz yok ...

"Tek üretici Almanya. Almanya'nın dışında hiç bir ülkede üretilmediği bilgisini ben tamamen doğru saymak mecburiyetindeyim "

Internette bir dolu Made in China , Made in Japan Tamron objektiflerden bahsediliyor . Hatta tartışma konuları da genelde , Japonya'da yapılanlar ile Cin'de yapılanlar arasında fark var mi diye .... Google'da " Tamron made in China " diye bir arama yaptırmanız yeterli ....

Bir onceki yazıda verdigim Tamron'un Japonya sitesi firmanın 1950'lere dayanan Japonya kuruluş ve lens uretimini anlatıyor . Marka kesin Japon , kuruluş yeri Japonya , patron yine yaşlı bir Japon . En azından ABD firması son yıllarda satın almıştır ve Fotosafari kısmen haklı olabilir diye de düşündüm ama gordugum kadarıyla Tamron'u kimse Japonların elinden almamış

Patent konusu eminim cok derindir . Lensin tamamı USA patentli olabilecegi gibi , içinde sadece kullanılan bir teknoloji veya atıyorum motor,diyafram patentli olabilir .

Affınıza sığınarak bu konuda en "guvenilmez" kaynagın Turkiye'deki distributor olabilecegini " onyargılarımı " maalesef kıramayarak belirtecegim . Zira yanlış bilmek veya kısıtlı bilmenin yanısıra , kasıtlı olarak ABD urunu oldugunu bile soyleyebilirler gibi geliyor bana ....

Su ana kadar Tamron USA 'nin , ornegini verdigim Canon USA , Nikon Germany veya Mercedes Turkiye'den farklı bir yapısı oldugunu , baktıgım internet sitelerinde goremedim . Siz lutfen Tamron USA 'nin , yukarıdaki yapılardan farklı - distributorluk/kardeş şirketlik harici - olduğunu gosterir bir link bulabilirseniz bana iletin ...

Lenslerin Japonya,Çin, vs harici Almanya'da da yapılıyor olması kuvvetle ihtimal - Almanya optik urunlerde ( Carl Zeiss,BW) bir isim ....Tamron'un bir de Sony ortaklığı var imiş ki o da ucunda Carl Zeiss'a kadar uzatır bu işi ...

Ozetle :

USA patentli , hatta ABD'de design edilmiş bir ürün olduğunu kabul edebilirim ama Tamron'un Japon firması , üretimlerinin de Japonya,Çin,Almanya gibi bir çok ülkede yapıldığı konusunda fikrimi değiştirmeniz bayagı zor gozukuyor

Keşke başka bir başlık açsaymişiz - hem topici acan actıgına,sorup soracagına bin pişman olmazdı , hem de başkaları da hem yararlanıp hem fikir belirtebilirdi ...

Kolay Gelsin

Tarih: 5 Haziran 2009, 20:15 - İp: 64.***.**4.24
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Tamron USA patent " konusunda cok kısa bir araştırmamın sonucunu ekliyorum .

tıklayın

Yukarıdaki sayfa Tamron tarihini ozetlemekle beraber kullandıgı USA patent konusunda da sonlara dogru bilgi veriyor .

"In 1966, Taisei Optical introduced the first lenses of their Adapt-A-Matic lens line. These lenses featured interchangeable mounts and featured auto aperture mechanisms for cameras which supported this feature. Curious if there was a patent for these interchangeable mounts? There most certainly was! See U.S. Patent #3,500,735 and the division thereof, U.S. Patent #3,657,988 , for details. These two patents are considered to be extremely important to Tamron's future success with regards to interchangeable lenses for different camera bodies. "

Bahsedilen USA patent, kullandıgı ve ününü borçlu oldugu interchangeable mount teknolojisi ile ilgili ... Bunu kullanmayan bir cok lens ureticisi zamanla yok olmuş ...Ilginç olan , patent sahibinin de Tamron olması ... Bu teknolojiyi ABD'de patent altına aldığı için "USA patent" ibaresi bulunuyor sanırım lenslerinde - marka/üretici/designer ile alakalı olmadan ....

#paperman' tarafından 05.06.2009 20:35:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2009, 20:27 - İp: 64.***.**4.24
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

Sayın Uğur Bey, Kırmak ne kelime...inanın ben gidişattan çok memnunum. Israrcı olmamız birbirimize karşı değil. Ortada bir yanlış bilgi var....ama henüz çözemedik.
Fakat verdiğiniz...son...bilgilere bakılırsa, haklılık payınız artıyor. Lisans konusu sanırım sizin ifadeleriniz doğrultusunda. Ben de uzun yıllar yanlış bir bilgiye ev sahipliği yapmış olabilirim. Ayrıca...size adres gösterdiğim, Türkiye tek satıcısı ( Eğer kendi sesi ile...yanlış bilgi vermiş ise ) inanın benden çekeceği var. Ben doğru ve düzgün ticaretten yana, ve ayrıca bu ticareti sanat ile birleştiren bir kişi olduğum için ; bu kişilerin bizlere sarfettikleri cümlelerde bir yanlışlık ve art niyet aramıyorum. Ama tesbitim halinde, bu hatalarının bedelini ticari olarak ödetecek gücüm var. Benim bir yazım ile bu kadar zahmet ve araştırma içine girdiniz. Elleriniz dert görmesin. Sonuçta bunları takip edenler bir şekilde fayda sağlayacak ve ileride hata içine düşmeyecekler. O nedenle gidişattan memnun olduğumu ifade ettim.
Siteye üye olduğum ilk günlerde, '' Fotoğraftaki kariyeri ve mazisi ne olursa olsun, yaşı ve konumu ne olursa olsun...hepimizin, birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var '' demiştim. Yaptığım araştırmada, lisans konusunun sizin ifade ettikleriniz gibi olduğunu öğrendim...yani sizin sayenizde, bu konuya dahil olmanız sayesinde öğrendim. Gerçekten çok teşekkür ederim, sağ olun.
Fotoğrafın ataları ne demiş ?
Bana bir kelime öğretenin.............dik yokuşta tripodunu taşırım.

Huzurlu bir günde...sıkı bir fotoğraf turu sonunda...güzel bir kır kahvesinde...sağlık ve sıhhat içinde....akşam çaylarımızı yudumlamamız dileğim ile.........saygı ve sevgiler.

Tarih: 5 Haziran 2009, 23:09 - İp: 195.***.**4.160