gülümseyin
gülümseyin (üye)
Düzce / Doğa Fotoğrafçısı

Kelebek Fotoğrafçılığı-makro Lens

Merhabalar. İlk defa Dslr ye geçiş yapacak biri olarak Canon Eos 450D'yi Body olarak almaya karar verdim.2200tl kadar bir bütçeyide kullanacağım lensler
için ayırmış bulunuyorum.Genellikle Manzara,Kuşlar ve özelliklede Macro fotoğraflar ile uğraşacağım.Şu an ilk etapta manzara fotoğrafları için kullanacağım lens konusunda forumlardan ve de diğer sitelerden yaptığım
araştırmalar sonucunda Tamron 17-50 lensi ekipmanıma muhakkak eklemek istiyorum.Keskin sonuçlar veren ve dünya çapında şu an en çok tercih edilen
bir lens.Fiyatı ise 800tl civarı.
Kuş fotoğrafları çekebilmek için ise Canon 55-250 veya Sigma 70-300 Apo Macro dan birini tercih etmeyi düşünüyorum.Bu iki lensin yaklaşık olarak fiyatları da birbirine yakın. 450-500tl civarında.
Benim özellikle üstünde durduğum ve yardımınızı istediğim konu ise macro lens seçimi.Genellikle sürekli hareket halinde olan kelebek,arı ve böcek gibi
canlıları çekmek istiyorum ve bu canlılara çoğu zaman yaklaşmak zordur.Yazmış olduğum diğer iki tele lensinde macro özelliği var ama 1:1 büyütme özelliği olan ve sadece makro çekimler için kullanabileceğim bir lens
arıyorum. Diğer lensleri aldığım zaman 1000tl civarında bir bütçem kalıyor.Tamron 90mm yi ve Canon 100mm f/2.8 den birini tercih etsem,macro konusunda iyi lensler olduğunu okudum.Fakat bu lenslerle kelebek gibi canlılara ne kadar yakın bir mesafeden çekim yapabilirim.15-20m mesafeden bir kelebek fotoğrafını çekmek istesem nasıl bir lens seçmem gerekecek.Tercihlerim konusunda sizlerinde fikirlerini bekliyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler...

#gülümseyin' tarafından 03.04.2009 13:59:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2009, 13:10 - İp: 81.***.**9.115
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Merhaba Tamron 17-50'yi bir aralar bende almak istiyordum ama FF uyumlu olsun diye EF 24-70mm alacağım 17-50 güzel bir lens ama FF uyumlu değil ilerde geçerseniz satmak zorunda kalırsınız onun yerine EF 17-40L düşünülebilir. Ama FF'ye geçmem diyorsanız iyi bir seçenek gibi tamron..

Macro fotoğraflara benimde merakım var benim almak istediğim lens EF 100mmf/2.8 macro lensi çok hoşuma gitti bu lens size arıyı böceği korkutmadan çekmek için yeterli mesafeyi sunar diye düşünüyorum zaten elinizde 1.6 crop makine var dolayısıyla 160mm gibi bir uzunluk olacak rahat çekersiniz diye düşünüyorum bence bu lens iyi bir seçim ama genede kullananlar yorum yaparsa daha iyi olur.. saygılar

Tarih: 3 Nisan 2009, 21:45 - İp: 88.***.**2.10
gülümseyin
gülümseyin (üye)
Düzce / Doğa Fotoğrafçısı

Tavsiyelerin için teşekkürler 'kingjames'. Aslında Dslr ye yeni geçiş yapacak biri olarak bazı terimleri bilmiyorum.( FF Uyumlu ve Ef uyumlu gibi.)Bu konuyu biraz daha
açabilirsen memnun olurum. Makro lens konusundaki yardımın için ise ayrıca teşekkür ederim. Bu anlattığınız lenslerin kullanıcılarının da yorum ve öenerilerini bekliyorum.Selamlar...

#gülümseyin' tarafından 04.04.2009 12:27:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2009, 12:26 - İp: 88.***.**5.140
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

FF dediğim terim ''fullframe'' yani tam kare anlamında genelde en üst seviye profesyonel makinelerde bulunur.Yani film görevi yapan sensörün 35mm filme eşit olduğu anlamında diğer yarı pro ve giriş seviyesi makinelerde APS-C tipi daha küçük sensör bulunur.

EF ise canon'un lens sistemine verdiği isim EF24-70 EF 100mm macro lens gibi birde EF-S lensler var bunlar daha yeni bahsettiğim APS-C tipi 35mm filmden daha küçük sensöürlü makineler için tasarlanmıştır ve sadece bu boyutlu sensörlerde kullanılabilir.Yani EF-S bir lensi FullFrame makineye takamassınız anlamına gelir.EF lensler ise hem FullFrame denen sensörlerde hemde daha küçük sensörlerde kullanılabilir. Yani EF lens almak ilerde hangi makineyi alırsanız alın her makineyle uyumlu olacağı anlamına gelir EF-S ise sadece küçük boyutta sensörü olan kameralar için kullanabilirsiniz anlamına gelir.. 100mm lensi bende internette çok inceledim kullanıcıları çok memnun hatta bende almayı düşünüyorum bu lensi ileride genede bu sitede kullanlardanda yorum almak gereklidir.. saygılar

Tarih: 5 Nisan 2009, 15:27 - İp: 88.***.**2.10
selcukdr48
selcukdr48 (üye)
Manisa / Amatör

15-20 m den kelebek çekmek mi ? :O

Tarih: 6 Nisan 2009, 19:45 - İp: 81.***.**4.154
  • 1