özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Geniş Açı Objektifler Ve Köşeleri

Konu başlığı biraz ilginç oldu ama karakter sınırlamasından dolayı böyle birşey çıktı, kusura bakmayın..

Mevzuya gelince; geniş açı objektiflerde kullanılan filtrelerin slim olması gerektiği, aksi takdirde çekilen fotoğrafın köşelerinde kararma oluştuğu konusunda duyumlar aldım. Aynı şekilde slim (ince) filtrelerin tanıtımında ve bazı fotoğraf yazılarında aynı bilgiye rastladım. Ancak pratikte herhangi bir gözlemim olmadı. Geniş açı objektiflerde kullanılan filtrelerin slim, yani ince olmaması durumunda köşelerde kısmi bir kararma yaşandığı doğru mudur? Doğruysa bunun sebebi ve miktarı nedir, hissedilir düzeyde midir? Bu arada bu bilgi doğrultusunda kaç mm'ye kadar olan objektifler geniş açı olarak kabul edilmelidir? Teşekkürler..

#özgür' tarafından 15.01.2008 11:36:53 tarihinde düzenlendi.

#özgür' tarafından 15.01.2008 11:47:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2008, 11:36 - İp: 212.***.**5.211
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kesinlikle doğrudur. Çok yaşadığım başımın belası bir durum bu.Zoom yapmaya zorunlusunuz.İnce filtre kullanmak şart.Saygılar..

Tarih: 15 Ocak 2008, 13:29 - İp: 82.***.**6.69
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Yanıt için teşekkürler echoes. İnce filterlerde bu durum tamamen ortadan kalkıyor mu yoksa minimuma mı iniyor? Bir de yalnızca UV için değil sanırım, hepsi için geçerli değil mi? Ve son olarak kaç mm'ye kadar olan objektifleri geniş açı kabul etmek lazım. Mesela ben de Tamron 17-50mm var. Filtremin slim olmaması durumunda kaç mm'ye kadar köşelerde kararma yaşayabilirim?..

Tarih: 15 Ocak 2008, 14:20 - İp: 212.***.**5.196
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Bende 12-24 var. İki filitreyi üst üste takmazsam köşelerde kararma olmuyor. Belki aynı lens ff makinalarda kararma yapabilir. Denemedim, bilmiyorum.

Tarih: 15 Ocak 2008, 17:04 - İp: 91.***.**9.2
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bildiğim kadarıyla söyliyeyim.Filtre çerçevesinin kalın olması ve objektifin görüş açısının önüne geçmesi durumunda köşelerde kararma oluyor.İnce filtre kullanıldığında bu durum ortadan kalkıyor.Geniş açının kaç mm den başladığı bence kişinin kaç derecelik bir görüş açısını geniş olarak algılamasına bağlı. geniş açı olarak kabul edilen 28mm bana geniş gelmiyor. Sizin lensiniz 17-50 mm, yani 34 mm ye karşılık geliyor.geniş açı sınıfına girse bile bana sorarsanız çok dar açılı bir objektif. Nerdeyse balık gözü sayılabilecek 14 mm objektiflerlerde ise sanırım objektife özel filtreler kullanılıyordur. Saygılar.

Tarih: 15 Ocak 2008, 17:07 - İp: 82.***.**6.69
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Ben filtrenin, yani optik camının kalınlığı ile ilgili olduğunu sanıyordum. Bu kararmanın filtre çerçevesinin kalınlığı ile ilgili olduğunu düşünmemiştim hiç.. Aceba elinde, filtresi slim olmadığı için köşelerde kararmalar olmuş fotoğraf örneği var mı kimsede?

Tarih: 16 Ocak 2008, 13:17 - İp: 212.***.**5.227
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Sony UV Sony Polarize filtre üst üste takılıyken CZ16-80 objektifle bir denemede çıkan köşe kararması

Tarih: 16 Ocak 2008, 15:16 - İp: 88.***.**0.52
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Örnek içinçok teşekkür ederim merson. Sanırım 16mm'de çekilmiş bir fotoğraf. Yoksa daha yüksek mm'lerde de karşılaşılabiliyor mu bu sorunla?

Bu arada biraz konu dışı olacak ama birçok testimde UV filtrelerin fotoğrafa pek etkisi olduğuna rastlayamadım ben. O yüzden daha çok koruma amaçlı takıyorum UV'leri. Peki polarize ya da başka bir filtre ile üst üste kullanıldığında faydalı bir etki sağlayabilir mi? Kısacası polarize filtremizi doğrudan objektifin üstüne takarsak ya da UV filtre üstüne takarsak sonuçta nasıl bir değişme olur?..

Tarih: 16 Ocak 2008, 19:21 - İp: 88.***.**4.165
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Birden fazla filtre kullanırken sonucu izlemek gerek. En geniş açıda sorun yaşanabilir. İnce camlı ve ince çerçevelilerde sorun olmaz sanırım.

Tarih: 17 Ocak 2008, 14:49 - İp: 88.***.**4.53
otraju
otraju (üye)
İstanbul / Amatör

16-85mm nikkor lensime b+w 67mm uv filtre takarsam (slim değil) onda da kararma olur mu? eğer oluyorsa boşu boşuna para verip almayayım bari filtreyi =(

Tarih: 3 Mayıs 2008, 04:26 - İp: 88.***.**9.192
  • 1