badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Geniş Açı Konverter Ne Kadar Faydalı?

Uzun zamandır kullandığım, kalitesinden memnun olduğum ama geniş açıdan mahrum kaldığım Minolta 28-75 f2,8 lensime 0,43x lik makrolu geniş açı konverter aldım. Link için tıklayın.
Tabi 0,43x dediği için taktığım zaman 28mm x 0,43 = 12,04mm ve 75mm x 0,43 = 32,25mm arasında değerler elde etmem gerekiyordu. Tabi makineminde 1,5 croplu olduğunu düşünürsek 35mm eş değerleri 18-48mm arası olması gerekiyordu.

Yalnız şöyle bir durum var bu converter makro converteri ile birlikte geliyor. İkisi ayrılabiliyor tabiki ama makro konverter olmadan kullandığınızda netleyemiyor. Netlemesi için illa makro converter şart yada 0cm den netleyebilen 67mm filtre çapında bir makro objektife takılması şart. O zaman makro converteri kullanmaya mecbur kalıyorum. Ama kullandığım zaman sanırım geniş açıdan epey bir çalıyor ve (ölçmedim, kesin bilmiyorum) 12mm 18mm ye dönüyor. Yani 35mm eşdeğeri 18 değil 27mm oluyor.

İşte deneme fotoğrafları burada :

şimdi durum böyle olunca üzerine bir 50 lira ekleyip kit lens 18-55 i almak yada iyice para biriktirip bir Sigma 10-20 almak (gerçi kendisi 1.300 tl) çok daha iyi olurdu. Ama ne yapalım idare edeceğiz artık. Yada ben tamamen yanılıyorum. Makro converteri ile o gene 0,43x küçültme yapıyor ama bana az geliyor. Çünkü elimde bir 18mm objektif yok kıyaslayamıyorum.

Bu deneyimimi burada paylaşıyorum ki geniş açı hevesini converter ile ucuz yollu halletmek isteyenler okusun.

Makro converter tek başına marifeti bu:

Converter olmadan ancak bu kadar:

Her ikiside 75mm de netleyebilecek minimum uzaklıktan çekilmiştir.

#badboy79tr' tarafından 30.12.2010 00:46:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2010, 00:45 - İp: 85.***.**9.31