hahahi
hahahi (üye)
İstanbul / Amatör

Filtre Kullanimi Önemli Mi?

merhabalar. ya F17 ya da nikon 5700 alacagim.fakat sunu ögrendim nikon da filtre kullanilamiyormus sanirim.sizce bu önemli mi yoksa sadece bir detay mi.bir de nikon icin yavas kaydettigini ve az isik ortamlarinda zorlandigini söylüyorlar.fikriniz var mi?Aranizda bu modelleri kullanan var mi.bana mail atarmisiniz size danismak istedigim seyler var. adresim [email protected]
Tesekkürlerrrr

Tarih: 27 Mart 2004, 15:48 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Bende ikisi arasinda cok zorlandim. Ayni klasmanda iki makina hemen hemen fotograf kaliteleri ayni.Bunun disinda bazi kriterleride göz önüne alarak tercihim F717 oldu. Pozitif sebeplerine gelince Objektifin zoom sirasinda ileriye cikmamasi. 5700 de objektif disarida iken bir carpma sirasinda tamirati pahaliya patliyabilir. Sony de 5x Zomm var Nikon da daha fazla Sony e ilave Zoom lens takilarak buda problem olmaktan cikar. Sony e 58 mm lik istedigin kadar filtre tailabilir.Ben sadece objektifi cizilmelere korumasi amaciyla UV filtre takiyorum. F717 nin enerji tüketimi daha az. En önemlisi kendi sinifinda diger makinalarda olmayan F2.0 diyafram acikligi. 2003 yilindada Nikon 5700, Minolta Dimage 7i gibi makinalarin arasinda Avrupa ve Amerika da yilin Fotograf makinasi secilmesi. Ben secmedim uzmanlari secti. Bir cok fotografcinin dedigi gibi Fotografi Makina degil Fotografci ceker sözünüde unutmayalim.

Tarih: 27 Mart 2004, 16:15 - İp: yok
cpx5700
cpx5700 (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı şekilde ben de şu sıralar ikisinin arasında kalmaktayım. Fakat incelediğim kadarıyla Sony717 yılın makinesi falan seçilmiş olabilir, Carl Zeiss marka lense sahip olabilir, Night shot (karanlıkta çekim) özelliğine sahip olmuş olabilir, Fakat bu sektöre adını altın harflerle yazdırmış olan Nikon'un çekim netliği ve kalitesine yaklaşamadığını gördüm. Bu kanıya da internette bu iki makinenin, aynı objeleri aynı özelliklerle çektiği fotoğrafları gördüğümde vardım. 5700'ün çektiği fotoğraflar Sony'nin (717 ve 828 olsun farketmez) çektiklerinden çok daha canlı ve net. Sony'ninkiler daha bulanık. Bu nedenle ben çok yakın zamanda 5700 almayı düşünüyorum. Herkese sevgiler saygılar...

Tarih: 27 Mart 2004, 18:30 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Sevgili hahahi yardimci olabilecegini zannettigim baska bir sayfada asagidkilerdir.Bu sayfa internet satis sayfasidir. Kim hangi makinayi almissa iyi yada kötü taraflarini yazmislardir.Almanca bir sayfadir.Almanca bilmenize gerek yok sadece yazilanlarin yanindaki yildizlara bakarak ta bir fikir edinebilirsiniz.5 yildiz iyi nottur. Her iki modelde de 5 yildiz ve tek yildiz cokluguna dikkat edin. Kendi aldigim modeli alin demiyorum. sonucta tercihi yapacak sizsiniz para sizin. Cogunlukla herkes kendi aldigi modeli tavsiye ediyor. Gördügüm kadariyla Pretec le SLR makinalari bile kiyaslayip Pretec alin diyenler bile var. Nikon 5700 de iyi makinadir.Sony F717 de ama Canon EOS 10D bunlardan daha iyidir.Bundan daha iyiside var. Kiyaslamanin sonu yok. Cebinize göre hareket edin.Ne amacla kullanacaginiza karar verin.Eger tercihiniz sadece iki makina arasinda ise gerisi daha kolay olacaktir.
Nikon 5700 icin http://www12.guenstiger.de/gt/main.asp?produkt=259719

Sony F717 icin http://www12.guenstiger.de/gt/main.asp?produkt=309136

Sony 828 i tavsiye etmiyorum yeni cikmasina ragmen fiyati cok hizli düsen bir makina pekcok kötü tarafi varmis.
Sadece markalara baglanmayin cebinizide düsünün bir markanin bir modeli cok üstün olabilirken ayni markanin baska bir modeli dereceye bile giremiyor.

Tarih: 27 Mart 2004, 20:19 - İp: yok
cpx5700
cpx5700 (üye)
İstanbul / Amatör

blnf717'ye katılıyorum. Yok bu iyidir yok şu kötüdür demek yanlış. Herkesin ihtiyacına göre değişir. Görecelidir. Bence de senin ihtiyacına en uygun makine neyse onu al. Makro çekim yapmak istiyorsan makro performansı yüksek olanı, geniş açı çekim yapmak istiyorsan geniş açı lensi olan makine al. Kısacası Bu iş ihtiyaç ve maddi olanaklara bağlı.

Tarih: 27 Mart 2004, 23:14 - İp: yok
  • 1