rahimyts
rahimyts (üye)
Tekirdağ / Doğa Fotoğrafçısı

D80ve Sigma17-70ile Hangi Polarize?

Merhaba arkadaşlar,

Bir iki gün içinde Nikon D80 ve Sigma 17-70 ile kullanmak üzere polarize filtre almayı düşünüyorum.
Sizce hangi markayı ve/veya polarize filtreyi tercih etmeliyim. Şu anda bu lens ile polarize kullanan var mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:24 - İp: 149.***.**5.200
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

B+W veya Heliopan tabi ki. Multi Coated ve SLIM olanlarını tercih edin. Bütçenizi biraz sarsacak ama değecek.

#ocaklilar' tarafından 14.12.2006 11:32:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:31 - İp: 212.***.**9.22
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Ocaklılar;

Ben de düşünüyorum 17-70 için polarize filtre. Bu sarsıntının şiddeti ne olur acaba?

Tarih: 14 Aralık 2006, 13:25 - İp: 213.***.**5.242
rahimyts
rahimyts (üye)

Teşekkürler Cüneyt Bey,

Eğer bu markaları Berlin'de bulabilirsem bu akşam alabilirim. Multi Coated ve SLIM olup olmadıklarını da dikkate alacağım.

Hama 'nın polarize filtresini bir alışveriş merkezinde gördüm 75 Euro civarındaydı. Sizce bu fiyat fazla mı?

Tarih: 14 Aralık 2006, 14:07 - İp: 149.***.**5.200
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Abooo. Şimdi baktım fiyatlara B&W 200 YTL Heliopan 177 YTL (72mm filtre çapı için)

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:25 - İp: 213.***.**5.242
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Çapları büyüdükçe, filtrelerin fiyatları da artıyor ne yazık ki.Bu nedenle, polarize filtre almadan iyice düşünün, ileride satın almayı düşündüğünüz lensler var ise, bu lenslerin filtre çapları ne kadardır? Eğer hali hazırda kullanmakta olduğunuz lenslerin filtre çapından daha büyük ise, hemen polarize filtre almayın. Polarize filtreyi *aynı anda* birden fazla lens ile kullanamayacağınız için, geniş çaplı polarize filtreye adaptör alarak küçük çaplı lensiniz ile de kullanabilirsiniz.

Buna bir örenk vereyim: Şu anda Sigma 17-70 lensin filtre çapı 72mm, ileride bir de Sigma 10-20 alırsak onun çapı 77mm yanılmıyorsam, bir de onun için 77mm filtre almak gerekecek. Halbuki, 72-77 bir adaptör bir de 77mm bir polarize filtre alsak işimizi görecektir.

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:35 - İp: 212.***.**9.22
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Rahim bey, Hama marka polarize alacağınıza hiç almayın bence. Hoya, Tiffen gibi markalar B+W ve Heliopandan bşraz daha aşağıdaki seviyededir, tercih edilebilirler, ama Hama, asla!

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:38 - İp: 212.***.**9.22
rahimyts
rahimyts (üye)

Cüneyt Bey, tavsiye için eksik olmayın.
Dikkate alacağım söylediğinizi.
Ama diğer taraftan da 200 ytl veya 100 Euro gibi bir harcama demek bu da...
Bakalım.
Akşam alışveriş merkezinde hissettiklerime göre davranayım bari :-)))

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:46 - İp: 149.***.**5.200
med_
med_ (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sn. Ocaklılar,

Kötü kalite polarizelerde (cam olanlardan bahsediyorum) ne gibi problemler olabiliyor.
Veya şöyle sorayım neden Hama asla diyorsunuz biraz açıklayabilir misiniz?

Teşekkürler

Sev&Say&Sel
-med-

Tarih: 14 Aralık 2006, 16:52 - İp: 149.***.**5.200
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

"Hama, asla" dememin sebebi kendisini kullanmış olma şansına(!) erişmiş olmamdır.

Lineer ve Circular polarize filtrelerden ve hangisinin nerede kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik, tekrar olmasın diye yazmıyorum. Ama, Circular polarize filtrelerinin etkisi, Lineer olanlarından kesinlikle daha düşüktür. Yani, aynı konuyu aynı şartlarda bir Lineer bir de Circular ile çekerseniz, Circular olan, yansımaları azaltma konusunda Lineer olana göre daha yeteneksiz kalır. Tabi her iki filtrenin de aynı marka ve kalitede olduğunu varsayıyoruz. Circular'ın bu yeteneksizliğinin üzerine bir de kalitesiz oluşu eklenirse sonuç daha da kötü olacaktır. Sonucun kötü olmasından kasıt, yansımaların yeteri kadar filtre edilememesidir.

Tarih: 14 Aralık 2006, 17:43 - İp: 212.***.**9.22
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Peki kalitesiz bir lineer polarize ile kaliteli bir circular polarizeyi kıyaslarsak durum ne olur? Buna cevap vermek belki zordur ama şunun için soruyorum. Eski makinem Canon A-1'de kullandığım mf lensler için bir lineer polarize almıştım. Pek kullanma fırsatım olmadı ama deneme mahiyetli evin içinde vizörden dışarı bakarak ayar yaptığımda gerçekten camın yansımalarını çok iyi bertaraf ediyordu. Bu filtreyi 25 YTL'ye almıştım ve no-name idi. Şimdi 200 lira verip alacağım B&W circular polarizeyle ondan daha kötü sonuç alacaksam o kadar para vermeyelim boşuna.

Tarih: 14 Aralık 2006, 22:04 - İp: 86.***.**0.159