alehar
alehar (üye)
İstanbul / Amatör

#sigma17-70 Vs Canon18-55 Kit Lens#

Arkadaşlar merhaba,

bir iki gündür epey uğraştım ama sonunda tekrar Sigma 17-70 DC Makro lensi aldım. Ama bu sefer oldukça iyi ve düzgün çalışan bir kopya! (Geçtiğimiz yazın almıştım ama fokuslamasında sorun olduğu için iade etmiştim. Bu lensin gerçek performansını bildiğim için de peşini bırakmadım ve muradıma erdim)

Elimdeki mevcut kit lens ile (bendekini başka lenslerle kıyaslamıştım, kit lensim oldukç aiyi bir kopyadır!) yeni aldığım 17-70'i tabiiki çok sıkı bir inecelemeye tabii tuttum.

Sonuçlar beni dehşete düşürdü.
Şöyleki, 17-70 bütün diyafram ve fokal uzunluklardakit lensten bariz bir şekilde üstün. Hem de fotoğrafın her noktasında. Kenar ve köşelerde üstün olacağına zaten emindim ama, merkez de de böylesine bir fark ummuyordum.

Bazı test fotolarını sizlerin incelemesine sunuyorum:
(bütün fotoğraflar eşit ışık koşulu ile, tripot üstünde ve remote shutter ile çekildi. Sadece center-point focus kullanıldı. Foku noktası termomoetrenin tam ortasıdır!)

Bu incelememin orjinalini donanım haber forum'da yaptığım için ve resimleri yayınlamak için server imkanım olmadığı için orjinal incelemenin linkini veriyorum: (umarım ilgilenenlere faydalı olur)
http://resim.donanimhaber.com/m_10950528/tm.htm

Tarih: 15 Aralık 2006, 11:46 - İp: 85.***.**3.155
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

alehar bende bu lensı duusnuyorum ama...
sen canon 17 40 kotu demıssın anlamadım l sersı ama bu.

Tarih: 23 Aralık 2006, 02:45 - İp: 81.***.**8.238
alehar
alehar (üye)
İstanbul / Amatör

Bu yazıyı mimarca için yazıyorum ama nedense onun mesjında "yanıtla" kısmı yoktu!

L serisi olunca doğal olarak daha fazlasını bekliyor insan. Bir dükkanda detyalı karşılaştırma yapma imkanı buldum 17-70 ile, ve oda içi çekimlerde 17-70 ten daha iyi performans veremedi 17-40L ! Benim denediğim ikinci el 17-40 idi ve kötü bir kopya olma ihtimali de var. Sonra internette ki review sitelerinde de benzer kıyaslamaları incelediğimde nedense oralarda da 17-40L lensin sigma 17-70, sigma 18-50f2.8EX ve Tamron 17-50f2.8 lenslere göre bir üstünlük kuramadığını gördüm. Bu açıdan fiyatına göre kötü oluyor benim için!!

Tarih: 23 Aralık 2006, 11:31 - İp: 85.***.**1.141
  • 1