afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

D800e Performans Lens Seçimi

Arkadaşlar, Sony a99 almıştım. severek kullanıyorum, hem de eski Minolta lensler ile. Fakat arkadaşlarım ve çevremin burun kıvırmaları sonucu 2. elden Nikon D800E aldım. Önce benim gözümde efsane olan Tokina 28 80 2,8 aldım ama vizör karanlık, Af yavaştı. Sonra 24 120vr vasat bir lens aldım. Bunu tecrübe etmek maksadı ile gene 24 120 D lens aldım ebay dan. Arkasından 24 85 2,8 aldım. derken performansı düşük lensleri yığdım. Sah.. comda 2 tanesi yarı fiyatına listeledim. ihtiyacı olan forumdaşımız olursa parasına puluna bakmayız alsın derim. Şimdi 24 70 2,8 nikon almaya karar verdim siparişi de verdim ama bir arkadaşımda 24 70 Tamron var bir tecrübe ettim süper bir sonuç. Ah be gene mi markaya takıldım içgüdüsel olarak diye hayıflandım açıkçası. Haa bu Nikon 800e almamı farkında olmadan METE 007 etkiledi zira F3x kullanıyor sanırım. Hadi biz de alalım dedik aldık ama arkadaşlarıma bu yazıyı yazma nedenim alımı bildirmek değil, böyle makinenin alınıp alınmayacağı konusunda az tecrübe paylaşmak.

Önce böyle makineyi aldığınızda 36 MP FF sensörü ışıkla doyurmak için ona göre lens almanız gerekecek. Yani çok büyük bir alanı hem iyi ışık hem iyi renk, hem de bunu fotoğraf zamanlamısına paralel yapacaksınız. Sıradan lensler ile alacağınız sonuç sizi üzecektir. Deneylerime göre 16 35 alırsanız flare sorunu oluyor. 16 28 Tokina alırsanız aynı sorun ve bir de filtre takamıyoruz. Ön cam bombeli. 14 24 benim işime yaramadığı için bakmadım. 24 70 kenarlarda keskinlik kaybı ve 28 mm de bile keskin sonuçlar alınmadığını bile bile lades dedim. Ama Tamrona da hasta olmadım değil. Asıl sorun 70 200 sınıfında. Bu lens FF sensörlerde kenar kararması yapıyor. 1 seriden söz ediyorum. II seri alacaklar için sorun yok. Ama ben 80 200 AF S serisinden buldum almayı planlıyorum. Şimdi FF makine alayım diye heveslenen arkadaşlar bahsi geçen ekipmanlar ile rahatça bir araba alıp işinizi görebilirsiniz. Bu işten ekmek yiyenler için sözüm olamaz ama hobi için heralde epeyce pahalı oyuncaklar. FF makine alırken biraz daha düşünülmesi gerekli. Tele avantajı yok. Gerçi iyi bir animal fotoğrafı çekememişseniz yeterince yakın değilsiniz derler ama bence fotoğrafa heves eden arkadaşlar iyi makine iyi fotoğraf anlamına gelmiyor. Ama iyi lens elbette etkiliyor. Biraz çala kalem oldu ama pahalı makinelere özenilmesinin çokta doğru olmadığını anlatmaya çalıştım. Sağlıcakla kalın.

#Afrikalı' tarafından 03.12.2015 10:35:30 tarihinde düzenlendi.

#Afrikalı' tarafından 03.12.2015 10:36:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2015, 08:10 - İp: 84.***.**3.39
siparisium
siparisium (üye)
İstanbul / Firma

odak sapması makine sorunudur Objektif sorunu değil
kendi objektiflerinde bu sapma yaşanmakta.
Yazılım ile çözülmekte.

Tarih: 12 Nisan 2016, 11:56 - İp: 88.***.**5.117