contrived
contrived (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Telefoto Öneriniz??

Sevgili Ustadlar;

Bu lensler hakkında bir sürü konu başlığı açıldığını biliyorum sabahtan beri teker teker hepsini okuyup karar vermeye çalıştım, görüldüğü üzere başarısız oldu

Canon eos 40 D sahibiyim. Şunun şurasında 1 yıl oldu yada olmadı fotoğraf merakım.

Sahip olduğum lensler;

-Canon EFS 17-85mm f:4 - 5.6 IS USM
-Canon EF 100mm F:2.8 IS USM Macro
-Canon EF 75-300mm F:4 - 5.6 III USM
-Canon 50mm F:1.8 II

Bu lensler içinde 75-300mm yi çok isteksiz ama ihtiyacım olduğu için almıştım. Tabiri caizse bin pişman oldum. En kısa zamanda elimden çıkarmayı düşünüyorum. Bunun yerine iyi bir telefoto lens almak istiyorum.
Uzun süredir araştırıyor forumdaki yazılarınızı okuyorum. Tam birine karar verirken bir gün sonra başka bir lense yöneliyorum. Anlayacağınız iyi bir lens sahibi olmak için gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.

İlk önce Canon EF 70-300mm F:4-5.6 IS USM vardı aklımda hatta bir kaç gerek almak için görüşmeler yaptım biraz geç kaldığım için hep satıldılar alamadım. Daha sonra bir yazı okudum sanırım başka bir sitedeydi, bu lensin sorunlu olduğunu ve bunu Canon'un kabul ettiğini falan okudum. Seri numarasının sondan 3. rakamı 0 veya 1 ile bitenlerde USM de sorun varmış. Araştırdım bir kaç video izledim gerçekten de doğruymuş. Dolayısıyla vazgeçtim.

Daha sonra FotoKritik'teki çekilen fotoğrafları incelemeye başladım, Canon EF 70-200mm f:2.8 IS USM ile Canon 70-200 f:4L IS USM arasında kaldım durdum.. Okudum okudum okudum gözlerim bozuldu okumaktan Kimi f:4 ü övdü kimi si f:2.8i.. Sanırım f:4 deki keskinlik biraz daha öne çıkarttı bu lensi.

Bütün bu araştırmalarımın hepsi elime makinamı alıp sokaklarda portre çekmek içindi..

İşin içinden çıkamadım gitti. F:4 olanı alırsam hareketli nesnelerde sıkıntı yaşayabilinirmiş... Bu yüzden 2.8 i öneriyorlar. Keskinlik konusunda 4L sınıfının en iyisi diyorlar..

Acaba hangi lensi alırsam keşke öbürünü alsaydım demeyeceğim? Bu konu da bana yardımcı olabilir misiniz?
Bu konu daha önce açılmış herkes bilgilerini sunmuş yardımcı olmaya çalışmış, bunu bir kere daha benim için yaparsanız çok mutlu olacağım.
Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 21:07 - İp: 88.***.**6.90
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba,
Ben de 1 yila yakin bir suredir 70-200 f/4.0 IS lensi kullaniyorum. Full Frame govde ile bile insanlari rahatsiz etmeden yeterli uzakliktan portre yakalayabiliyorum. 40d ile bu 320mmye karsilik geliyor ki bence gayet yeterli.

70-300u hic kullanmadim ama 70-200 aldiginiz icin asla pisman olmazsiniz.

Full Frame kullanicilari icin 24-105 ile 70-200 f/4 IS seti cok yaygin olarak kullanilan ikilidir. 40D kullandiginiz icin 24mm biraz dar gelebilir. Bu lenslerin yanina 17-40i da eklerseniz sabit f4.0 setiniz olmus olur.

veya 70-200un yanina 50mm f1.4 + 17-40 da mantikli olacaktir.

Umarim yardimci olabilmisimdir..

Tarih: 11 Eylül 2009, 07:16 - İp: 210.***.**2.83