contrived
contrived (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Telefoto Öneriniz??

Sevgili Ustadlar;

Bu lensler hakkında bir sürü konu başlığı açıldığını biliyorum sabahtan beri teker teker hepsini okuyup karar vermeye çalıştım, görüldüğü üzere başarısız oldu

Canon eos 40 D sahibiyim. Şunun şurasında 1 yıl oldu yada olmadı fotoğraf merakım.

Sahip olduğum lensler;

-Canon EFS 17-85mm f:4 - 5.6 IS USM
-Canon EF 100mm F:2.8 IS USM Macro
-Canon EF 75-300mm F:4 - 5.6 III USM
-Canon 50mm F:1.8 II

Bu lensler içinde 75-300mm yi çok isteksiz ama ihtiyacım olduğu için almıştım. Tabiri caizse bin pişman oldum. En kısa zamanda elimden çıkarmayı düşünüyorum. Bunun yerine iyi bir telefoto lens almak istiyorum.
Uzun süredir araştırıyor forumdaki yazılarınızı okuyorum. Tam birine karar verirken bir gün sonra başka bir lense yöneliyorum. Anlayacağınız iyi bir lens sahibi olmak için gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.

İlk önce Canon EF 70-300mm F:4-5.6 IS USM vardı aklımda hatta bir kaç gerek almak için görüşmeler yaptım biraz geç kaldığım için hep satıldılar alamadım. Daha sonra bir yazı okudum sanırım başka bir sitedeydi, bu lensin sorunlu olduğunu ve bunu Canon'un kabul ettiğini falan okudum. Seri numarasının sondan 3. rakamı 0 veya 1 ile bitenlerde USM de sorun varmış. Araştırdım bir kaç video izledim gerçekten de doğruymuş. Dolayısıyla vazgeçtim.

Daha sonra FotoKritik'teki çekilen fotoğrafları incelemeye başladım, Canon EF 70-200mm f:2.8 IS USM ile Canon 70-200 f:4L IS USM arasında kaldım durdum.. Okudum okudum okudum gözlerim bozuldu okumaktan Kimi f:4 ü övdü kimi si f:2.8i.. Sanırım f:4 deki keskinlik biraz daha öne çıkarttı bu lensi.

Bütün bu araştırmalarımın hepsi elime makinamı alıp sokaklarda portre çekmek içindi..

İşin içinden çıkamadım gitti. F:4 olanı alırsam hareketli nesnelerde sıkıntı yaşayabilinirmiş... Bu yüzden 2.8 i öneriyorlar. Keskinlik konusunda 4L sınıfının en iyisi diyorlar..

Acaba hangi lensi alırsam keşke öbürünü alsaydım demeyeceğim? Bu konu da bana yardımcı olabilir misiniz?
Bu konu daha önce açılmış herkes bilgilerini sunmuş yardımcı olmaya çalışmış, bunu bir kere daha benim için yaparsanız çok mutlu olacağım.
Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 21:07 - İp: 88.***.**6.90
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Merhabalar..

Öncelikle telefotoyu ne amaçlı çekimlerde kullanacağınız ve de bu objektif için ne kadar bütçe ayırdığınız önemli..çünki alacağınız objektifin diyafram ve odak uzaklığı değerlerini, çekim amacınıza göre saptarsanız kullanırken de o denli verim alırsınız.. Söylediğinize göre sokakta portre çekmek için almak istiyorsunuz..Canon'un 70-200 ailesinin tüm objektifleri de son derece kaliteli optiğe sahipler..Yani hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız..Burda devreye az önce de söylediğim gibi objektif için ne kadarlık bir bütçe ayırdığınız giriyor..70-200 f/2.8 L IS versiyonu 2000 dolar civarındayken 70-200 f/4 L versiyonu 700 dolar civarında.. f/2.8 bir objektifin, 2.8 diyafram değerinden dolayı tabii ki avantajı olduğu kesin ancak arka planı atmak için hem bu değere asla ihtiyacınız yok..Telefeto bir objektif kullanacak oolmanızdan dolayı f/4'ü bırakın, f/5.6 hatta f/6.3 değerlerinde dahi arka planı mükemmel bir şekilde flulaştırıp portreyi yada çektiğiniz nesneyi ön plana alabilirsiniz..Yani 2.8 almak gibi bir zorunluluk içinde değilsiniz.. Canon'un 70-200 f/4 L IS lensi, sizin de duyduğunuzu belirttiğiniz gibi 70-200 f/2.8'lerinden daha keskin..Bunlarla birlikte hem muadillerine nazaran daha ekonomik olmaları hem de f/2.8 olmaları nedeniyle Sigma ve Tamron'un 70-200'lerini de düşünebilirsiniz.Ancak bunca seçenek arasında benim tercihim, gerek muhteşem optik kalitesi, gerekse görüntü sabitleyici sisteme sahip olması nedeniyle Canon 70-200 f/4 L IS olurdu..Ömürlük bir lens..

Tarih: 13 Ağustos 2009, 23:23 - İp: 88.***.**1.234
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gerekliligi gercekten tartısılır..
ama 70-200 serisinden bir lens alacaksanız f:4 is almanızı tavsiye ederm..

hiçbirisinin keske dedirteceginide sanmıyorum..
sonucta cog kımseye gore alınabilecek en iyi tele lensler bunlar..onlarda memnun etmeyecekse vay halimize..
---------------------------------------------

ama 70-300 usm yerıne 70-200 u pekde gerekli olmayan bir harcama olarak goruyorum..

Tarih: 13 Ağustos 2009, 23:57 - İp: 78.***.**7.231
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba
benim size farklı bir önerim olacak. canon ef 100mm f2.8'e ne dersiniz. 70-200'lere göre daha küçüktür,kolay taşınır ve kullanılır. sokaklarda daha az dikkat çekersiniz ve yorulursunuz.(f 2.8 olmasına va gerçek bir makro objetif olduğu konusuna hiç girmeyeceğim) fiyatı yanılmıyorsam 500$ civarındadır ve daha az optik barindırdığından oldukça keskindir. bence ihtiyacınız amaç portre ise kesinlikle teleobjektif değil.
bir düşünün derim,saygılar...

Tarih: 14 Ağustos 2009, 00:46 - İp: 88.***.**7.127
contrived
contrived (üye)
İstanbul / Amatör

canon 100mm var bende makro çekimler için kullanırum. Peki 24-105 f4L IS ile 70-200 f4L IS aynı banda alınır mı?

Tarih: 14 Ağustos 2009, 11:28 - İp: 88.***.**6.90
ckuru
ckuru (üye)
Konya / Amatör

Aynı banda derken?

Tarih: 14 Ağustos 2009, 11:53 - İp: 194.***.**2.137
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

eh madem 100mm'niz var bundan sonra portre için de kullanırsınız.
"Peki 24-105 f4L IS ile 70-200 f4L IS aynı banda alınır mı? "
kastettiğiniz şey ikisi arasından seçim mi?

Tarih: 14 Ağustos 2009, 12:00 - İp: 88.***.**3.143
contrived
contrived (üye)
İstanbul / Amatör

aynı anda yazmak istedim banda nerden çıktı

Benim istediğim şey kimseyi rahatsız etmeden uzaktan uzaktan sokak portreleri çekmek. Sorun şu ki 200 mm cok da yeterli olurmu olmaz mı kararsızım..

Tarih: 14 Ağustos 2009, 18:52 - İp: 88.***.**6.90
borayetimoglu
borayetimoglu (üye)
Çanakkale / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba,

elimdeki lensleri canon 10-22mm aldıgımdan dolayı ve 300mm.nin üzerinde bir tele foto lens istediğimden dolayı satışa çıkardım.

ilgilenirseniz :
http://www.netfotograf.com/ilan.asp?ad_id=24075
http://www.netfotograf.com/ilan.asp?ad_id=24076

Canon 75-300mm USM 1:4-5.6 lll
Canon 17-85mm IS USM lens + COKIN UV + HAMA POLARIZE FILTRE

Tarih: 29 Ağustos 2009, 10:46 - İp: 88.***.**7.133
ebaykara
ebaykara (üye)
İstanbul / Amatör

ben henüz işin başındayım, bunu özellikle belirtiyorum ki yanıltıcı olmasın, yeni yeni öğreniyorum. yakın bir zamanda 55-250 mm aldım, çok memnunum, özellikle portrelerde işe yarıyor, objektifin 55'ten başlaması kullanım aralığını artırıyor. bilginize..

Tarih: 3 Eylül 2009, 10:49 - İp: 213.***.**9.196
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Ark.ım 75-300 III USM nin hakkını verememişsin. lense çamur atmanın bi alemi yok.. Telephoto lensler çok fazla ışık isteyen lenslerdir.. benim çektiklerime bakarsan elinden çıkardıysan o lensi geri almaya koşturabilirlsin.. araştırmalarını daha sağlam kaynaklar üzerinde yapmanı tavsiye ederim yoksa bu alanda çok canın yanabilir.. üstelik bu lensin fiyatı 500 ytl civarında taksitli fiyatı.. harika renkleri olan bir lenstir..

ekleme; senin adres belli 70-200 f/4 en populer lenstir..

#puskas' tarafından 07.09.2009 13:00:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2009, 12:39 - İp: 78.***.**9.136