muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

Bilgili Arkadaşlardan Fikir İstiyorum

Merhabalar arkadaşlar;

Nikon 35mm f/1.8G Lens

Nikon 40mm f/2.8G AF-S DX Micro Lens

Sorum macro lenside 35mm gibi manzara ve portre çekimlerinde kullanabilir miyim?
Aralarında kalite farkı ne derece olur?

Tarih: 17 Kasım 2013, 11:32 - İp: 212.***.**4.18
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

macro objektifler için teoride manzara ve portre de çekilebiliyor deselerde pratikte pekte öyle olmuyor! Sorunu teknik olarak bilmiyorum ama makrodan ileri gelen optikal bi sorun olmalı. makrolar en iyi makroda iş görüyor. Sorunu yada çözüm yolu varsa bilen arkadaşların cevabını bende bekliyorum

Tarih: 17 Kasım 2013, 22:42 - İp: 82.***.**7.73
muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

Bende aynı problemleri yaşıyorum, bu soru işaretlerini giderebilecek deneyimli arkadaşlar bu konuyu aydınlatabilirler diye düşünüyorum.

Tarih: 18 Kasım 2013, 09:06 - İp: 212.***.**4.18
kangtegwon
kangtegwon (üye)
Sakarya / Amatör

Nacizane yorumum, ben tamron 90mm macro ile portre cekiyorum.fotograflardaki keskinlik ve arka alandaki fluluk cok hosuma gidiyor.portreden farkli karelerde cektim gayet guzel fotograflar cikti ortaya.ama 35mm ile 40mm macro arasinda ne kadar fark olur onu bende bilemiyorum.

Tarih: 24 Kasım 2013, 09:09 - İp: 195.***.**8.186
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

35 mm f değeri daha yüksek.Gece ve gündüz belli saatler de renk tonu olarak avantaj sağlasa da açık hava manzara da ışık patlamaları yapabilir.Anladığım kadarıyla D5100 kullanıyorsunuz.Manzara da büyük ihtimal f kısmak zorunda kalacaksınız.35 mm her şekilde kurtarır.Karışmak istemem ama 35 mm. daha mantıklı olur.

Tarih: 24 Kasım 2013, 21:34 - İp: 212.***.**0.119
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Macro lenslerin manzarada tercih edilmeme sebebi fokal uzunluklarinin portre ve makro cekimlere daha uygun olmasi - teknik olarak baska sikinti yok. Manzaralarda biliyorsunuz (genelde) genis acilar tercih edilir.

Tarih: 24 Kasım 2013, 22:35 - İp: 96.***.**5.17
  • 1